Студирам психологија

Член од
13 септември 2007
Мислења
5.783
Поени од реакции
4.019
Ја отварам темава со цел сите кои моментално студираат,завршиле или имаат план да се запишат на психологија да може да даваат совети,да даваат информации,да прашуваат на исто место.
Да не мора да се бараме по цел форум,да се информираме по профили,нека биде јавно и на сите што им треба информацијата да стигнат полесно до неа.

Сите совети се добредојдени.
 
P

Polaroid vanity

Гостин
kazi mi poise info i ja sakam tamu
tesko e?ima nepotrebni predmeti?
Знае да биде напорно но во никој случај тешко. Додуша зависи и од љубовта која ја гаиш спрема наукава. Има тешки карактери..но тебе не ти пречат доколку си ја сфатиш работава сериозно.
Нити непотребни предмети..туку предмети кои можда ти ќе ги гледаш како такви. Многумина доаѓаат неинформирани па зато паѓаат у депресии поради поголемиот број на часови - математика и биологија.
Зависи од твоите очекувања,но интересно е. И доколку ме прашуваш мене..за ништо друго не би го мењала факултетов.
Има пропусти во литературата,начинот на однесување на некои професори..но така е верувам скоро секаде. Строго е,што ми е посебно драго,има прекрасни асистенти кои ќе ти покажат што значи да се сака психологијата и да се живее за таа наука.
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.783
Поени од реакции
4.019
И доколку ме прашуваш мене..за ништо друго не би го мењала факултетов.
Исто.Прекрасно е да си дел од групата психолози.

Инаку да,имаш во 4 семестри предмет статистика
прв семестар:Дескриптивна статистика
втор семестар: Инференцијална статистика
трет семестар: Психометрија I
четврти семестар: Психометрија II
Тоа се рачунаат како математички предмети.
Од биологија имаш генетика и физиологија на нервоендикрин систем,во прв семестар.
Не е страшно како што изгледа,иако ни делуваат како непотребни предмети,се надеваме дека во иднина ќе ни притребаат.

Ако ја сакаш психологијата како наука-воопшто не се двоуми.Прв семестар малце ќе се нервораш зашто е вовед во психологијата,и ќе ти изгледа дека се учите освен психологија ама ќе дојде и интересниот дел:)
@Polaroid vanity:
Кој ти беше изборен за 2 семестар?
Ми рекоа ликовна семиотика е прилично интересен педмет.
 
Член од
9 јануари 2009
Мислења
5
Поени од реакции
0
јас студирам на психологија и единствено од прва рака што би му препорачала на идните студенти на овој инстутут е дека треба да бидат редовни најредовни.Во тој поглед се навистина сериозни професорите и нема да добијаш потпис или како што викаше професорот Томе по статистика (сега веке во пензија за срека на сите) : „Колешке присутна плувче, отсутна минувче„ :zver::eek:jea:
 
P

Polaroid vanity

Гостин
Исто.Прекрасно е да си дел од групата психолози.


Инаку да,имаш во 4 семестри предмет статистика
прв семестар:Дескриптивна статистика
втор семестар: Инференцијална статистика
трет семестар: Психометрија I
четврти семестар: Психометрија II

Тоа се рачунаат како математички предмети.
Од биологија имаш генетика и физиологија на нервоендикрин систем,во прв семестар.
Не е страшно како што изгледа,иако ни делуваат како непотребни предмети,се надеваме дека во иднина ќе ни притребаат.

Ако ја сакаш психологијата како наука-воопшто не се двоуми.Прв семестар малце ќе се нервораш зашто е вовед во психологијата,и ќе ти изгледа дека се учите освен психологија ама ќе дојде и интересниот дел:)
@Polaroid vanity:
Кој ти беше изборен за 2 семестар?
Ми рекоа ликовна семиотика е прилично интересен педмет
.
V семестар: Методологија 1;
VI семестар: Методологија 2;
Имаш и изборни од ваков тип. Изгледа Тестови на знаење ќе се префрли во редовни.

Магде најтопло ти ја препорачувам семиотиката. Повистински избор,здравје. Верувај ми..часовите ќе бидат најголемото оразмично искуство.
Ех,кога би можела пак да го слушам.
 
Член од
27 септември 2007
Мислења
1.028
Поени од реакции
440
Планирам септември да се запишам психологија, ама само ми е страв дали ќе ме примат имам 2 четворки, незнам како ќе испадне со матурава, сакам со што може повеисока оцена да положам у државна квота сакам да влезам, има ли многу конкуренција тоа не го знам, од мојата гимназија само јас сум, со колку минимум во државна квота се влегува?
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.783
Поени од реакции
4.019
Планирам септември да се запишам психологија, ама само ми е страв дали ќе ме примат имам 2 четворки, незнам како ќе испадне со матурава, сакам со што може повеисока оцена да положам у државна квота сакам да влезам, има ли многу конкуренција тоа не го знам, од мојата гимназија само јас сум, со колку минимум во државна квота се влегува?
Па првите колку што памтам беа со по 98,нешто поени.
Јас бев 59 со 86.поени.
Во државна влегуваат првите 20 и тие што имаат друга националност.
Другите се во приватна.За влагање ако си со 2 четворки,ептен ти се големи шансите.
Да знаеш дека за предмети од матура ги бараат психологија,биологија,математика.глеј тие да ти се повисоки.
Со среќа и нема да згрешиш.
За секаква помош сме тука
 
Член од
27 септември 2007
Мислења
1.028
Поени од реакции
440
Јас зедов за полагање македонски и англиски, социологија и биологија и проектна психологија,математика не зедов можно ли е да прават проблем за тоа :)
 
P

Polaroid vanity

Гостин
Јас зедов за полагање македонски и англиски, социологија и биологија и проектна психологија,математика не зедов можно ли е да прават проблем за тоа :)
Јас не сум којзнае колку запознаена со матурава пошто завршив пред Магде али добар избор имаш. Иако многу подобро би ти личела математиката на место на социологија. Пошто имаш доста математички предмети..кои можеби се и најценети на институтот. Доколку ја избереш пакетот ќе ти биде поише од супер. Ветува.
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.783
Поени од реакции
4.019
Јас зедов за полагање македонски и англиски, социологија и биологија и проектна психологија,математика не зедов можно ли е да прават проблем за тоа :)
еве ти од офицјалната страна на институтот за психологија

predmeti od interniot del od maturate vo zavisnost od vidot na srednoto obrazovanie:
биологија, математика
(основно ниво), филозофија,
социологија
еве ти линк кој ќе те води директно до документот каде што се сите информации.
и линк од институтот за психологија.
 

Вештица

love&reason
Член од
2 јануари 2009
Мислења
1.524
Поени од реакции
856
а кажете ми знаете со каков успех на матура влегоа лани. Иако сум скрос одлична четири години ми е страв да не ме заебе матурата и да не влезам. Квотата е мнгу мала. Само јас знам 5 души што ќе одат на психологија, тоа е потенцијално 1/4 од државната квота, и мнг ми е страв дали ќе влезам.
Одбрав филозофија и биологија, и ако не влезам на психологија, задња шанса мислам дека ми е само дефектолига со овие предмети што ги избрав.
И дали има некој професор што треба да чекам да се пензионора за да положам?
:helou:
 
P

Polaroid vanity

Гостин
а кажете ми знаете со каков успех на матура влегоа лани. Иако сум скрос одлична четири години ми е страв да не ме заебе матурата и да не влезам. Квотата е мнгу мала. Само јас знам 5 души што ќе одат на психологија, тоа е потенцијално 1/4 од државната квота, и мнг ми е страв дали ќе влезам.
Одбрав филозофија и биологија, и ако не влезам на психологија, задња шанса мислам дека ми е само дефектолига со овие предмети што ги избрав.
И дали има некој професор што треба да чекам да се пензионора за да положам?
:helou:
Вечито исплашени од професорите. Има леви да,али со учење и труд се победуваат. :wink:
Пак ќе се повторам дека слабо сум запознаена со матурата,завршив порано,али со супер успех и потребни изберени предмети нема потреба од страв. Од то што знам од другарка ми..ептен лесна и беше,така да ќе немаш проблем да ја положиш одлично. Нема место за паника.
А гледам дека сериозно си сфатила така да ..уживај само и учи си.
И што треба прашај си. :) Преубаво е на факултетот.
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.783
Поени од реакции
4.019
Кажете нешо за испитна сесија прв семестар.
Даваат есејски или повеќето се ко на колоквиуми!?
 
P

Polaroid vanity

Гостин
Кажете нешо за испитна сесија прв семестар.
Даваат есејски или повеќето се ко на колоквиуми!?
Историја секат исто дава.
Перцепција зависи. Знае да даде и есејски и задачи и на заокружување.
Генетика исто. Физиологија есејски.
Статистика задачите се ок,али теорија е потешка. Дава прашања кои бараат пократки и подолги одговори за кои треба логика.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom