Страв од успех?

cvetanovskiigor

›———————‹
Член од
6 мај 2009
Мислења
1.425
Поени од реакции
57
Па ако едно ултимативно достигнување( цел во животот) тоа е да се вратиме пак во рајот.
Што би се случило ако сме пак во рајот?
Би ја изгубиле себичноста(што е една од основните карактеристики на егото).
Тогаш егото се бори да не се случи тоа а во исто време и се плаши од тоа да не успееме да биднеме несебични.
Тоа е тој страв во коски од успех.
Тоа е страв од тоа да бидеме едно пак со Бог.
Егото е тоа што треба да умре такво какво што е и оно-јадното се плаши .
хахахаха колку е интересно да го видиш тоа кај себе.
Ем се смееш ем ти се плаче
 
Член од
13 август 2010
Мислења
22
Поени од реакции
5
Nesto slicno sum pocuvstvuvala vo nekoi situacii, kako na primer koga ke se zaletam da si pravam planovi za mojata demek idna kariera, wow:)nesto ova-ona i vo daden moment si vikam, abe daj ne se zamaraj, ne si vlagaj vo film, sto ke si dojde, ke si dojde, ti uci si, trudi si se kolku si se trudis, pa spontano ke si se odviva:) zosto koga mnogu razmisluvame za uspehot vo idninata, cesto tolku se stavame vo film, sto ja propustame segasnosta i si go nametnuvame tovarot na perfekcionizmot. E bez ovie raboti, uspehot si e super

--- надополнето ---

Zivotot e ona sto ni se slucuva duri pravime planovi za kako da go ziveeme.
 

cvetanovskiigor

›———————‹
Член од
6 мај 2009
Мислења
1.425
Поени од реакции
57
Nesto slicno sum pocuvstvuvala vo nekoi situacii, kako na primer koga ke se zaletam da si pravam planovi za mojata demek idna kariera, wow:)nesto ova-ona i vo daden moment si vikam, abe daj ne se zamaraj, ne si vlagaj vo film, sto ke si dojde, ke si dojde, ti uci si, trudi si se kolku si se trudis, pa spontano ke si se odviva:) zosto koga mnogu razmisluvame za uspehot vo idninata, cesto tolku se stavame vo film, sto ja propustame segasnosta i si go nametnuvame tovarot na perfekcionizmot. E bez ovie raboti, uspehot si e super

--- надополнето ---

Zivotot e ona sto ni se slucuva duri pravime planovi za kako da go ziveeme.
Bullseye
Ти си секогаш у моментот а егото во иднината или во минатото.
Затоа биди во моментот .
 

Natural-girl

Morphine
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.462
Поени од реакции
5.246
Страв од успех како страв од поголема одговорност, повеќе обврски, повеќе работа, поголеми промени во животот. Но и страв од успех како страв од разочарување во себе поради постигање на саканото не на начин на кој е тоа замислено.
 
C

Cool Hand Luke

Гостин
Кај мене имало страв од успех што не сум го посакувал толку многу, па сум го препуштал на други. Не би навлегувал конкретно, но ако тоа ми било изговор за страв од обврската што ја носи успехот, ваљда времето ќе покаже, но не верувам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom