Станови во Скопје, совети за купување.

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.614
Поени од реакции
3.729
Сиромаштија е преголема на Балканот за такви згради. Јас кога се мислев да купувам пред 6-7 години баш претпоставив знаејќи го менталитетот и куповната моќ на населението дека одржувањето ќе биде катастрофално. Дека баш вакви работи ќе се случуваат.
Кулите „Џеваир„ не се наменети за купување станови и деловен простор од страна на социјалните случаи од „севернава„ ниту случајно, туку за точно одредена „целна група„, која има финансиска моќ за да си дозволи живеење во такви станови и во такво урбано опкружување, кои се органзирани на за нас малку „невообичаен„ начин, со практично насилно наметнување на заеднички системи за опслужување на корисниците.

Падот на тие системи е, веројатно, од неплаќање на вкупниот трошок за одржување на системите (не се продадени сите станови...), како и од нашата „традиционална„ неспособност и неекспедитивност во извршувањето на професионалните должности кон корисниците...

Понајмалку е ради енергетската криза...
 
Член од
22 декември 2018
Мислења
354
Поени од реакции
473
Тој што има кеш си прави куќа настрана и си живее комотно на свој плац со своја куќа не се плетка во станови со други луѓе.. Секаде е така па и кај нас.
 
Член од
28 јуни 2009
Мислења
274
Поени од реакции
258
За 500 евра ќирија ќе одам Словенија, а не да седам во Џевахир зградите на 300 евра минималец... Неисплатливо е секако со цениве на становиве во Скопје општо.
Љубљана едно студио е сега 600 евра. Но дека Скопје е скап град по никаква основа е точно.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.629
Поени од реакции
34.888
Тој што има кеш си прави куќа настрана и си живее комотно на свој плац со своја куќа не се плетка во станови со други луѓе.. Секаде е така па и кај нас.
Абе има логика и живеење во вакви комплекси, ама не со тековните закони кај нас, и не на тој стандард. Плус и самиот објект го завлечкаа, и со години се беше раскопано и без никакво хортикултурно уредување. Да не правиме муабет за ветениот трговски центар и тн.

Финтата е што на Џевахир им одговараше да ги продадат што е можно побрзо, и продаваа на секој што ќе побара.
Да требаше да се обврзат дека нивна агенција ќе го менаџира објектот во наредни 10-15 години, ќе видиш дали ќе го имаа истиот концепт, или ќе размислеа за сите можни комбинации однапред (броила за секој стан, каков тип на сплит системи, на кој профил на луѓе ќе им беше одобрен објектот и тн.).

Инаку ако е добро организирано, и на убава локација, може да е подобро и од куќа.
Во комплексите тука (слични на тој што го ставив погоре) имаш буквално се можно: мини трговски, продавници за храна, приватно обезбедување, внатрешен базен, надворешен базен за лето, фитнес центар, кино, соба за релаксација (пинг понг/билијард и сл.), сауна, тениско игралиште, игралиште за баскет и што уште не.
Имаат и добра звучна изолација, доволно паркинг места, и во голема мера се измислени за млади лица со добри приходи, или за некој што сака се да има на копче. Е сега тука има многу такви, а и многу туристи, и дигаат вакви секоја година.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.747
Поени од реакции
17.453
Сиромаштија е преголема на Балканот за такви згради. Јас кога се мислев да купувам пред 6-7 години баш претпоставив знаејќи го менталитетот и куповната моќ на населението дека одржувањето ќе биде катастрофално. Дека баш вакви работи ќе се случуваат.
Не е прашање за сиромаштија, тие станови се продаваат по 1300 евра кв иако беа купени по 800 сосе опрема. Кој нема пари за трошоците може комотно да го продаде со заработка. Не плаќаат луѓе кој не живеат таму, а тој што има празен стан од 100к евра по ниедна дефиниција не е сиромашен.

Утката е кај управител/извршител, нз кој кочи во постапката.
 
Член од
27 октомври 2017
Мислења
512
Поени од реакции
743
Џевахир беа најефтини станови во аеродром. Многу луѓе купија без да мислат за трошоците за одржување. Поефтин нов стан немаше.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.629
Поени од реакции
34.888
Не е прашање за сиромаштија, тие станови се продаваат по 1300 евра кв иако беа купени по 800 сосе опрема. Кој нема пари за трошоците може комотно да го продаде со заработка. Не плаќаат луѓе кој не живеат таму, а тој што има празен стан од 100к евра по ниедна дефиниција не е сиромашен.

Утката е кај управител/извршител, нз кој кочи во постапката.
Во право си, само сум љубопитен кој слепец ќе се залета во овие после тоа што се случува во моментов.
Ајде на почеток биле поефтини, плус ентузијазам дека ќе живееш во „модерна зграда“, ама ако гледаш дека веќе има проблеми и апла високи оперативни трошоци...

Инаку последното: ваквите агенции секаде во светот ти се машина за принтање на пари, може да ги закрпиш буквално на се. Твои блиски фирми да вршат поправки, да им шиткаш чкарт материјали а да ги наплаќаш за изгор и тн.

Џевахир беа најефтини станови во аеродром. Многу луѓе купија без да мислат за трошоците за одржување. Поефтин нов стан немаше.
За малку ќе се излажев и јас, налетав на вработен во скај сити и ми нудеше за 750 евра од м2, ама дигнав рачна кога ми објасни како ќе го менаџираат :D
Во тој момент седев во зграда од 20 станови каде што пола не правеа муабет меѓу себе. Секој собир за некаква поправка беше војна, со тој менталитет 340 станови не ги менаџира ни госпо :D
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.540
Поени од реакции
34.703

...да беа паметни можеа да најдат решение, на пример поставување на врвот некои антени и „киријата“ од истите да биде покривање на заеднички трошоци,

 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.598
Поени од реакции
38.751

...да беа паметни можеа да најдат решение, на пример поставување на врвот некои антени и „киријата“ од истите да биде покривање на заеднички трошоци,

па ако тоа кошта 10к по стан како што пиша некој, тешко дека некои антени ќе ги покријат тие трошкови.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.540
Поени од реакции
34.703
па ако тоа кошта 10к по стан како што пиша некој, тешко дека некои антени ќе ги покријат тие трошкови.
imago0083731182w.jpg

па добро, јас онака идеја...може и хеликоптер да речеме! :)

willis-tower-e020513-s2.jpg 2361210d13c9814898729dd5367c9090--turn-blue-bungee-jumping.jpg

...туристички атракции за искористување на самата висина на солитерот, алипинистички искачувања, банџи џамп од врвот.

4a39c3c0b701cae8ba00d2927a86adcf--photo-time-bungee-jumping.jpg
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.747
Поени од реакции
17.453
Во право си, само сум љубопитен кој слепец ќе се залета во овие после тоа што се случува во моментов.
Ајде на почеток биле поефтини, плус ентузијазам дека ќе живееш во „модерна зграда“, ама ако гледаш дека веќе има проблеми и апла високи оперативни трошоци...

Инаку последното: ваквите агенции секаде во светот ти се машина за принтање на пари, може да ги закрпиш буквално на се. Твои блиски фирми да вршат поправки, да им шиткаш чкарт материјали а да ги наплаќаш за изгор и тн.


За малку ќе се излажев и јас, налетав на вработен во скај сити и ми нудеше за 750 евра од м2, ама дигнав рачна кога ми објасни како ќе го менаџираат :D
Во тој момент седев во зграда од 20 станови каде што пола не правеа муабет меѓу себе. Секој собир за некаква поправка беше војна, со тој менталитет 340 станови не ги менаџира ни госпо :D
Ехе за испод цена ќе се залета некој. Иако точно го предвидев ова, мислам ќе се реши само ќе треба време.

Проблемот не е во зградата туку ова е нова работа за нас како држава(40катна зграда) па треба апдејт на пачот. Порано ова беше стандарден проблем и во помали згради, луѓе нејкеа ни по 100 денари дадат, ама со агенцииве им го најдоа чарето.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.629
Поени од реакции
34.888
Ехе за испод цена ќе се залета некој. Иако точно го предвидев ова, мислам ќе се реши само ќе треба време.

Проблемот не е во зградата туку ова е нова работа за нас како држава(40катна зграда) па треба апдејт на пачот. Порано ова беше стандарден проблем и во помали згради, луѓе нејкеа ни по 100 денари дадат, ама со агенцииве им го најдоа чарето.
Не е баш така едноставно и агенција, особено не како што се отселуваат луѓе, или со странски државјани.
Еве сега да дојдам и да го купам, на сметка ќе оставам 0 денари и може да пробаат да ми земат за одржување на влез. И да ми ја блокираат ми е сеедно, секако нема ни да ми треба во наредни 20 години, а нема ни да го продавам за да може да ми земат пари :)

Агенцијата ќе пропадне пред тие што купиле (а се странци, или иселеници) да решат да ги продаваат,или да изнајмуваат, оти ретко кој од нив зависи за 300 евра месечна кирија, тоа е пола/еден ден работа.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.747
Поени од реакции
17.453
Не е баш така едноставно и агенција, особено не како што се отселуваат луѓе, или со странски државјани.
Еве сега да дојдам и да го купам, на сметка ќе оставам 0 денари и може да пробаат да ми земат за одржување на влез. И да ми ја блокираат ми е сеедно, секако нема ни да ми треба во наредни 20 години, а нема ни да го продавам за да може да ми земат пари :)

Агенцијата ќе пропадне пред тие што купиле (а се странци, или иселеници) да решат да ги продаваат,или да изнајмуваат, оти ретко кој од нив зависи за 300 евра месечна кирија, тоа е пола/еден ден работа.
Одаам по логика дека овие големи згради не се измислени кај нас, и дека треба да ископираат што се направило таму и да го најдат чарето. Зашто не е само Џевахир, се градат/најавени уште неколку големи комплекси.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.629
Поени од реакции
34.888
Одаам по логика дека овие големи згради не се измислени кај нас, и дека треба да ископираат што се направило таму и да го најдат чарето. Зашто не е само Џевахир, се градат/најавени уште неколку големи комплекси.
За почеток филтрирање кој смее да купи, тука прават цели интервјуа, проверки на се можно. Второ треба уште мин две тела во државата кои ќе ги регулираат, и трето тотално забрана за градење во наредни 10 години ако сакаш да работат првите 2.
Со 30% празни станови, кирии со таква сума, и толкаво отселување ни најдобрите закони нема да работат.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.633
Поени од реакции
4.934
Храната што ја јадеш најмногу губи вредност. Само што ќе ја изедеш вредноста станува нула. Од економски аспект најнеисплљтлива инвестиција.
Да не зборам облека, чорапи, гаќи за два три месеца се распаѓаат. Пари фрлени во ветер.
Куќа мислам дека нешто подолго трае..?
Од рентање и купување имаш ист ефект, маргинал бенефит. А од храна имаш најдобар ефект и бенефит не умираш и не те боли стомакот. Маргинал Бенефит на храна е многу поголем од на купување куќа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom