Станови во Скопје, совети за купување.

Член од
19 ноември 2020
Мислења
1.311
Поени од реакции
4.756
Која цена се движат подрумите? Сакам да купам подрум , но цената што ја бара е 625 евра од квардат, а минатата година мислам дека го нудеше 500 евра од квадрат што и тогаш ми беше многу
 

Razor

u jelly?
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.535
Поени од реакции
118
искуства со Кат Костов ?
 

dwa

Член од
19 февруари 2006
Мислења
2.172
Поени од реакции
313
искуства со Кат Костов ?
Имаше неколку коментари од пред неколку месеци, само позитивни работи беа кажани ... пријатели на членови на форумов.

Дали има некој информации како се движат цените во Diamond?
 
Член од
14 февруари 2013
Мислења
1.509
Поени од реакции
1.672
Имаше неколку коментари од пред неколку месеци, само позитивни работи беа кажани ... пријатели на членови на форумов.

Дали има некој информации како се движат цените во Diamond?
Vo Diamond ima ostanato samo golemi stanovi kolku sto znam, ama sepak prasaj si. Do 6ti kat e 1580 evra kvadrat garantiram. Pozdrav!
 

dwa

Член од
19 февруари 2006
Мислења
2.172
Поени од реакции
313
Vo Diamond ima ostanato samo golemi stanovi kolku sto znam, ama sepak prasaj si. Do 6ti kat e 1580 evra kvadrat garantiram. Pozdrav!
Мене ми треба околу 90-100 квадрати.
Спратот игра улога во цената?

Дали имаш информации во врска со квалитетот на градба, квалитет на паркет/плочки, врати/прозори итн.?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
7 февруари 2008
Мислења
1
Поени од реакции
0
Дајте ми памет затоа што немам ‍♀ Треба да купам стан во Ново Лисиче за моите родители- постари тешко подвижни... дали е попаметно стар стан на приземје или пример Џеваир... барам веќе неколку месеци, не можам ни да одлучам кој концепт е подобар. Од една страна ми е страв на приземје да не е ладно и помалку безбедно за нив, во комплекс како Џеваир дали би се вклопиле ( таму барем знаеш лифт не може да не работи една недела) ... во поновиве згради се продадено. Секое мислење и искуство е добредојдено
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
24.817
Поени од реакции
39.898
Дајте ми памет затоа што немам ‍♀ Треба да купам стан во Ново Лисиче за моите родители- постари тешко подвижни... дали е попаметно стар стан на приземје или пример Џеваир... барам веќе неколку месеци, не можам ни да одлучам кој концепт е подобар. Од една страна ми е страв на приземје да не е ладно и помалку безбедно за нив, во комплекс како Џеваир дали би се вклопиле ( таму барем знаеш лифт не може да не работи една недела) ... во поновиве згради се продадено. Секое мислење и искуство е добредојдено
А зошто не некоја куќа надвор од град?

На приземје летно време нема да е пекол, зимно време зависи на што ќе се загреваат. Некој ако сака да ги ограби може и најгоре да се.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.242
Поени од реакции
7.367
А зошто не некоја куќа надвор од град?

На приземје летно време нема да е пекол, зимно време зависи на што ќе се загреваат. Некој ако сака да ги ограби може и најгоре да се.
Надвор од град е далеку за се’, лекар, брза помош или некоја постојана терапија ако имаат. Есапи дека некој треба секој ден да оди ако не и двапати на ден таму ваму. Куќа за лето е супер, ама на зима тешко е за греење, посебно за луѓе ако се како нејзините родители. Плус нив им треба веднаш, а што и да земеш околу треба да реновираш.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
24.817
Поени од реакции
39.898
Надвор од град е далеку за се’, лекар, брза помош или некоја постојана терапија ако имаат. Есапи дека некој треба секој ден да оди ако не и двапати на ден таму ваму. Куќа за лето е супер, ама на зима тешко е за греење, посебно за луѓе ако се како нејзините родители. Плус нив им треба веднаш, а што и да земеш околу треба да реновираш.
Полесно е за да се движат до надвор, отколку во стан и затворени.
И стар стан да земат треба да се реновира.

Како и да е ова прашање многу касно го решава.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.079
Поени од реакции
15.334
dodeka vi e stanot vo izgradba,eve resenie za evtino smestuvanje
i ovde da pisam na clenovive
izdavam stan vo Avtokomanda, cena 2000 den. okolu 30 e. mesecno.
zgradata ima svoj parking i detski park-igraliste.
Stanot e i na prodazba ama se uste nemame imoten list(ili zamena za vik,,, kuka)
 

Trent Alexander Arnold

Stamford Bridge, Fulham Road, London, UK, SW6 1HS
Член од
30 јули 2020
Мислења
837
Поени од реакции
4.138
Никад не би живеел во Стан во Скопје во Кисела Вода на пример, Влае, Хром, Ѓорче, Центар, Карпош 1,2,3,4. Чаир, Бутел.
Би живеел во тафталиџе, Козле, Жданец, Трнодол или Водно. И тоа во куќа. Во стан да не смеам да се насмеам гласно, да пуштам музика, плачело детето ептен, овие се ебеле многу гласно, се карале, гости кога ке ти дојдат ајде тивко да збориме и 300 други срања. Алал да ви е на вие што живеете во станови со 300 души у згрдата. Јас ќе се мрднам така. Башка ни воздух нема, зградине 10 метра одалеченост, тенки ѕидови, навечер у Јули е над 35 степена температурата у такви населби... заеби, заеби.

На планина ќе живеам во пештера боље.
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.185
Поени од реакции
9.764
Дајте ми памет затоа што немам ‍♀ Треба да купам стан во Ново Лисиче за моите родители- постари тешко подвижни... дали е попаметно стар стан на приземје или пример Џеваир... барам веќе неколку месеци, не можам ни да одлучам кој концепт е подобар. Од една страна ми е страв на приземје да не е ладно и помалку безбедно за нив, во комплекс како Џеваир дали би се вклопиле ( таму барем знаеш лифт не може да не работи една недела) ... во поновиве згради се продадено. Секое мислење и искуство е добредојдено
Мое мислење, стан на приземје во оние со 4 ката што се. Ќе си платиш ама вреди.
Ново Лисиче е сигурна населба, можеш и во Аеродром да побараш вакви станови зошто има.
И реално барај преку извршител, така ќе земеш стан за неколку илјади евра помала цена него од оглас/агенција. Со среќа.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
5.926
Поени од реакции
3.591
Зборував пред неколку години дека тогаш и во иднина купување станови за штедачи ќе се исплатува. Ми викаа цената на квадрат ќе паднела на 300евра и дека кирија за 50м2 Скопје ќе биде 50евра. Испадна по мое како и обично. И сега за секој кој вади помалку од 5% поврат на капитал недвижост е правата опција. Најверојатно и следните години но очекувам камати малку да пораснат но не доволно за да биде депозит мкд подобра опција од недвижост.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom