Србија

Член од
3 ноември 2009
Мислења
1.538
Поени од реакции
747
Некој у скоро време што патувал во Србија со своја кола, да ми каже кои све документи се потребни? Меѓународна возачка, зелен картон, полномошто.. шо треба?
Како и во секоја земја во која патуваш. Сообраќајна, зелен картон, ако колата не е на твое име треба овластување за управување на туѓо моторно возило во странство, за возачка не ја бараат меѓународната, доволна е само нашата, биометриска.
 

Воин без Коњ

краток и јасен
Член од
18 септември 2010
Мислења
850
Поени од реакции
1.213
Како и во секоја земја во која патуваш. Сообраќајна, зелен картон, ако колата не е на твое име треба овластување за управување на туѓо моторно возило во странство, за возачка не ја бараат меѓународната, доволна е само нашата, биометриска.
Не сум доволно информиран, затоа прашувам. Мислам дека не ни е потребно за сите земји зелен картон, па затоа. Ок, фала многу.
 
Член од
30 јануари 2014
Мислења
526
Поени од реакции
272
Ако некому му треба смештај на неколку дена во Белград
http://spaintimo.rs/apartmani-beograd.php

Не е баш најефтината варијанта, ама е луксузно и пријатно ;)
 
Член од
30 јануари 2014
Мислења
526
Поени од реакции
272
Eden od najubavite gradovi na Balkanot. Za žal, urbanaza mafija i nego ke go rasipi

Nekolku teksta vo vrska so znamenitostite vo Novi Sad


 
Член од
30 јануари 2014
Мислења
526
Поени од реакции
272
Ќе додадам уште еден пост во врска со Нови Сад - предлог ѕа смештај, само 10 евра дневно, близу до центар, не е голем луксуз ама е сосема солидно. За тие пари и одлично

ЛИНК https://prenocistedvoriste.rs/
 
Член од
16 октомври 2021
Мислења
1
Поени од реакции
2
Во претходните години, етно селата во Србија беа многу популарни. Вкусна храна, свеж воздух, природа. Најдов убави предлози на страницата topsmestaj.com Таа беше во Рајски конаци и тие навистина се вистински рај.

Etno sela u Srbiji - така се пишува на српски
 
Член од
21 јуни 2018
Мислења
610
Поени од реакции
262
Кои се условите моментално за патување во Србија?
 
Член од
30 јануари 2014
Мислења
526
Поени од реакции
272
Спомнати се етно села во Србија. Еден вид етно села, или нешто помеѓу нив, ресторани и мотели се салашите. Салашите се наоѓаат во Војводина, ги има разни, некој се виша туристичка класа, со базени, сауни, масажи, чуда, други се поскромни, се ѕависи од будџетот. Во секој случај треба да се посетат, искуството е убаво.
 
Член од
30 јануари 2014
Мислења
526
Поени од реакции
272
Ako letate od Belgrad i ne znaete kada da ja ostavite kolata, što mene redovno mi se slučuva, postoji eftin parking (cenovnik) na aerodrom. Podobro tamu otkolku vo gradot, ima čuvari i kameri, kolite se osigurani, edistveno što e pod otvoreno nebo, parkinzite ne im se pokrieni
 

Mondonico

ВАР експерт
Член од
15 јануари 2013
Мислења
10.053
Поени од реакции
17.734
Некако тешко се снаоѓам, ај да видам дали некој знае да каже.

Патување со автобус од Скопје до Белград (и повратна), дали има начин за онлајн закажување и плаќање однапред?
Најдов преку FlixBus, но некако не наожам друго начин, а веројатно ова е поскапа опција. Отварам на страната на скопската автобуска, ми дава само инфо за линии (ова), а на страната на Руле Турс ја нема опцијата за плаќање за Белград, со оглед на тоа што ова го прават други превозници.

Насока некоја како најлесно да се реши ова.
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.168
Поени од реакции
3.447
Некако тешко се снаоѓам, ај да видам дали некој знае да каже.

Патување со автобус од Скопје до Белград (и повратна), дали има начин за онлајн закажување и плаќање однапред?
Најдов преку FlixBus, но некако не наожам друго начин, а веројатно ова е поскапа опција. Отварам на страната на скопската автобуска, ми дава само инфо за линии (ова), а на страната на Руле Турс ја нема опцијата за плаќање за Белград, со оглед на тоа што ова го прават други превозници.

Насока некоја како најлесно да се реши ова.
Ниш Експрес (застанува на повеќе места)и Фудекс (директно) возат, не знам што е толку комплицирано
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.107
Поени од реакции
8.893
Некако тешко се снаоѓам, ај да видам дали некој знае да каже.

Патување со автобус од Скопје до Белград (и повратна), дали има начин за онлајн закажување и плаќање однапред?
Најдов преку FlixBus, но некако не наожам друго начин, а веројатно ова е поскапа опција. Отварам на страната на скопската автобуска, ми дава само инфо за линии (ова), а на страната на Руле Турс ја нема опцијата за плаќање за Белград, со оглед на тоа што ова го прават други превозници.

Насока некоја како најлесно да се реши ова.
jas koristam balkan viator za prebaruvanje samo, mi go ima dadeno na google za busevi po balkan.

fudeks najcesto koristam za skopje belgrad, posleden pat kupiv online karta od niven sajt. ako kupuvas online treba plus peronska karta da si kupis.
imaat isto prodazno mesto na avtobuska vo skopje.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom