Србија

Статус
Затворена за нови мислења.

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Не, обично на интернет или по енциклопедии читам за чудни работи, за хотентоти, пигмеи, срби, пустински скокачки пацови, тапири, мрзливци со 3 прста, патагонци, гоблини...
 

Делија

Борец за ПРАВДА
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.196
Поени од реакции
35
Не, обично на интернет или по енциклопедии читам за чудни работи,
Се гледа дека читаш само чудни работи... А да земеш малку да прочиташ прави т.е. вистински работи, па да знаеш малку повеќе... :tapp::tapp::tapp:
 
R

RAYTHEON23

Гостин
Pa toa e fakt strav im e na zapadnjacite za kosovo pa sega ke podmituvaat i ke koristat sekakvi taktiki za da ja 'smirat' srbija..a hrvatite od ljubomora i kopiranje na voeni dizajni...tuku ovie agresivnive nema da uspejat kolku i da se trudat oti sekoj srpski politicar ne bi se odrekol pd kosovo T.E kosovo e pricinata za ovaa aktivnost...
a da gi pratime nie DBK a:helou::helou:

:bravo::bravo:sekoja cest druze a i ovoj za hienite dobro kaza:helou::helou:
 

theMac3donian

Мак3донецот
Член од
5 февруари 2007
Мислења
3.690
Поени од реакции
259
Мое лично мислење е дека запад индирекно (со умисла или не) ја радикализира Србија. Всушност тоа не е тоа обично радикализирање, ами радикализирање одвнатре со „као демек“ европско лице. Сакам да кажам дека ги оформуваат со радикални срца но ги научија да играат невиност и толеранција (ЕУ фаца).

Ова го направија со војните во Хрватска и Босна, каде што во првата Србите беа поразени (значи им дадоа до знаење дека срби неможат да живеат во туѓа држава како такви), а во другата им дадоа до знаење како србите можат да егзистираат во туѓа држава (па така нели сега бараат поделба на Косово а не соживот).

Крајниот удар на Србија е тоа што ја ослабнаа со НАТО бомбите и и го земаа Косово. По одземањето на Косово и Војводина прогласи за себе некаква си независност.

Што значи ова? Па сега центарот на Србија, каде што живеат поголем број на срби може да си води каква сака таква политика. Тие едноставно можат да се радикализираат а да глумат толеранција со мултиетничката војводина!!!

Значи сега нема кај србите претпазливост за да не се повреди друга нација, едноставно тие зборуваат и прават како што сакаат така! Со ова се радикализира Српското општество а кога се радикализира матичната држава, сигурно и другите срби ќе одат по тие стапки.
Ова е нешто слично со Албанија. Албанија е доста хомогена (и да не е така поради режимите така се осеќаше, но сепак е воглавно хомогена). Така со хомогеноста на еден народ на одредена просторија тие чуствуваа потреба да ги прошират своите граници, па така Косово, Македонија и Црнагора. Ако историјата не учи правилно, можно е исто та се случи со Србите! Нивната нова, компактна и хомогена Србија, може да е терен за ултранационализам или во најмала мера бесчиуствителна состојба кон другите народи, при што единствена опција и еден вид природен процес ќе им биде да се шират надвор од нејзините граници. Па така тогаш сигурно прва ќе настрада Босна, сигурно ќе осетат нешто Хрватите, Косоварите а можеби и ние Македонците.

Незнам дали ме разбравте што сакам да кажам...:kesa:
 

СрбоЛегенда

Сами против свих
Член од
24 декември 2008
Мислења
2.694
Поени од реакции
123
Колку што те разбрав,Западот сака да ја скроти али нема да успее и заради ултранационализам ќе се претури во нова војна?
 
R

RAYTHEON23

Гостин
Колку што те разбрав,Западот сака да ја скроти али нема да успее и заради ултранационализам ќе се претури во нова војна?
zosto ultra nacionalizam NEMA potreba..od nebo se gleda deka Kosovo NEFERSKI i e Odzemeno na srbija-mnogu gi obvinuvaat SAD i Germanija dali mozebi poradi zalihite na Jaglen koi gi ima kosovo.....ili sakaa samo da napravat(SAD)poveke konflikti niz svetot pa pak da delat UM:smir:

MARTI AHTISARI MY ASS...trebase makedonija da ponudi nov OHRIDSKI DOGOVOR pa i vo srbija(sose kosovo)imase 23%..nemase li albancite da bidat zadovolni da bidat pisani vo ustavot da imaat pratenici itn...ama ajde isplanirano bese ODNAPRED
 

theMac3donian

Мак3донецот
Член од
5 февруари 2007
Мислења
3.690
Поени од реакции
259
Колку што те разбрав,Западот сака да ја скроти али нема да успее и заради ултранационализам ќе се претури во нова војна?
Не со тоа скротување тие ја радикализираат Србија, поради тоа што сега србија немора да се занимава со мултиетнички прашања. До нова војна може и нема да дојде, бидејки Косово ви го земаа со народ а не со војна. Па така хомогената Србија ќе неможе да ги издржи растечкиот број на срби при што тие ќе почнат да се приливаат во соседните земји. (види пример за албанците и албанија.
 
R

RAYTHEON23

Гостин
Strateski gledano mislam deka srbija ceka prilika(znaci nekakva nestabilnost na balkanot ili vo svetot-od pogolem razmer...T.E pravo vreme koga da si go vrati svoeto...pa tamu e nivnata istorija jas sum makedonec pa znam za bitkata koga bil ubien turskiot sultan za da se zbuni turskiot azder ova go znae sekoj makedonec-go ucevme ako ste pamtele OK ako ne pa OK...

Mozebi trebase koga kosovo proglasi nezavisnost republika srpska(BIH)posto ima 3 vojski(toa ti e bratstvo edinstvo)edna srpska edna muslimanska i hrvatskata togas trebase dogovoreno so BOSNA ne samo republika srpska da si izigraat scenario na destabilizacija...pa potoa koga strancite ke vidat na kojmu dale 400milioni evra(najgolema donacija od EU-Kosovo ja dobi-NE CLENKA NA EU)i so ke pravat...i veruvam ako imase takvo scenario srbija ako ne da go oslobodi celo...barem del ke mozese da fane..ama sepak rizicna varijanta e BIH-se dodeka ne stvorat edna vojska i da se vrati doverbata pomegu graganite:smir:
 

Делија

Борец за ПРАВДА
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.196
Поени од реакции
35
РЕПУБЛИКА СРПСКА си постои дури и со поголема независност него што Арнаутите имаат на Косово и Метохија... Само што Србите не го лижат газот за признавање на Република Српска... Е тука е разликата меѓу Србите и сите други народи на Балканот... :wink:
 

СрбоЛегенда

Сами против свих
Член од
24 декември 2008
Мислења
2.694
Поени од реакции
123
Не со тоа скротување тие ја радикализираат Србија, поради тоа што сега србија немора да се занимава со мултиетнички прашања. До нова војна може и нема да дојде, бидејки Косово ви го земаа со народ а не со војна. Па така хомогената Србија ќе неможе да ги издржи растечкиот број на срби при што тие ќе почнат да се приливаат во соседните земји. (види пример за албанците и албанија.

Богами ти држи вода тезава,али за да ни го земат Космет требаше цел свет да дојде да ги спаси арнаутите:smir:
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Богами ти држи вода тезава,али за да ни го земат Космет требаше цел свет да дојде да ги спаси арнаутите:smir:
Важно ги спасија. Светот научи доста од грешката што Сребреница му ја дадоа на Србите, и од невидениот масакр на недолжно и невооружено население кое таму ги извршија србските војници.
 

СрбоЛегенда

Сами против свих
Член од
24 декември 2008
Мислења
2.694
Поени од реакции
123
Штета што ти не си бил меѓу нив да го браниш "недолжното"население
Иди дркај го на ЕУ и НАТО ајт :drk::drk::pusk:
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Штета што ти не си бил меѓу нив да го браниш "недолжното"население
Иди дркај го на ЕУ и НАТО ајт :drk::drk::pusk:
Maлце почит кон невините жртви, мајки кои во последните секунди се обидувале со своите тела да ги заштитат своите чеда од плотуните на србските војници, почит кон закланите жртви на болната идеја за голема Србија, почит кон немоќните врзани жртви на кој некој србски пијан доброволец му пука в тил над јамата, почит кон младинците на кои врзани му пукаат в грб србските “специјалци“ почит кон стотини иљади убиени зарад болните идеи на Шешељ, Слобо и Србската академја на науките.
 

Делија

Борец за ПРАВДА
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.196
Поени од реакции
35
Maлце почит кон невините жртви, мајки кои во последните секунди се обидувале со своите тела да ги заштитат своите чеда од плотуните на србските војници, почит кон закланите жртви на болната идеја за голема Србија, почит кон немоќните врзани жртви на кој некој србски пијан доброволец му пука в тил над јамата, почит кон младинците на кои врзани му пукаат в грб србските “специјалци“ почит кон стотини иљади убиени зарад болните идеи на Шешељ, Слобо и Србската академја на науките.
Морееее... Тие Срби што биле во Босна и убивале муслимани и муџахедини сите би ги осудил... Би ги осудил што не ја завршиле работата до крај, така да неможе муслиманчишта во Босна да се соберат ни за кошаркарска репрезентација... :vozbud:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom