Србија ќе користи руски pyбли нa девизниoт пазap

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
vo bivsha YU rubljata beshe na lista na narodna banka - megjutoa nikoj nitu kupil nitu prodaval rubjli .
I vo bivsha yu takva mozhnost postoeshe
Rusija samata ne ja koristi rubljata- ne pa Srbija
Samata taa trguva vo dolari
 
Член од
16 декември 2009
Мислења
1.317
Поени од реакции
1.159
Се оди по планот.
Русија полека го зазема своето место во Европа и што е нејважно на Балканот.
Нашиве"угнетени западњаци"сигурно почнува да ги сврби таму кај што не ги чеша.:)
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
220
Поени од реакции
264
vo bivsha YU rubljata beshe na lista na narodna banka - megjutoa nikoj nitu kupil nitu prodaval rubjli .
I vo bivsha yu takva mozhnost postoeshe
Rusija samata ne ja koristi rubljata- ne pa Srbija
Samata taa trguva vo dolari
Бившата ЈУ со бившиот СССР тргуваше со клиринг, така да..... Од друга страна логично е што Русија не ја користи Рубљата како средство за надворешнотрговска размена кога таа валута не се наоѓа на листата на валути на центрелните банки на државите од кои таа увезува. Ефектот на оваа мерка нема да биде бог знае каков освен ако на пример некоја компанија од Русија се одлучи да купи од некоја српска компанија како резултат на помали трошоци поврзани со курсна разлика на менувачкиот пазар. Иначе Србија има интерес да поседува Рубљи затоа што како и цела Европа купува руска нафта и гас па на тој начин при увоз на гас (нафтата иде исклучиво во долари) би се вршел помал притисок на Динарот во однос на Долар/Евро.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom