Социјален експеримент - Да организираме и ние во Скопје!

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
Во Норвешка направиле социјален експеримент. Журналистите поставиле скриена камера на автобуска постојка, на клупа седнале момче без јакна . „Историјата“ негова е таква: тој со својот клас пошол на екскурзија , јакната му ја украле , а наставникот им рекол доколку некој се загуби - место на чекање е на оваа постојка.

Така момчето седи на клупа и го чека својот наставник , но нему му е ужасно студено без јакна. Крајно љубопитно е да се види реакцијата на норвежаните во ваква пикантна ситуација.

Останав запрепастен додека го гледав видеово - не верувам дека во МКД некои би го сториле истото и би постапиле ко норвежаниве.
Секоја чест на норвежаните а и на пораката за будење на свеста и хуманоста кај народот
http://metro.co.uk/2014/02/19/sos-mayday-norwegian-strangers-help-boy-freezing-at-bus-stop-4310066/

 
Член од
24 февруари 2014
Мислења
20
Поени од реакции
5
Член од
17 февруари 2013
Мислења
575
Поени од реакции
480
ovdeka kaj nas so kursum vo celo ce ti pukaat samo da ti zemat nesto
makar toa bilo rabota, zena , ili bilo sto sto bi imal povejke od niv
ima eden teks vo francuski vesnik od 1939 godina so tekst
Makedoncite se rodeni ubijci
takvi sme bile sme i ce bideme vo idnina

http://macedonianspark.com/mk/istorijaideologija/makedonskaistorija/413--------life-1939
Многу негативен став имаш спрема Македонецот.Ако беше Македонецот таков убиец немаше да ни се дечаваат толку неправди низ историјата.
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.739
Поени од реакции
7.552
The film is made to raise awareness of the situation for children in Syria, and to raise funds to SOS Children's Villages is their winter-campaign. Children in Syria are freezing and you can help by dontating.
 
Член од
24 февруари 2014
Мислења
20
Поени од реакции
5
Многу негативен став имаш спрема Македонецот.Ако беше Македонецот таков убиец немаше да ни се дечаваат толку неправди низ историјата.

isti sme bile od sekogas !!!
sekogas sme se delele za klucnite raboti !!!
duri i megju sebe pred dolinata na rekata Hispanion vo India duri i vo tie momenti koga, sme imale moznost i sansa da se osvoi krajot na svetot
Makedoneco e ubiec ama na samiot sebe na svojot identitet , naa svojata vera , na svojot brat , na svojata drzava
zatoa za kazna Aleksandar gi povel po Pustinata bidejki go predale nego i negovata ideja Makedonija da bide gospodar na svetot , sledna cel mu bila zapadnoto latinsko kralstvo togas Etrurci posle Latini
 
S

Sagan

Гостин
Great!
Како што викаат во коментарите, ајде нека го повторат експериментот, ама наместо Јоханес, детето нека биде црномурестиот... Адил.
И после може да коментираме за „совесните и хумани“ европјани.

Американците имаат шоу со соц. експерименти, What Would You Do?
 
Последно уредено од модератор:
Џ

Џонтра Волта

Гостин
Great!
Како што викаат во коментарите, ајде нека го повторат експериментот, ама наместо Јоханес, детето нека биде црномурестиот... Адил.
И после може да коментираме за „совесните и хумани“ европјани.

Американците имаат шоу со соц. експерименти, What Would You Do?
Ја сум убеден дека исто би постапиле и со црномурестиот Адил. Тоа е до свеста на луѓето, ние овде си имаме таков балкански менталитет и ќе си речеш ај бе шо ми е гајле мене што он ја изгубил јакната нека мисли со главата друг пат, нека му дојде памет сега. Или од кај знаеш што дете е тоа може ќе ти ја украде или кујзне какви болештини влече и слично.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Ја сум убеден дека исто би постапиле и со црномурестиот Адил. Тоа е до свеста на луѓето, ние овде си имаме таков балкански менталитет и ќе си речеш ај бе шо ми е гајле мене што он ја изгубил јакната нека мисли со главата друг пат, нека му дојде памет сега. Или од кај знаеш што дете е тоа може ќе ти ја украде или кујзне какви болештини влече и слично.
Јас не се согласувам со тебе. Мислам дека сме исти во тоа прашање со сите народи. Еве тргни од себе кога би видел дете од некои си 9/10 години исто како во примеров како би изреагирал?

Тоа е до човечноста во секој човек. Мислам дека нема врска со менталитет или народи.
 
Џ

Џонтра Волта

Гостин
Јас не се согласувам со тебе. Мислам дека сме исти во тоа прашање со сите народи. Еве тргни од себе кога би видел дете од некои си 9/10 години исто како во примеров како би изреагирал?

Тоа е до човечноста во секој човек. Мислам дека нема врска со менталитет или народи.
Па да, јасно дека е до човечноста во секој човек, не се сите исти.. Ама еве малце ли деца од 9-10 години шетаат низ градов по блузичиња и целите измрзнати па никој не ги застанал и да им понуди јакна, шал, капа, ракавици.. За храна да не праам муабет.
 

blue ladybug

Фанг ловер
Член од
5 февруари 2013
Мислења
5.210
Поени од реакции
11.803
Во Норвешка направиле социјален експеримент. Журналистите поставиле скриена камера на автобуска постојка, на клупа седнале момче без јакна . „Историјата“ негова е таква: тој со својот клас пошол на екскурзија , јакната му ја украле , а наставникот им рекол доколку некој се загуби - место на чекање е на оваа постојка.

Така момчето седи на клупа и го чека својот наставник , но нему му е ужасно студено без јакна. Крајно љубопитно е да се види реакцијата на норвежаните во ваква пикантна ситуација.

Останав запрепастен додека го гледав видеово - не верувам дека во МКД некои би го сториле истото и би постапиле ко норвежаниве.
Секоја чест на норвежаните а и на пораката за будење на свеста и хуманоста кај народот
http://metro.co.uk/2014/02/19/sos-mayday-norwegian-strangers-help-boy-freezing-at-bus-stop-4310066/

Јас не се согласувам со твојот став за како би постапиле Македонците, Кул.
Јас би била прва која би соблекла јакна или шал или капа, за да му помогнам на било кој човек, без разлика дали е дете или возрасен, ако го гледам дека се смрзнува. Башка ако е дете и ќе го однесам до полициска станица, да му помогнам, да им се јави на неговите родители или старатели. И верувам дека има многу такви како мене кои би го направиле истото. Сепак човечноста не зависи од нацијата или народот. Зависи од воспитувањето, околината во која си растел, па може дури и да речам имотната состојба на човекот. Баш пред некој ден читав некое истражување дека побогатите луѓе имаат помалку емпатија спрема тие што страдаат.[DOUBLEPOST=1393358139][/DOUBLEPOST]
Па да, јасно дека е до човечноста во секој човек, не се сите исти.. Ама еве малце ли деца од 9-10 години шетаат низ градов по блузичиња и целите измрзнати па никој не ги застанал и да им понуди јакна, шал, капа, ракавици.. За храна да не праам муабет.
Извини ама ако ти не го правиш тоа, не значи дека никој не го прави тоа.
 
Член од
24 февруари 2014
Мислења
20
Поени од реакции
5
Јас не се согласувам со тебе. Мислам дека сме исти во тоа прашање со сите народи. Еве тргни од себе кога би видел дете од некои си 9/10 години исто како во примеров како би изреагирал?

Тоа е до човечноста во секој човек. Мислам дека нема врска со менталитет или народи.

една слика 1000 зборови

 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Па да, јасно дека е до човечноста во секој човек, не се сите исти.. Ама еве малце ли деца од 9-10 години шетаат низ градов по блузичиња и целите измрзнати па никој не ги застанал и да им понуди јакна, шал, капа, ракавици.. За храна да не праам муабет.
Мислиш на оние што организирано просат?
 
Џ

Џонтра Волта

Гостин
[DOUBLEPOST=1393358139][/DOUBLEPOST]
Извини ама ако ти не го правиш тоа, не значи дека никој не го прави тоа.
Епа можеби некој го прави тоа, јас до сега ниту еднаш немам сретнато или прочитано за некој таков гест.
Мислиш на оние што организирано просат?
Да, сепак и тие се дечиња излезени од дома кои мрзнат. Е сеа разликата е што во Норвешка нема питачи и луѓето не се навикнати на такви појави, кај нас тоа е секојдневие.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom