Соларен авион

Член од
1 јануари 2010
Мислења
1.915
Поени од реакции
1.425
Извор: http://kajgana.com/solar-impulse-uspeshno-ja-zavrshi-pretposlednata-faza-vo-testiranjeto
----
Solar Impulse успешно ја заврши претпоследната фаза во тестирањето

Текст: Б.С.Б.
Наука | 17 јуни 2013

Авионот на соларен погон, Solar Impulsе, вчера успешно слета во Вашинготн по летот од Свети Луис, што претставува негова претпоследна етапа во патувањето низ САД со цел да се промовира технологијата што користи чиста енергија.


Летот до Вашингтон траел 30 часови, а Solar Impulse ќе остане во Вашингтон до почетокот на јули, кога е планирана последната етапа на патувањето, односно летот кон Њујорк.

Solar Impulsе ќе биде првиот соларен авион способен за дневно и ноќно летање доколку успее планираниот потфат да се спроведе во дело.

Леталото се движи со помош на енергија собрана во 12.000 соларни ќелии сместени на крилата што истовремено ги полнат батериите за ноќно летање.

„Ова ги докажува веродостојноста и потенцијалот на чистите технологии и е клучно за ширењето на нашата порака, во иднина да се користат алтернативните енергии во новите технологии“, вели Бертранд Пикар, основач на проектот Solar Impulse.
----

Јас можам да кажам дека сум импресиониран, од технолошка гледна точка.
 

ficdogg

221b
Член од
29 септември 2008
Мислења
1.105
Поени од реакции
699
Јас па ич не сум импресиониран, распон на крила како 747 а пренесува еден патник, пфф. Добро само како експеримент, било каква комерцијална(реална) употреба нема да најде, освен како играчка за богаташи.
 

Hiryu

H+
Член од
5 мај 2013
Мислења
674
Поени од реакции
848
Извор: http://kajgana.com/solar-impulse-uspeshno-ja-zavrshi-pretposlednata-faza-vo-testiranjeto
----
Solar Impulse успешно ја заврши претпоследната фаза во тестирањето

Текст: Б.С.Б.
Наука | 17 јуни 2013

Авионот на соларен погон, Solar Impulsе, вчера успешно слета во Вашинготн по летот од Свети Луис, што претставува негова претпоследна етапа во патувањето низ САД со цел да се промовира технологијата што користи чиста енергија.

Летот до Вашингтон траел 30 часови, а Solar Impulse ќе остане во Вашингтон до почетокот на јули, кога е планирана последната етапа на патувањето, односно летот кон Њујорк.

Solar Impulsе ќе биде првиот соларен авион способен за дневно и ноќно летање доколку успее планираниот потфат да се спроведе во дело.
.

Кој ве лаже бре дека ова е за некаква си цивилна употреба??

Па ова ќе значи развој на нова генерација беспилотни летала кои ќе шпиунираат а и ќе гажаат цели, посебно поради немање огромен топлотен одраз уште и Стелт технологија да му бапнат па оди собори го.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom