Совет за нова конфигурација

  • Креатор на темата Princ
  • Време на започнување
Член од
2 февруари 2006
Мислења
1.500
Поени од реакции
160
Слушај еве ти линк имаш ценовник за симињање и телефон на него па види си. Цениве ми се од таму вадени па така да треба оваа цена да ја добиеш
http://ddcom.com.mk
 
Член од
21 јуни 2006
Мислења
66
Поени од реакции
0
Princ напиша:
Вака, воопшто не се разбирам во хардвер па би сакал некој што знае доста околу тие работи, да ме посоветува дали деловиве што ги одбрав за конфигурацијата се компатибилни еден со друг, дали ќе го извлечам максимумот од компјутерот, и дали се целосни (да не ми фали нешто да го емм :) ).

Значи овие делови ги одбрав за почеток:

Vga MSI NX6200AX- TD256;TV out/DVI/
CPU AMD ATHLON64 3200 s.939 tray
HDD 300 GB Maxtor SATA2
Cooler AMD 64bit Black Whale
RAM DDR2 1GB/533 Patriot
MB MSI 848P NEO-V;6ch audio;SATA;LAN

Многу јасно е дека примам и предлози :)
ko sho ti kazha krusha, plochata i memorijata se nekompatibilni so procesorot.
No pred da ja kupish konfiguracijata, za kakva namena ti e taa?
 
Член од
8 мај 2006
Мислења
358
Поени од реакции
11
Za hard disk nikako maxtor, oti e sranje. Bavni, a i mnogu grejat, a maxtor i taka e istorija (seagate go kupi). Western Digital se sto pati poarni. Za hard disk najarni se slednive marki Seagate,Hitachi,Samsung,WD. ZA rezac LG e poaren od asus. LG za citac ne bas najdobar,ama za rezenje e super. CD-ata izrezeni so nego imaat najmalku C1 i C2 greski i garantirano ke se citat na site pleeri pa i na najstarite. A ianku ako sakas da kupis PC po skoro dilerski ceni najarno ni e da go zemes preku firma. ako nekoj tvoj prijatel ili rodnina ima firma zemi go kompjuterot preku negovata firma. Ke mora da ja platis celata suma preku smetkata na firmata, a posle 3 meseci ke mu go vratat ddv-to i tie pari ke moze da gi ispijte zaedno.
 
Член од
2 февруари 2006
Мислења
1.500
Поени од реакции
160
На интернет стварно гледам ги фалат овие LG, ама мене ми се има десено DVD изрежено на LG режач да не го чита на ниедно место освен кај него и истотака CD-Rom LG од постарите да е многу спор и ништо да не чита.
 
P

Princ

Гостин
memberix напиша:
Za hard disk nikako maxtor, oti e sranje. Bavni, a i mnogu grejat
Ne znam kako ne mi tekna i mene. Maxtor koristam vekje 6 meseci, i temperaturata posle 1-2 saati rabota mu se kacuva na 50 stepeni. Za bavnost da ne zboram... Go zameniv vo konfiguracijata so 160GB WD SATA2. Dobar izbor?
 
P

Princ

Гостин
Inaku, vaka izgleda konfiguracijata so poslednite denesni apdejti :)

Maticna ploca: MSI 945PL NEO-F
Procesor: Pentium 4 3.0 GHz /800 /1MB lga775 t
RAM: 2xDDR2 512MB/533 PQI
Cooler: Native P4E lga775
Hard disk: 160GB WD SATA2
Graficka karticka: MSI NX7300GS-TD256E
DVD-rezac: DVDR/RW LG GSA-4167RB Black/Retail
Flopi: 3,5" Black
Kukjiste: ATX ATRIX

Ima nekoj zabeleska/sugestija?
Pozdrav.
 

gOJDO

Пациент, неизлечив
Член од
4 јануари 2006
Мислења
1.304
Поени од реакции
20
Moj sovet ti e:
Ako ne ti se brza, pochekaj do kraj na Avgust. Na 27mi Intel kje izvadat novi procesori(Core 2 Duo) i cenite na AMD K8(Athlon64) i Intel Netburst(Pentium 4) drastichno kje se namalat. Novite procesori od Intel kje bidat najbrzi vo sve. Nema da bidat skapi, no spored tvojava konfiguracija nema da vlezat vo tvojot budjet(ke ti trebaat $300 za procesor).
Ako ti se brza, togash zemi konfiguracija, no pred da zemesh razmisli za shto kje ja koristish. Bitno e da zemesh shto e mozhno pobrza konfiguracija za pomalku pari za ona za koe shto planirash da go koristish kompjuterot.
Za igri, multimedia, 3D render i obrabotki na fotografija, konfiguracijata ti e promashena. Podbro e da si kupish AMD Athlon64
Za office use, programiranje VS/VS.NET, enkodiranje i aplikacii so koi se raboti so povekje dokumenti istovremeno, podobar e Pentium 4. No ne konfiguracijata koja si ja navel.
Ako planirash da go nadgraduvash kompjuterot, togash kje si kupish matichna plocha so Intel i975X BadAxe chipset. Ovaa plocha e kompatibilna so Core2 Duo i Netburst, taka kje mozhesh podocna da go smenish samo procesorot(doplata od $200) i drastichno da go ubrzash kompjuterot. Ako si za vakva edna varijanta, togash kje si zemesh DDR2-667 ushte sega ili kje treba i nego da go smenish zaedno so procesorot.
Ako Pentium4 e podobriot izbor za ona za koe kje go koristish kompjuterot, bez razlika dali kje go nadgraduvash ili ne, zemi Pentium D 805 dual core 2.66GHz 2x1Mb L2.
 
P

Princ

Гостин
Компјутерот (наведов во еден предходен пост мислам) пред се ќе го користам за office use ама и ќе играм на него понекогаш.
Со другоно целосно се збунив. Сакам сега да го земам компјутерот. Што беше тоа DDR2-667, зошто конфигурацијата која сум ја навел не е добра?
И сакав да земам процесор Pentium D 805 ама го нема во каталогот на фирмата од која планирам да ја земам конфигурацијава па затоа се одлучив за тој процесор погоре. Инаку ако го има кога ќе го порачувам, Pentium D 805 ќе си земам. Компатибилен е со другиот веќе одбран хардвер?
 
Член од
2 февруари 2006
Мислења
1.500
Поени од реакции
160
Оваа плоча ти е компатибилна со Pentium D, но не и со Core 2 Duo. Како што кажа Гојдо за Core 2 Duo ти треба плоча со Intel 975X чипсет, но таква во риверсофт ти е 200е.
А иначе Гојдо за 3D и фотошоп не е подобро Pentium зашто има HT т.е. уште еден виртуелен процесор? Јас мислам бидејки ќе користиш голем број на леери, повеќе апликации од еднаш подобро е пентиум него ли амд.
 

gOJDO

Пациент, неизлечив
Член од
4 јануари 2006
Мислења
1.304
Поени од реакции
20
krusha03 напиша:
Оваа плоча ти е компатибилна со Pentium D, но не и со Core 2 Duo. Како што кажа Гојдо за Core 2 Duo ти треба плоча со Intel 975X чипсет, но таква во риверсофт ти е 200е.
А иначе Гојдо за 3D и фотошоп не е подобро Pentium зашто има HT т.е. уште еден виртуелен процесор? Јас мислам бидејки ќе користиш голем број на леери, повеќе апликации од еднаш подобро е пентиум него ли амд.
I da i ne. Pentium ima prednost ne zaradi HT, tuku zaradi toa shto ima pogolem kesh. Za zhal, 8xx ima samo 1MB, taka da ne golem dil. HT ne brka rabota zatoa shto ti dodeka crtash ne go tovarish 100% procesorot, no koga rabotish efekti, intenzivno eksploatirash memorija. Za rabota so memorija K8 e zakon.
 
Член од
2 февруари 2006
Мислења
1.500
Поени од реакции
160
Да тука си во право бидејки со тоа што меморискиот контролер е интегриран на самиот процесор и со самата архитектура на K8 каснењата се многу помали и пристапот до меморијата е многу побрз. Но, јас ако добро го разбрав Принц компјутерот ќе го користи за мултитаскинг и ќе работи во повеќе програми од еднаш а тука intelот му е подобар. Плус ако го најде тој двојадрениот милина
 
S

Stef Bachatero

Гостин
i ke treba da go menjas ako ti e od riversoft najlos servis na cel svet.KE te macat celi dve nedeli za eden procesor skapan 2400 semphron pa ne e zlato napraven.
 
Член од
8 мај 2006
Мислења
358
Поени од реакции
11
Најарно ти е да почекаш. Цените ќе паднат. излегуват нови генерации на процесори па цените на старите драстично ќе паднат. Најарно почекај, па по месец два прашај па за совет за конфигурација.
 

gOJDO

Пациент, неизлечив
Член од
4 јануари 2006
Мислења
1.304
Поени од реакции
20
krusha03 напиша:
Да тука си во право бидејки со тоа што меморискиот контролер е интегриран на самиот процесор и со самата архитектура на K8 каснењата се многу помали и пристапот до меморијата е многу побрз. Но, јас ако добро го разбрав Принц компјутерот ќе го користи за мултитаскинг и ќе работи во повеќе програми од еднаш а тука intelот му е подобар. Плус ако го најде тој двојадрениот милина
Za multi tasking, zavisi povtorno shto kje raboti. Toj so HT singlecore e kominje, ne mu se drzhi na Athlon-ot. A dualcore e druga prikazna, plus 805D se overklokuva bez problem na 3.46 so malku podobar kuler. Duri edno vreme razmisluvav da zemam i jas eden i podocna da go nadgradam so Conroe. Arno ama se premisliv poshto nemashe i975 plocha, a bashka kje ima mnogu podobri chipseti(ATi RD600, Intel i965 i tn.). Vo septemvri-oktomvri zdravje bozhe Core2 Duo E6600 2.4, ATi RD600, 2x1GB DDR2-800 CL4 i se nadevam deka dokaj 3.2-3.4GHz so dobar kuler kje raboti stabilno, laden i tivok.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom