Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.001
Поени од реакции
14.819
од поглед на возило и како се покажа немав никаква причина да ја сменам, промената беше само поради тоа што ми требаше поголем багаж ем простор за да ми ги собира двете кучиња (кафезите за кучињата)
раѓај деца бре...а не да чуваш пции ко скренатите западњаци.....:confused:
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.917
Поени од реакции
1.386
Фала за одговорот. Секако дека го менувам на 8000-9000 км. Инаку дали одговара да ставам Liqui Moly како на сликата?
Odgovara da. Mozis da stavis i vakvo. A vo posledno gledam vo servisite cesto se koristi liqui.
 
Член од
2 ноември 2015
Мислења
195
Поени од реакции
52
Некое средство за чистење на еко кожа, крем боја, да ми препорачате?
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.309
Поени од реакции
4.729
Интересен концепт на електрично возило

 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.001
Поени од реакции
14.819
Некое средство за чистење на еко кожа, крем боја, да ми препорачате?
јас има иста боја крем, но виситинска кожа. И истово прашање му го поставив на еден пријател, и ми даде интересен одговор: што има разлика помеѓу мртва и жива кожа? нема. секоја помада/крем за кожа е супер за оджување на кожни седишта. јас лично купувам некоја крема од среден квалите за нега на кожа(човечка) и 1-2 пати во годината ги третирам седиштата
 

Vandal

CURVA NORD
Член од
12 август 2012
Мислења
1.046
Поени од реакции
1.095
Пред 500км сменив плочки, наводно TRW ми ставиле, арно ама предниве на секое кочење свират - не е возможно да се потрошат за толку кратко време. Го барам мајсторот вика абе може камче влегло (како бе у 2те предни влегло???) и ми вика да сум ги шприцал со WURTH средство за кочници?
Има нешто вистина у ова или да идам да зимам нови пошо изглеа ни T од TRW немаат?
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.496
Поени од реакции
9.372
Пред 500км сменив плочки, наводно TRW ми ставиле, арно ама предниве на секое кочење свират - не е возможно да се потрошат за толку кратко време. Го барам мајсторот вика абе може камче влегло (како бе у 2те предни влегло???) и ми вика да сум ги шприцал со WURTH средство за кочници?
Има нешто вистина у ова или да идам да зимам нови пошо изглеа ни T од TRW немаат?
Според мене, погрешна монтажа.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.345
Поени од реакции
7.399
Odgovara da. Mozis da stavis i vakvo. A vo posledno gledam vo servisite cesto se koristi liqui.
Ликви моли држи цена ко кастрол. Не ми се верува вакво да ставаат, поскоро зејтинче од Бугарија приста ојл
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.799
Поени од реакции
39.075
Pomisliv i jas, ama u toj slucaj i ne bi trebalo da kocat??
A oni kocat sasvim normalno
ако дисковите се оштетени плочките немаат добар контакт. Затоа кога мениш плочки тррба или да се обработат дисковите или да се заменат.
 

Vandal

CURVA NORD
Член од
12 август 2012
Мислења
1.046
Поени од реакции
1.095
ако дисковите се оштетени плочките немаат добар контакт. Затоа кога мениш плочки тррба или да се обработат дисковите или да се заменат.
Diskovite se prilicno ok - mi rekoa na slednoto menjanje plocki da gi smenam i diskovite - a ova za obrabotuvanje ima logika samo sto prasav na use 2-3 servisi rekoa mora novi - dali nejkat da se nafatat ili sto e rabotata ne znam (ne ja krenaa kolata da proverat - vaka na pamet mi kazaa)
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.799
Поени од реакции
39.075
Diskovite se prilicno ok - mi rekoa na slednoto menjanje plocki da gi smenam i diskovite - a ova za obrabotuvanje ima logika samo sto prasav na use 2-3 servisi rekoa mora novi - dali nejkat da sw nafatat ili sto e rabotata ne znam
сеа ако на око изгледаат океј не значи дека ќе работат добро. На секое мењање плочки се обработуваат или заменуваат дисковите. Овие плочки сега само у канта можеш да ги фрлиш. Сепак ако е малце може ќе се адаптира материјалот и ќе се разработат, ако не ќе мора правилно да го направиш тоа.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.917
Поени од реакции
1.386
Пред 500км сменив плочки, наводно TRW ми ставиле, арно ама предниве на секое кочење свират - не е возможно да се потрошат за толку кратко време. Го барам мајсторот вика абе може камче влегло (како бе у 2те предни влегло???) и ми вика да сум ги шприцал со WURTH средство за кочници?
Има нешто вистина у ова или да идам да зимам нови пошо изглеа ни T од TRW немаат?
Isto i kajmene. Staviv bosch plocki pred 2000km i prednite kvicat koga kocam po malce a na pojako prickanje na kocnica nekvicat diskojte. Ima dosta materijal na diskojte ama so ovie plicki pocnaja da kvicat.
Neka kvicat pickamu mater :ojeaa: Na dosta ponovi koli gleam kvicat,nesme sami :roker:
 

kazioX

Примерен форумџија
Член од
28 април 2011
Мислења
3.823
Поени од реакции
10.551
Здраво дечки, имам пишано и претходно за проблем со Fiat Punto Evo 2011 1.2 бензин/плин (фабрички), на автопат при некоја брзина од 120 па нагоре и повеќе од 3500 вртежи во 5 брзина се случува колата да губи сила, односно почнува да трепка ламбичката за мотор и полека паѓа брзината колку и да стискаш на гас. После тоа решението е да ја изгасиш колата и пак да ја запалиш има тера нормално се додека не стигнеш до истото. Од работите што ми ги препорачаа до сега сменети се филтри за воздух и гориво, бомбина и изваден е катализатор заради тоа што првично таква грешка даваше на дијагностика, но без успех. Дали може да ми препорачате некој специјалистички сервис за Фиат кај шо можам да ја однесам? Го гледав овој Илија во Ѓорче па ако е добар да барам чаре таму.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.001
Поени од реакции
14.819
Пред 500км сменив плочки, наводно TRW ми ставиле, арно ама предниве на секое кочење свират - не е возможно да се потрошат за толку кратко време. Го барам мајсторот вика абе може камче влегло (како бе у 2те предни влегло???) и ми вика да сум ги шприцал со WURTH средство за кочници?
Има нешто вистина у ова или да идам да зимам нови пошо изглеа ни T од TRW немаат?
Вака сега околу квичење на кочниците:
звукот не произлегува од кај дисковите , туку тој се ствара на местото каде клипчето ја притиска гуртната. плочката нормално под дејство на дискот малку се придвижува, и се ствара мала вибрација од делови од милиметарот.
Лек за тоа е да се стави бакарна товатна маст каде што кличето притиска на плочката. Ако мајсторот нема ставено, барај му да ги извади плочките и да стави исклучиво бакарна товатна маст
 

Kajgana Shop

На врв Bottom