Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
31 мај 2009
Мислења
72
Поени од реакции
30
Дали некој имал искуство за одјава на автомобил кој учествувал во сообраќајна несреќа и на кој табличките се изгубени/уништени. Се што имам е сообраќајната книшка. Искуство или совет како да го одјавам во МВР
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
2.095
Ако ти фигурираш на сообраќајната книшка ќе си платиш за возење без таблици и регистрација првин. Ако има повредени од другата страна во сообраќајката ќе биде тешко тебе, цела медицинска нега нивна ќе биде на твој трошок а може и приватно да те тужат, а и треба да те тужат, со кој ум се вози кола без таблици?
 
Член од
31 мај 2009
Мислења
72
Поени од реакции
30
Ако ти фигурираш на сообраќајната книшка ќе си платиш за возење без таблици и регистрација првин. Ако има повредени од другата страна во сообраќајката ќе биде тешко тебе, цела медицинска нега нивна ќе биде на твој трошок а може и приватно да те тужат, а и треба да те тужат, со кој ум се вози кола без таблици?
Каде прочита дека сум го возел без таблици?

Имаше известување од МВР дека сите возила кои не се регистрирани подолго од 2 години дека треба да се одјават. Инаку возилото и да сакам да го возам нема да може бидејќи е скршено од сообраќајна несреќа која се случи пред 4 години и тоа не по моја вина.

Прашањето ми беше и сеуште е како да се одјави автомобил во МВР без таблици кое учествувало во сообраќајна несреќа? Дали има казна за изгубени таблици или некоја друга процедура?

Напомена: се што имам од тоа возило е сообраќајната и записникот од сообраќајната несреќа
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
@argenthessis ispadna po tvoeto. E sea problem e sho posho condenser e osteten od kamen garancijata ocigledno ne go pokriva. Kosta 'samo' 950 funti. Se javiv na drugo mesto i mala e razlikata u cenata. Baska ke treba da se ceka nekolku dena za del da stigne.

Sea se mislam da stavam nekako ovakva mreza poso ne planira da menjam condenser sekoi 6 meseci :
1647881250487.jpeg
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
2.095
За жал скапи се тие ладњаци, дури и за 20 годишна кола се по 100 - 150 евра нов.

Инаку може мрежа да ставиш, само поретка некоја зошто ако е ептен ситна може да го затвори протокот на воздух и колата да ти прегрева, особено во лето.
 

Have an ice day

Get Free
Член од
26 јануари 2014
Мислења
544
Поени од реакции
1.021
Купена увезена кола од надвор - голф 6 1.6тди, да ми препорачате некој добар мајстор за прв сервис во Скопје?
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
281
Поени од реакции
442
Некој се има сретнато со проблем при палење на кола, давам контакт со клуч, почиња да работи моторот, и ако притискам на гаста прима, али чим ја пуштам гаста одма гаси моторот . Пред тоа ја возев на мало и растојание и чудни некако работеше, ко со помала снага. И кога пробав да ја запалам пак не успеа моторот да се упали.

Се работи за пеџо партнер 1.6 hdi 2007
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
2.095
Може многу работи да бидат од најбанално затнат филтер за гориво или за воздух до дизните или маф сензор.

Треба на дијгностика да се стави и да се види.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.682
Поени од реакции
38.870
Некој се има сретнато со проблем при палење на кола, давам контакт со клуч, почиња да работи моторот, и ако притискам на гаста прима, али чим ја пуштам гаста одма гаси моторот . Пред тоа ја возев на мало и растојание и чудни некако работеше, ко со помала снага. И кога пробав да ја запалам пак не успеа моторот да се упали.

Се работи за пеџо партнер 1.6 hdi 2007
Сензорот на лептирот за усис може да биде проблем. Или самиот лептир да не може да отвара и колата едноставно нема ваздух и гаси.
 
Член од
16 февруари 2012
Мислења
49
Поени од реакции
173
Zdravo, dali nekoj menjaval kompjuter na citroen c3 1.4 hdi 2005god. i kade bi mozel da najdam ?
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
281
Поени од реакции
442
Може многу работи да бидат од најбанално затнат филтер за гориво или за воздух до дизните или маф сензор.

Треба на дијгностика да се стави и да се види.
Ispadna EGR ventil da e, 500 eur defekt
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
2.095
Абе што зборуваш за 500 евра цел мотор ќе најдеш...појди кај Самко на качанички пат половен но исправен егр не верувам дека е повеќе од 50-100 евра
 
Член од
25 февруари 2019
Мислења
351
Поени од реакции
203
Или софтверски исклучи го и блокирај го. Засекогаш ќе го решиш.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.982
Поени од реакции
14.769
блокирај го со обичен плех, а ако ти смета сијаличето на дисплејот, исклучи го и софтверски

ЕГР вентилот е една обична манипулација за полесно поминување на технички, бидејќи функционира само на ниски обртаи
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.682
Поени од реакции
38.870
егр има доста функции, боље е да ставиш половен него да го тргнеш скроз.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom