Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
25 септември 2016
Мислења
827
Поени од реакции
1.031
Да не знае дечки некој каде има капаче за десен ретровизор (тоа што ги заштитува жиците од електрониката на ретровизорот) за fiat grande punto 2006та? Ми го украдија на паркинг... И дали некој знае кога ќе ги пуштам светлата се појавува жолто триаголниче со извичник, а без да ги вклучам е се нормално имам проблем со електрониката на светлата?
 
Член од
20 октомври 2013
Мислења
1.096
Поени од реакции
509
Да не знае дечки некој каде има капаче за десен ретровизор (тоа што ги заштитува жиците од електрониката на ретровизорот) за fiat grande punto 2006та? Ми го украдија на паркинг... И дали некој знае кога ќе ги пуштам светлата се појавува жолто триаголниче со извичник, а без да ги вклучам е се нормално имам проблем со електрониката на светлата?
За првото незнам да ти помогонам, за другово, тоа ти го појавува зошто имаш некое прегорено сијаличе.
 
Член од
6 мај 2015
Мислења
26
Поени од реакции
5
На пасат 1.8Т 1998 понекогаш се случува кога е загреана колата,ја гаснам нормално и после ако за кратко време сакам да ја запалам пак вергла нормално но не дава знак на палење.Колата има плински уред но сум пробал и на бензин да ја префрлам исто е.После извесно верглање почнува да мириса на бензин-пресисана е.Е сега финтава е што на туркање пали одма,и во првите секунди потоа не ја прима туражата,а кога ке почне да ја прима нормално,обртомерот стои на 1500,нормално стои на 800 некаде.Во возење добро оди,прима туража,но додека е на 1500 вртежи сум ја гаснел,несака да запали.На туркање или влечење пали одма.Инаку моторот има компресија и не троши масло.Првото палење наутро или после подолго одстоено време никогаш не се случило вакво нешто.Некое мислење,совет?Позз
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.030
Поени од реакции
14.910
не,колата не троши ни вода ни масло,си мислам да не е нешто околу струја работа...
Мора на компјутер да се стави, вероватно некој сензор е во квар или евентуално свеќиците знаат да прават проблеми на загреана кола, но ретко
 
Член од
6 мај 2015
Мислења
26
Поени од реакции
5
Мора на компјутер да се стави, вероватно некој сензор е во квар или евентуално свеќиците знаат да прават проблеми на загреана кола, но ретко
Помислив и на нив,но мислам дека од свекиците неможе да работи на високи вртежи.Ќе пробам со дијагностика во секој случај.Паметот ми оди на маф сензорот...
 
H

HoT IcE

Гостин
Denes po greska na benzinska mi stavi benzin okolu 2ipol litri vo dizel. Ke se zaebe motorov?
Stara masina e, turbo dizel so bosh pumpa. Inace posle toa go napolniv rezervarot so dizel zatoa sto me fati strav, znaci 50l dizel, 2l benzin..
 
Член од
5 септември 2009
Мислења
3.528
Поени од реакции
619
Denes po greska na benzinska mi stavi benzin okolu 2ipol litri vo dizel. Ke se zaebe motorov?
Stara masina e, turbo dizel so bosh pumpa. Inace posle toa go napolniv rezervarot so dizel zatoa sto me fati strav, znaci 50l dizel, 2l benzin..
Ништо нема да му биде ја нормално му лупам дали двотактол или литро бензин па да ти кажем може и подобро работи кој ќе му звекнеш тоа ;)
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.030
Поени од реакции
14.910
Denes po greska na benzinska mi stavi benzin okolu 2ipol litri vo dizel. Ke se zaebe motorov?
Stara masina e, turbo dizel so bosh pumpa. Inace posle toa go napolniv rezervarot so dizel zatoa sto me fati strav, znaci 50l dizel, 2l benzin..
Vo pozarnata edinica vo Kičevo edno od novite PP vozila DAF minatata zima ne sakaše da pali motorot ispod 5-6 stepeni nadvorešna temperatura. Sve se isproba-servis, nivi filtri.....sve i povtorno motorot gaseše. Se noseše i po ovlasteni servisi.....džabe. I ednaš serviserot reče- znam kako da ja opravam rabotata ama nesmeam na moja raka. Pola litro benzin ke ja završi raborata. Se stavi benzinot i od togaš nikogaš nema problem so motorot ako se stavi benzin. Bez benzin povtorno gasi motorot vo kasna esen i zima.

Nema maka od malku benzin. Da ne se pretera. Ionaka dizelit ima trista primesi kaj nas. Voopšto ne e čist.

No na novi koli so euro5 ili 6 standard mozi da se javat problemi
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Vo pozarnata edinica vo Kičevo edno od novite PP vozila DAF minatata zima ne sakaše da pali motorot ispod 5-6 stepeni nadvorešna temperatura. Sve se isproba-servis, nivi filtri.....sve i povtorno motorot gaseše. Se noseše i po ovlasteni servisi.....džabe. I ednaš serviserot reče- znam kako da ja opravam rabotata ama nesmeam na moja raka. Pola litro benzin ke ja završi raborata. Se stavi benzinot i od togaš nikogaš nema problem so motorot ako se stavi benzin. Bez benzin povtorno gasi motorot vo kasna esen i zima.

Nema maka od malku benzin. Da ne se pretera. Ionaka dizelit ima trista primesi kaj nas. Voopšto ne e čist.

No na novi koli so euro5 ili 6 standard mozi da se javat problemi
Imam licno iskustvo so dizelas da stavas 2-3 litri benzin i sum bil nezadovolen se dodeka ne pocnav da stavam sredstva protiv mrznenje na navtata(Makedonska)
Benziniot moze samo steta da naprtavi na dizalas
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.030
Поени од реакции
14.910
Vo 1991 vo voen kamion "Dajc" vo Krivolak po greška staviv 20 litri mešavina benzin so maslo za agregat, i oficerot mi rece teraj nema maka. Posle toa bez nikakov problem go vrativ kamionot do Niš-400 km pat. Znači 100 litri dizel i 20 litri benzin, no na kamion so star princip na rabota( predkomori i vozdušno ladenje)
 
Член од
4 јануари 2006
Мислења
160
Поени од реакции
109
Здраво,

Имам Fiat Stilo 1.9 JTD дизел и имам два проблеми со него:

1. Премногу тресе (вибрира). Знам дека Fiat возилата се најчесто такви, но ова кај мене е многу тресење.
Тресењето е кога колата е во место и при кумплуг на мала брзина (тргнување). При поголема брзина нема никаков проблем. Лани бев кај двајца механичари и двајцата рекоа дека е некој буфер, си платив 8000ден и го сменив, но ништо не се подобри, дури со тек на време ми се чини дека повеќе се влошува.

2. При понагло забрзување се јавува некој звук како верглање, клопотење најверојатно во моторот, го имам слушнато и кај други автомобили, но не знам баш како да го опишам. Ми препорачаа да земам адитив за прочистување на резервоарот, се става при додавање на гориво. Земав два пати но не се подобри.

Дали некој имал искуство со овие проблеми да даде совет?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom