Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

B

Beck's

Гостин
Пежо 307, 2.0 ХДИ со поминати 230.000 км најдов за 2300 евра. Вреди ли?
 
Член од
26 јуни 2012
Мислења
58
Поени од реакции
11
Znaci se na se 2500-2600 pa zaso da ne ako e vo dobra sostojba 5 vrati i tn odnos cena vozilo e okej osven ako ne e istroseno i tn.Iskreno ja ne bi sakal Francuska kola ali ipak kako model ne e losa.Ne znam nekoi losi maabeti za 2.0 HDI ako nekoj znae neka napise mada vo sekoj slucaj 2500euro za taa kola e sosema okej pozz
 

Пропалица

Мртов/а
Член од
25 јуни 2011
Мислења
2.866
Поени од реакции
1.406
Сакам да прашам некој работи
Има татко ми едно Фиат Пунто и е на булгарски таблички 2000 година е старо е сега колку ќе кошта тоа да се прафрле од бугарски на македонски таблички.

Фала многу до тие што ќе одговорат.
 
Член од
21 мај 2009
Мислења
876
Поени од реакции
466
Krš neviden,prijatel kupi vakva nova od salon sega boga moli samo da ja otkači. Što sve ne i smeni a ima samo 30.000km. U glavnom gjubre. E sega možebi gjubreto go prodavaat kaj nas a tie praveni za na zapad da se pokvalitetni,taka bese so prvite astri od 92-97 god.
--- надополнето: 12 мај 2013 во 23:26 ---

Krš neviden,prijatel kupi vakva nova od salon sega boga moli samo da ja otkači. Što sve ne i smeni a ima samo 30.000km. U glavnom gjubre. E sega možebi gjubreto go prodavaat kaj nas a tie praveni za na zapad da se pokvalitetni,taka bese so prvite astri od 92-97 god.
--- надополнето: 12 мај 2013 во 23:27 ---

Krš neviden,prijatel kupi vakva nova od salon sega boga moli samo da ja otkači. Što sve ne i smeni a ima samo 30.000km. U glavnom gjubre. E sega možebi gjubreto go prodavaat kaj nas a tie praveni za na zapad da se pokvalitetni,taka bese so prvite astri od 92-97 god.

Da ama samo na kratko da vidis dali e ispraven,inaku ako vrti na suvo moze da zariba. So freonot se stava i specijalno ulje vo sistemot.
Аман веке брат го отече бре на форумот.Па ти си бил дефинитивно без сива пивтиеста маса мегу рамениците....Јас не знам,или си Ајнштајн или во твој возачки век не си возел ништо освен гољф.......

Дечкото праша мислење,и доби мислење.Се твоите пријатели купуваат канти,па им се расипувале зошто не се Волксваген:Цела Македонија ги вози,сега ти најде да триеш уши дека баш на твојот пријател не му се погодила.Е како бе тоа баш кај тебе се се случува.Ова е случајно или само се просе*аваш на форумот......

Ако имаш искуство лично тогаш коментирај,ако не не тропај зелени.Само ке ти кажам една работа:Не знаеш со кого разговараш и затоа прибери се малку.Мислиш дека си се качил во некое скапано Пасат-че па сега си го освоил врвот.Не бе брат.Таква сорта ко тебе ми е позната.

Мрсен,запотен со златен ланец околу шија,у ауто цепа Цеца и компанија,прозор спуштен лева рука на прозор се влече по асвалт,вози 30 за да аме видат шо кола возам,а?????????

Оди лечи комплекси на друго место.....
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Krš neviden,prijatel kupi vakva nova od salon sega boga moli samo da ja otkači. Što sve ne i smeni a ima samo 30.000km. U glavnom gjubre. E sega možebi gjubreto go prodavaat kaj nas a tie praveni za na zapad da se pokvalitetni,taka bese so prvite astri od 92-97 god.
Чисто информативно:

Голф 6, нема ни поштени 20000 км поминато, нити е уште отплатен, купен нов, од салон, под гаранција, пушта масло на главата.
2.0 ТДИ...

Пред неколку години, море 2005/6 ќе му дојде кога Голф 5 беше нова кола, сличен случај... нова, под гаранција, 3 месеци ја има човекот, наполнет штоп со вода...

Ебем ти такво совршенство од кола.
 
Член од
4 март 2009
Мислења
604
Поени од реакции
442
Пежо 307, 2.0 ХДИ со поминати 230.000 км најдов за 2300 евра. Вреди ли?
Супер е Пежото,имав јас такво,2005 година беше произведено,види само во каква состојба е,инаку за редовен сервис не е скапо,пиши ми ПП ако сакаш да знаеш од каде е поевтино сервис и филтри,и ако го земеш мора да му смениш задни буфери тоа им е мана на сите до 2006 година,ќе бараш задни буфери од 307 после 2006 година.
 
Член од
16 ноември 2011
Мислења
220
Поени од реакции
67
Супер е Пежото,имав јас такво,2005 година беше произведено,види само во каква состојба е,инаку за редовен сервис не е скапо,пиши ми ПП ако сакаш да знаеш од каде е поевтино сервис и филтри,и ако го земеш мора да му смениш задни буфери тоа им е мана на сите до 2006 година,ќе бараш задни буфери од 307 после 2006 година.
што се мисли под задни буфери? чаури ли? се работи за с3 1.4 хди 90кс 2003 .при товар на помали дупки многу лупа(треска) . бев кај овл.сервис на цитроен по друга работа и им го кажав проблемот и само со еден поглед рекоа дека се ојдени одбијачите(буфери).каде стојат тие,на федери или амортизери. кај мене задните амортизери се одвоени од федерите.ако може линк за изглед
--- надополнето: 14 мај 2013 во 16:34 ---
Супер е Пежото,имав јас такво,2005 година беше произведено,види само во каква состојба е,инаку за редовен сервис не е скапо,пиши ми ПП ако сакаш да знаеш од каде е поевтино сервис и филтри,и ако го земеш мора да му смениш задни буфери тоа им е мана на сите до 2006 година,ќе бараш задни буфери од 307 после 2006 година.
што се мисли под задни буфери? чаури ли? се работи за с3 1.4 хди 90кс 2003 .при товар на помали дупки многу лупа(треска) . бев кај овл.сервис на цитроен по друга работа и им го кажав проблемот и само со еден поглед рекоа дека се ојдени одбијачите(буфери).каде стојат тие,на федери или амортизери. кај мене задните амортизери се одвоени од федерите.ако може линк за изглед
 
Член од
14 мај 2013
Мислења
2
Поени од реакции
0
mi treba informacija imam vektra b 16 16v ecotech 1996god no klimata voopsto nejke da ukluci . prekidacot t.e kontrolnata sijalicka za klimata ne raboti i kompresorot ne raboti voopsto, rabotase i naednas nejke da pokrene
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
mi treba informacija imam vektra b 16 16v ecotech 1996god no klimata voopsto nejke da ukluci . prekidacot t.e kontrolnata sijalicka za klimata ne raboti i kompresorot ne raboti voopsto, rabotase i naednas nejke da pokrene
Осигурач?
--- надополнето: 14 мај 2013 во 20:30 ---
mi treba informacija imam vektra b 16 16v ecotech 1996god no klimata voopsto nejke da ukluci . prekidacot t.e kontrolnata sijalicka za klimata ne raboti i kompresorot ne raboti voopsto, rabotase i naednas nejke da pokrene
Осигурач?
 
Член од
21 септември 2012
Мислења
1.308
Поени од реакции
1.443
Чисто информативно:

Голф 6, нема ни поштени 20000 км поминато, нити е уште отплатен, купен нов, од салон, под гаранција, пушта масло на главата.
2.0 ТДИ...

Пред неколку години, море 2005/6 ќе му дојде кога Голф 5 беше нова кола, сличен случај... нова, под гаранција, 3 месеци ја има човекот, наполнет штоп со вода...

Ебем ти такво совршенство од кола.
Не го суди мнозинството според поединецот. Јас познавам најмалку 10 примери кои немаат никаков проблем со голфовите. Нит дизел нит бензин/
Ако на еден така му се погодило, немора да значи дека сите нечинат.
Познаник имаше проблем со електрониката на Ц4.. и сеа сите Ц4-ки да ги ставиме во категорија ѓубре ? (не дека не се, ама ај)... :D
 
Член од
4 март 2009
Мислења
604
Поени од реакции
442
што се мисли под задни буфери? чаури ли? се работи за с3 1.4 хди 90кс 2003 .при товар на помали дупки многу лупа(треска) . бев кај овл.сервис на цитроен по друга работа и им го кажав проблемот и само со еден поглед рекоа дека се ојдени одбијачите(буфери).каде стојат тие,на федери или амортизери. кај мене задните амортизери се одвоени од федерите.ако може линк за изглед
--- надополнето: 14 мај 2013 во 16:34 ---


што се мисли под задни буфери? чаури ли? се работи за с3 1.4 хди 90кс 2003 .при товар на помали дупки многу лупа(треска) . бев кај овл.сервис на цитроен по друга работа и им го кажав проблемот и само со еден поглед рекоа дека се ојдени одбијачите(буфери).каде стојат тие,на федери или амортизери. кај мене задните амортизери се одвоени од федерите.ако може линк за изглед
Мислам дека се овие на сликава castor_arm.jpg
 
Член од
21 мај 2009
Мислења
876
Поени од реакции
466
Чисто информативно:

Голф 6, нема ни поштени 20000 км поминато, нити е уште отплатен, купен нов, од салон, под гаранција, пушта масло на главата.
2.0 ТДИ...

Пред неколку години, море 2005/6 ќе му дојде кога Голф 5 беше нова кола, сличен случај... нова, под гаранција, 3 месеци ја има човекот, наполнет штоп со вода...

Ебем ти такво совршенство од кола.
А бре мајката се на вас ви се случуваат фантомски работи!!!!!!Не знам дали е некој вирус кој се шири на форумот или се тешки рибарски прикзани.........

Сум сменал еден куп коли и тоа повекето да не речам 95%купени од салон па не сум имал ама баш никакви проблеми и тоа возила од средна и ниска класа.Ниту проблеми со мотор ниту со подвозје нормално оддржување итн,итн....
Но дали сте ги прашале сопствениците на тие возила како е можно да се случат такви работи?Дали сте ги прашале дали возилото го користеле за орање по нива или за одење во град,а?

Еве еден пример на типична човечка(читај мочко)грешка.Шкода Фабија 1.2 со 3 клипа,5 души+товар со 4-та да ја качел Стража(читај кладба).Резултат=искривена глава,прегреан мотор и изгорена ламела.....Е па брат не е ФАП да носи 3 тона тежина....

Значи со нормална експоатација и нормален режим на работа возилото ке си тера со годиниа.Но ако сакаш да го имитираш Кен Блок или некој од тој ков,е тогаш братче ке си го одврзеш кесето.....

Значи ако производителот напишал дека максимална брзина на возилото е 200км/ч,не значи дека треба да возиш 200км/ч 30 минути.Тоа ке оди,ама последиците се трајни.......

И на Ланцерот што го имам сега пишува макс дека е 205км/ч,ама не значи дека мораш сега 200 да го тераш нон стоп......

Но со годините и паметот,барем така мене ми велеа кога имав 19 години:):):):):).......И 132 на татко ми одеше 180,ама еден ден откажа послушност......
 

Kajgana Shop

На врв Bottom