Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
8 февруари 2013
Мислења
75
Поени од реакции
11
Имам еден проблем и ми треба совет.
Кога сум паркиран на некоја удолнина, обично колата ја ставам во рикверц, но во последно време забележав дека колата почнува да слегува надолу со сецкање. Значи се слуша мало крцкање, колата сецнува и се спушта можеби 1 метар максимум. Потоа комплетно застанува, па по неколку секунди повторно сецнува и повторно се спушта околку 1 метар. Тоа се повторува се додека не дојде скоро до рамниот дел на удолницата.
Една од причините ми рекоја дека можело да биде и слаба комперсија што ми е малку невообичаено, бидејќи на возење нема никакви промени а колата влечи нормално. Освен тоа колата е реалтивно нова со само 25.000км.
Најверојатно слаба компресија и мотор со три клипа гарант.
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Некој да ме упати каде има поголем избор на половни гуми во Скопје?
Види на реклама да не има нешто димензија...Јас најдов таму потполно нови гуми за по 3000 ден од гума, истите во продавница беа 5600.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
U aračinovo slušnav nekoj jak so gumi imalo,normalno od pobratimive so amin od vladata.
 
Член од
2 април 2009
Мислења
69
Поени од реакции
5
Da ne znae nekoj kolku litri e rezervoarot za gorivo na audi a6 1.9 tdi, barav na net ama ne mozam da najdam posto uste ne go imam napolneto cel stavam po 1000 ili 2000 ama nekako ni do pola ne mi pokazuva. pozdrav
--- надополнето: 22 април 2013 во 14:17 ---
Aj сега се испофали и да не кажам што, а за опрема и се останато можеш само во ауспух да ми дувнеш со лансерот со 1,5 мотор што кога ќе пуштиш клима станува југо 45, И НЕ. не е глупав тој што купува ново туку има пари значи што не сваќаш тука,? А јас во што сум заљубен тебе ич да не те чеша. И уште една работа кажи колку го плати лансерот а колку можеш во моментов да го продадеш?
za 5500 zedov polovno audi a6 1.9 tdi 1999 godina ima pominato 200000, me bendisa kolata mnogu ja odnesov i vo porse imam prijatel tamu mi rece deka e super i motor i karoseriski prezadovolen sum od kolata potrosuvacka okolu 6 na otvoreno ako ja vozis normalno a jas sakam brza voznja taka da ja vozam i do kaj 200 (210 max) za zedov na 16 januari do sega imam pominato okolu 6000 km, mu napraviv kompleten servis znaci me fate okolu 25000 denari jas taka sakav zs ne vervam mnogu deka e se snmeneto pred da ja kupam to e za mene babini devetini, nova si e nova ama za tie pari ne vervam deka ke zemam nova kola, sto gi nudit istite performansi, stara kola e macka vo vrekja ama ako se pogodit se pogodit ako ne ne .
pozdrav
 
Член од
16 ноември 2011
Мислења
222
Поени од реакции
67
ми протече фреонот од климата.проблемот го открив со боја и истекуваше кај една гумица(под притисок) од цевката што навлегува во компресорот. во охридско никаде не може да се најде а и сервисите ја немаат на лагер.гумицата е со висина од 0,5 см за разлика од стандардните овде на пазарот .се работи за цитроен ц3 2003 год.некој поголемо искуство со клими и за резервни делови ако има нека објасни .поздрав
 
Член од
7 април 2013
Мислења
12
Поени од реакции
2
Da ne znae nekoj kolku litri e rezervoarot za gorivo na audi a6 1.9 tdi, barav na net ama ne mozam da najdam posto uste ne go imam napolneto cel stavam po 1000 ili 2000 ama nekako ni do pola ne mi pokazuva. pozdrav
--- надополнето: 22 април 2013 во 14:17 ---

za 5500 zedov polovno audi a6 1.9 tdi 1999 godina ima pominato 200000, me bendisa kolata mnogu ja odnesov i vo porse imam prijatel tamu mi rece deka e super i motor i karoseriski prezadovolen sum od kolata potrosuvacka okolu 6 na otvoreno ako ja vozis normalno a jas sakam brza voznja taka da ja vozam i do kaj 200 (210 max) za zedov na 16 januari do sega imam pominato okolu 6000 km, mu napraviv kompleten servis znaci me fate okolu 25000 denari jas taka sakav zs ne vervam mnogu deka e se snmeneto pred da ja kupam to e za mene babini devetini, nova si e nova ama za tie pari ne vervam deka ke zemam nova kola, sto gi nudit istite performansi, stara kola e macka vo vrekja ama ako se pogodit se pogodit ako ne ne .
pozdrav
ако сакаш подетални податоци околу се за моделот употреби www.cars-data.com таму имаш секакви податоци
 
Член од
21 мај 2009
Мислења
876
Поени од реакции
466
Некој да ме упати каде има поголем избор на половни гуми во Скопје?
А што мислиш ке кариш нешто?Не бе брат,мачка у врека.Е сега за што димензии се работи.Ако си со 13 бандаж,имаш у Олимпија Моторс BF Goodrich и тоа 155/70 13 4 комада за 8200денари со монтажа и баланс.За 165/70 13 ке платиш 2000 поише, а 165/65 14 се 3650денари ама ако купуваш 4 гуми.

Ако возиш појако ауто,јас не би се зезал со стара гума,освен ако возиш некој чамец или локомотива:):):):):)......Поздрав
--- надополнето: 24 април 2013 во 22:47 ---
U aračinovo slušnav nekoj jak so gumi imalo,normalno od pobratimive so amin od vladata.
Ти пак со тоа твоето,а?
Ај ке те сварам некако за кола,ама за гуми?Имаш ли памет или сакаш чоекот да го носиш на душа?

За половни гуми не ми кажувај,зошто од такви "добри"гуми пред 20 години ке изгубев глава......Така да не се напрегај многу и не треси зелени,аман веке........
--- надополнето: 24 април 2013 во 22:50 ---
Некој да ме упати каде има поголем избор на половни гуми во Скопје?
И ако си ептен за половни гуми,јас ке ти дадам една понуда.Continental Eco contact 155/80 р13 возени 10км,да да 10км од салон до сервис извадени од Спарк,зошто ставив 175/65 р14 со бандаж,па сега еве ги седат дома.Цена 6000денари комплет......
--- надополнето: 24 април 2013 во 22:50 ---
Некој да ме упати каде има поголем избор на половни гуми во Скопје?
И ако си ептен за половни гуми,јас ке ти дадам една понуда.Continental Eco contact 155/80 р13 возени 10км,да да 10км од салон до сервис извадени од Спарк,зошто ставив 175/65 р14 со бандаж,па сега еве ги седат дома.Цена 6000денари комплет......
 
Член од
6 јануари 2008
Мислења
1.899
Поени од реакции
717
И ако си ептен за половни гуми,јас ке ти дадам една понуда.Continental Eco contact 155/80 р13 возени 10км,да да 10км од салон до сервис извадени од Спарк,зошто ставив 175/65 р14 со бандаж,па сега еве ги седат дома.Цена 6000денари комплет......
Фала другар ама мене ми треба 195/50 R15 со V брзински индекс на гумата имам 3 vredestein sportrac 3 на колата, едната отиде јабана и неможам да најдам иста или барем слична :)
 
Член од
1 октомври 2012
Мислења
20
Поени од реакции
5
Zdravo, imam rover 200 1.1 bezin pred nekoj den mi prokuva otkriv deka ttermo prikidacot e otiden go otkaciv kabelot shto ide na nego i sega si raboti direktno shtom ke ja zapalam se ukjucuva perkata no i pokraj toa vodata pak zovriva i pokraj zatvoreno kapace mi ja isfrla vodata a na instrument tabla celo vreme pokazuva strelkata na na 60 stepeni temperatura prviot pat koga prokuva digna strelkata na 90 i tolku ? shto moze da bide problemot ako moze pomosh malce poshto ne sum imal vakov problem do sega a i kolava e problematicna malce za majstori eden ima samo kaj televizija i solen e so ceni... :)
 
Член од
21 мај 2009
Мислења
876
Поени од реакции
466
Фала другар ама мене ми треба 195/50 R15 со V брзински индекс на гумата имам 3 vredestein sportrac 3 на колата, едната отиде јабана и неможам да најдам иста или барем слична :)
Ке одиш во Кисела Вода поточно населба 11 Октомври на Првомајска веднаш спроти магацинот на Оне ти е Европа гуми.Тие се застапници за Верденстајн сигурно ја имаат таа гума...Еве сега баш гледам ја имаат ама е 65 висина.Еве ти линк па гледај....http://www.evropagumi.com.mk/Gumi.aspx.... Аможе и да имаат 50 прашај...Позз
 

B_O_K_I

RACING maniac
Член од
30 април 2008
Мислења
1.931
Поени од реакции
725
Zdravo, imam rover 200 1.1 bezin pred nekoj den mi prokuva otkriv deka ttermo prikidacot e otiden go otkaciv kabelot shto ide na nego i sega si raboti direktno shtom ke ja zapalam se ukjucuva perkata no i pokraj toa vodata pak zovriva i pokraj zatvoreno kapace mi ja isfrla vodata a na instrument tabla celo vreme pokazuva strelkata na na 60 stepeni temperatura prviot pat koga prokuva digna strelkata na 90 i tolku ? shto moze da bide problemot ako moze pomosh malce poshto ne sum imal vakov problem do sega a i kolava e problematicna malce za majstori eden ima samo kaj televizija i solen e so ceni... :)
Најверојатно изгорен дихтунг на глава.
 
Член од
21 мај 2009
Мислења
876
Поени од реакции
466
Фала другар ама мене ми треба 195/50 R15 со V брзински индекс на гумата имам 3 vredestein sportrac 3 на колата, едната отиде јабана и неможам да најдам иста или барем слична :)
Ке одиш во Кисела Вода поточно населба 11 Октомври на Првомајска веднаш спроти магацинот на Оне ти е Европа гуми.Тие се застапници за Верденстајн сигурно ја имаат таа гума...Еве сега баш гледам ја имаат ама е 65 висина.Еве ти линк па гледај....http://www.evropagumi.com.mk/Gumi.aspx.... Аможе и да имаат 50 прашај...Позз
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
А што мислиш ке кариш нешто?Не бе брат,мачка у врека.Е сега за што димензии се работи.Ако си со 13 бандаж,имаш у Олимпија Моторс BF Goodrich и тоа 155/70 13 4 комада за 8200денари со монтажа и баланс.За 165/70 13 ке платиш 2000 поише, а 165/65 14 се 3650денари ама ако купуваш 4 гуми.

Ако возиш појако ауто,јас не би се зезал со стара гума,освен ако возиш некој чамец или локомотива:):):):):)......Поздрав
--- надополнето: 24 април 2013 во 22:47 ---


Ти пак со тоа твоето,а?
Ај ке те сварам некако за кола,ама за гуми?Имаш ли памет или сакаш чоекот да го носиш на душа?

За половни гуми не ми кажувај,зошто од такви "добри"гуми пред 20 години ке изгубев глава......Така да не се напрегај многу и не треси зелени,аман веке........
--- надополнето: 24 април 2013 во 22:50 ---


И ако си ептен за половни гуми,јас ке ти дадам една понуда.Continental Eco contact 155/80 р13 возени 10км,да да 10км од салон до сервис извадени од Спарк,зошто ставив 175/65 р14 со бандаж,па сега еве ги седат дома.Цена 6000денари комплет......
--- надополнето: 24 април 2013 во 22:50 ---


И ако си ептен за половни гуми,јас ке ти дадам една понуда.Continental Eco contact 155/80 р13 возени 10км,да да 10км од салон до сервис извадени од Спарк,зошто ставив 175/65 р14 со бандаж,па сега еве ги седат дома.Цена 6000денари комплет......
Tebe druže nikoj ne može da te razbere,ako može germanec austriec slovenec itn so standard 3-10x pogolem nego našiov da kupuva polovni vozila i gumi znači ne e tolku strašno neli. Pak sme na istoto,ako tebe ti se lupa pari za novi gumi toa ne znači deka i drugite sme taka glupi i iskompleksirani. Problemot e sto vladata ne dozvoluva uvoz na polovni gumi,pak stitat necii gepovi i uvozni interesi. Na zapad za 50tina evra imas polovni gumi po 4 vo komplet ko novi od site dimenzii. Ja udril nekoj kolata i vo poveketo slucaevi tamu poso se skapi majstorite kolata odi direkno na otpad. na kolata ostanale nov akumulator,ganz novi gumi itn. Tie li ne cinat? Da ne zboram kakva e razlikata vo cenata na rezervnite delovi novo i polovno,posebno onie skapite i vitalnite za rabotata na kolata.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom