Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
14 октомври 2017
Мислења
232
Поени од реакции
109
Препорака за масло, кој бренд за Мазда 1.8 305.000км бензин, и дали 5w40 или 10w40? Се мислам за Repsol (10w40 им е целосно синтетичко), Lukoil, Aral, Total, Eneos? До сеа 10w40 турав, сеа на Shell сум, сакам 5w40 за зимава ама не знам кој бренд.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.952
Поени од реакции
14.703
Препорака за масло, кој бренд за Мазда 1.8 305.000км бензин, и дали 5w40 или 10w40? Се мислам за Repsol (10w40 им е целосно синтетичко), Lukoil, Aral, Total, Eneos? До сеа 10w40 турав, сеа на Shell сум, сакам 5w40 за зимава ама не знам кој бренд.
10-40 било кое оригинално бренд масло. моторот има доста километри за потанко масло

пс.10-40 е минерално масло со додатоци на синтетички компоненти...или полусинтетичко масло
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
2.092
Препорака за масло, кој бренд за Мазда 1.8 305.000км бензин, и дали 5w40 или 10w40? Се мислам за Repsol (10w40 им е целосно синтетичко), Lukoil, Aral, Total, Eneos? До сеа 10w40 турав, сеа на Shell сум, сакам 5w40 за зимава ама не знам кој бренд.

Земи тотал или елф 5w-40. Ако моторот ти троши масло не би ти препорачал на одиш на 5w-40. Сепак тоа е доста стар и извозен мотор. Нема ништо да му биде и со 10w-40...немаме ние температури пониски од -20, еднаш на 10 години тоа

Lukoil не би ти препорачал а од Shell и Castrol има премногу фалсификати во МК.
 
Последно уредено:
Член од
14 октомври 2017
Мислења
232
Поени од реакции
109
Автоматски споено мислење:

10-40 било кое оригинално бренд масло. моторот има доста километри за потанко масло

пс.10-40 е минерално масло со додатоци на синтетички компоненти...или полусинтетичко масло
Земи тотал или елф 5w-40. Ако моторот ти троши масло не би ти препорачал на одиш на 5w-40. Сепак тоа е доста стар и извозен мотор. Нема ништо да му биде и со 10w-40...немаме ние температури пониски од -20, еднаш на 10 години тоа

Lukoil не би ти препорачал а од Shell и Castrol има премногу фалсификати во МК.
Сакам да земам Repsol од Макпетрол, на тоа 10w40 пишува дека е целосно синтетичко. И за Лукоил се двоумев, овие 2 бренда као демек не би требало да бидат фалш. А Eneos као јапонско ама кој знае..

Фала ви.
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.060
Поени од реакции
4.558
Автоматски споено мислење:



Сакам да земам Repsol од Макпетрол, на тоа 10w40 пишува дека е целосно синтетичко. И за Лукоил се двоумев, овие 2 бренда као демек не би требало да бидат фалш. А Eneos као јапонско ама кој знае..

Фала ви.
Repsol од Макпетрол е оригинал исто и холандското KROON што го продава фирмата Оптикооп после Алкалоид под мостот во Автокоманда.Попрво би земал српско Adeco од Нови Сад или Optima од Модрича отколку Shell или Castrol што се продава тука.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.296
Поени од реакции
7.249
Автоматски споено мислење:



Сакам да земам Repsol од Макпетрол, на тоа 10w40 пишува дека е целосно синтетичко. И за Лукоил се двоумев, овие 2 бренда као демек не би требало да бидат фалш. А Eneos као јапонско ама кој знае..

Фала ви.
Ако сакаш да го имаш моторот стави си 5W-40 зимно време ти треба маслото подобро да подмачкува на почеток и да биде потечно него ли да биде гел и да ти бидат некои делови од моторот на суво.

Има разлика во густината и зимно време меѓу 5W-30 и 5W-40 иако по папир треба да имаат иста густина во зима. Не би идел со 10W во никој случај.
 
Член од
14 октомври 2017
Мислења
232
Поени од реакции
109
Ако сакаш да го имаш моторот стави си 5W-40 зимно време ти треба маслото подобро да подмачкува на почеток и да биде потечно него ли да биде гел и да ти бидат некои делови од моторот на суво.

Има разлика во густината и зимно време меѓу 5W-30 и 5W-40 иако по папир треба да имаат иста густина во зима. Не би идел со 10W во никој случај.
Па тоа и јас гледав, иако има 300к километри колава, зимава ќе одам на 5w40 па нa лето 10w40. До сега лето зима бев на 10w40 ама на зима потешко пали од прва.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.593
Поени од реакции
38.741
Па тоа и јас гледав, иако има 300к километри колава, зимава ќе одам на 5w40 па нa лето 10w40. До сега лето зима бев на 10w40 ама на зима потешко пали од прва.
палењето нема врска со уљето. За палењето види акумулаторот да не ти е дотраен. Во зима акумулаторите највеќе страдаат.
 
Член од
30 септември 2022
Мислења
1
Поени од реакции
0
Сакам сам да го научам системот на штеловање на плин во кола мајсторите ме ме зезаат и наплаќаат повеќе
Одколку што треба
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.060
Поени од реакции
4.558
Сакам сам да го научам системот на штеловање на плин во кола мајсторите ме ме зезаат и наплаќаат повеќе
Одколку што треба
Ако си од Скопје оди во Горно Соње на почеток кај браќата Сашо и Тони и ќе ти го наштелуваат како што треба а нема да ти наплатат повеќе отколку што треба како што прават 99%.Реално се најдобрите и најчесните мајстори за плин во цел град.
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.042
Поени од реакции
6.651
Па тоа и јас гледав, иако има 300к километри колава, зимава ќе одам на 5w40 па нa лето 10w40. До сега лето зима бев на 10w40 ама на зима потешко пали од прва.
колку ти троши масло треба да се знае, ако доста троши џабе ти е да трошиш пари по масла, некое 10 40 по средна цена и терај магарето не се замарај....... скапи и оригинални масла само на перфектни мотори, истрошените пред Се најбитно е да пратиш да не остани без масло

ако имаш дотурано адитиви во маслото за постари мотори може на зима потешко да вергла, но можно е и да "стега" анласерот од ладното и да дава слични симптоми
 
Член од
25 мај 2015
Мислења
5
Поени од реакции
3
Zdravo sakam da prasam nekoj sto se razbira i da kaze.DALI napred tablickite mozat da stavat na sal tabla,posto gledam nekolku koli taka im stoat.Po zakon dali e kazlivo posto sepak mislam i znam deka tablicata da e na vidlivo mesto i da stoi napred.Sepak po pravilo taka i ne e prekrsocno spored mene ali za po zakon prasuvam kako e da ne znae nekoj?Vi blagodaram
 
Член од
12 јули 2011
Мислења
854
Поени од реакции
405
Zdravo sakam da prasam nekoj sto se razbira i da kaze.DALI napred tablickite mozat da stavat na sal tabla,posto gledam nekolku koli taka im stoat.Po zakon dali e kazlivo posto sepak mislam i znam deka tablicata da e na vidlivo mesto i da stoi napred.Sepak po pravilo taka i ne e prekrsocno spored mene ali za po zakon prasuvam kako e da ne znae nekoj?Vi blagodaram
Не смее … Како што рече и самиот , мора да е на видливо место … Тоа што некои возат така е друга работа . Можеш и ти така се дури не те сопрат и казнат …
 
Член од
25 мај 2015
Мислења
5
Поени од реакции
3
Pa i napred na sal tablata e na vidlivo mesto ne ja sokrivas tablicata.Duri i ako e valkana tablicata prasina kal moze da te kazni.Ali eve tia sto im davaat probni tablicki im stojat na sal tablata
 
Член од
12 јули 2011
Мислења
854
Поени од реакции
405
Pa i napred na sal tablata e na vidlivo mesto ne ja sokrivas tablicata.Duri i ako e valkana tablicata prasina kal moze da te kazni.Ali eve tia sto im davaat probni tablicki im stojat na sal tablata
Абе друже не си се распрвал … За пробна не те чепка … Еве мене ме млтретираа зашто на моторот го извадив големиот калник со држачот за таблица и таблицата ја ставив на репот од долната страна … Се гледаше , ама да ја прочиташ мора малку да се поднаведнеш … И пази - не смеело така , морало да може да ја види и прочита од подалеку … Може да не те чепкаат и за кола , ама зависи кога и на кого ќе налеташ …
 

Kajgana Shop

На врв Bottom