Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.295
Поени од реакции
7.247
Нема aux. Не сакам да изведувам.

Да, но не нуделе монтажа. Јас ќе заебам нешто.
Најдобро оди си во Скопје и плати си кај некои професионалци отколку да се моташ низ Прилеп кај учени недоучени.

- од искуство ти кажуем.

Така си купив радио за пежо, на монтажата "мајсторот" требаше да ги преврзува жиците пошто адаптерот не одговараше и додека чачкаше направи краток спој па ми го заеба софтверот на компјутерот. После колата палење ЈОК. Па едвај најдов друг електричар да ја среди колата. Сега работи ама левите звучници едвај се слушаат па на баланс +3 има некоја рамнотежа, што ме наведува да мислам дека на два излеза ги има врзано 4те звучници. Барај си професионалци за да не те боли глава.

Поздрав
 
Член од
26 октомври 2012
Мислења
8
Поени од реакции
5
Здраво, ме интересира дали некој знае колкав е % за амортизација на лимарија конкретно 5та врата гепек за возило старо 6г оставено да се прави во овластен сервис преку осигурителна компанија поради европски . Поздрав
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.042
Поени од реакции
6.651
секвент плин кога ја гасиш колата го дава звучниот сигнал исто како кога останала колата без плин(има плин во боцата нормално)

зошто почна да го дава сигналот има некој искуство
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
секвент плин кога ја гасиш колата го дава звучниот сигнал исто како кога останала колата без плин(има плин во боцата нормално)

зошто почна да го дава сигналот има некој искуство
За сервис ти е најверојатно, отиди
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.042
Поени од реакции
6.651
За сервис ти е најверојатно, отиди
каков сервис поточно, што би менувале........ потрошњата не е промената, колата си вози станард без гушење или намалена сила, односно ништо не се забележува дека треба нешто да се менува
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.279
Поени од реакции
4.687
каков сервис поточно, што би менувале........ потрошњата не е промената, колата си вози станард без гушење или намалена сила, односно ништо не се забележува дека треба нешто да се менува
Па и без плински уред колата супер си работи па еднаш годишно или на Х километри мењаш уље (а може и не мењаш од кај да знаеме)
99% дека е само да идеш на плинар ќе се закачат со компјутер ќе прочита податоци грешки и слично ќе ти ресетира “плинската километража” и ќе си продужиш како ништо да не било уште една година или помалку зависи колку возиш
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.060
Поени од реакции
4.558
Еве совет од Мирко кои половни автомобили со бензински мотори треба да се избегнуваат за купување:
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
каков сервис поточно, што би менувале........ потрошњата не е промената, колата си вози станард без гушење или намалена сила, односно ништо не се забележува дека треба нешто да се менува
Филтерче некое, гумички, мембрани, зависи што како треба и ќе ти ресетира км за следен сервис
 

kazioX

Примерен форумџија
Член од
28 април 2011
Мислења
3.823
Поени од реакции
10.551
На околу 4 илјади вртежи во 5 брзина колата губи сила и можеш гас педалата да ја стиснеш до крај ама џабе, дали знае некој што може да биде проблемот?

Се работи за Пунто Ево 2011 бензин/фабрички плин. Прво мислев дека е до плинот нешто ама истото и на бензин ми го прави, не можам да излезам на автопат ко човек. Однесена е неколку пати на мајстор ама не можат да го лоцираат точно проблемот.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.952
Поени од реакции
14.703
На околу 4 илјади вртежи во 5 брзина колата губи сила и можеш гас педалата да ја стиснеш до крај ама џабе, дали знае некој што може да биде проблемот?

Се работи за Пунто Ево 2011 бензин/фабрички плин. Прво мислев дека е до плинот нешто ама истото и на бензин ми го прави, не можам да излезам на автопат ко човек. Однесена е неколку пати на мајстор ама не можат да го лоцираат точно проблемот.
провери дали гуши моторот и во другите брзини...2-ра, трета....

ако гуши највероватно е сензор, најчесто МАФ
 

kazioX

Примерен форумџија
Член од
28 април 2011
Мислења
3.823
Поени од реакции
10.551
провери дали гуши моторот и во другите брзини...2-ра, трета....

ако гуши највероватно е сензор, најчесто МАФ
Ајде ќе пробам баш, инаку заборавив да пишам дека откако ќе се случи проблемов само ја гасиш колата и палиш од ново и сѐ си функционира.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.591
Поени од реакции
38.740
На околу 4 илјади вртежи во 5 брзина колата губи сила и можеш гас педалата да ја стиснеш до крај ама џабе, дали знае некој што може да биде проблемот?

Се работи за Пунто Ево 2011 бензин/фабрички плин. Прво мислев дека е до плинот нешто ама истото и на бензин ми го прави, не можам да излезам на автопат ко човек. Однесена е неколку пати на мајстор ама не можат да го лоцираат точно проблемот.
може да е до компјутерот нешто заебан. Ретко се дешава али знае да биде проблем понекад.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.952
Поени од реакции
14.703
Vakvi problwmi vo Srbija na primer gi rešavaat taka što stavaat Lap top povrzan na kolata i ja vozat. Taka gi merat site parametri na kolata
 

Kajgana Shop

На врв Bottom