Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.481
Поени од реакции
956
Вака, не знам дали има некој што се разбира, читав по нет доста и ми се разјаснија доста работи ама сепак, да направиме муабет ако ништо друго.
Имам Пежо 407 2.0 ХДИ со ДПФ филтер, по препорака на Пежо од времето е да се користи Total Quartz 9000 5w40. Е сега, проблемот е што ДПФ филтерот на Пежо се стално кука и знае да прави проблеми и ова генерално било проблем на Пежо со што смениле препораки да се користи друго моторно уље со минимално ниво на сулфур(референца ACEA C3 минимум -5w30).
Дали има некој што користи Castrol Edge 5w50 FST или Shell Helix HX8 5w40 кои се со препораки ACEA C3 и дали сметате дека би било подобро да го сменам Тоталот со едно од овие две, иако Тотал е по препорака на Пежо, некој со искуство со едно од овие две масла?
Прегледај го приврзокот 304247Прегледај го приврзокот 304248
IMG_20210818_135006.jpg
Исклучиго софтверски и механички DPF и турвај мобил 5/30 ЗА дпф и рајат за стално.
 

onefifty

Бане из Врежину
Член од
28 март 2021
Мислења
279
Поени од реакции
603
Прегледај го приврзокот 304252
Исклучиго софтверски и механички DPF и турвај мобил 5/30 ЗА дпф и рајат за стално.
Знам за тоа ама кај мене сеуште функционира нормално ДПФто, до кога ќе видиме :)
Затоа и прашав дали сте имале такво искуство, инаку много тенко ми е 5w30 за 2.0 хди на 240к километри, мислам погусто подобро е, да не му се слоша. :D
 
Член од
7 март 2021
Мислења
6
Поени од реакции
0
Здраво!
Се работи за Ford fiesta 1.3i, 1999 година.
1. Инструмент таблата не свети при давање контакт, почнува да свети кога ќе ги уклучам светлата, но и тогаш не свети доволно и прави прекини. На пример, при удар на дупка знае да прекине скроз и потоа пак да светне но недоволно.
2. Свирката свири само кога воланот е исправен, ако свртам лево или десно, прекинува.
3. Радиото прави прекини, некогаш знае да уклучи, некогаш да исклучи.
4. Парното и покрај тоа што е исклучено, дува топло при возење и не работи моторното ладење. Значи не функционира така како што треба ни едното, ни другото.
Дали некој знае што може да биде или имал слично искуство со некои од овие проблеми?
 
Член од
27 мај 2016
Мислења
253
Поени од реакции
79
Дечки ваше мислење за Рено Лагуна 2011 facelift 2.0 дци 150кс, и дали вреди 6к бона? фала
 
Член од
29 јуни 2018
Мислења
2.945
Поени од реакции
4.655
Здраво!
Се работи за Ford fiesta 1.3i, 1999 година.
1. Инструмент таблата не свети при давање контакт, почнува да свети кога ќе ги уклучам светлата, но и тогаш не свети доволно и прави прекини. На пример, при удар на дупка знае да прекине скроз и потоа пак да светне но недоволно.
2. Свирката свири само кога воланот е исправен, ако свртам лево или десно, прекинува.
3. Радиото прави прекини, некогаш знае да уклучи, некогаш да исклучи.
4. Парното и покрај тоа што е исклучено, дува топло при возење и не работи моторното ладење. Значи не функционира така како што треба ни едното, ни другото.
Дали некој знае што може да биде или имал слично искуство со некои од овие проблеми?
1,2,3 - Инсталацијата. Однеси ја на електричар нека проверат се. Слични проблеми се решавале со менување осигурач или жичка. Види некој добар електричар, ќе ти провери убаво и ќе ти среди.

4. Како мислиш не работи моторно ладење? Перката не врти коа ќе дојде над 90-100 степени?
Иначе и јас имам приметено некогаш кога возам со исклучено греење а ставено е да дува накај мене топол воздух, не верувам дека е нешто страшно, некој повеќе што се разбира нека каже поточно.
За перката може да ти е исто проблем со инсталацијата нешто.
Генерално се ова што го пиша мислам дека добар електричар треба да го среди. Се надевам не е некој голем дефект.
 

onefifty

Бане из Врежину
Член од
28 март 2021
Мислења
279
Поени од реакции
603
Дечки ваше мислење за Рено Лагуна 2011 facelift 2.0 дци 150кс, и дали вреди 6к бона? фала
Одличен мотор и вожња, не се осеќа на пат ама малце е грда, бар за мене.
Ако е автоматски менувач, бегај. Ако е рачен и ти се свиѓа, за тие пари е топ.
Исто заборавив да кажам дека има и добра потрошувачка, другар ми со таква иста, 8/10 градско возење му троши што за таква кола е топ.
 
Член од
27 мај 2016
Мислења
253
Поени од реакции
79
Одличен мотор и вожња, не се осеќа на пат ама малце е грда, бар за мене.
Ако е автоматски менувач, бегај. Ако е рачен и ти се свиѓа, за тие пари е топ.
Исто заборавив да кажам дека има и добра потрошувачка, другар ми со таква иста, 8/10 градско возење му троши што за таква кола е топ.
Мануален би земал, а за мапирање/чипирање дали е добар овој мотор(за стејџ 1) прашувам не повеќе.Мене ми е за потрошувачката да ја редуцирам не ми е за трки. А и ДПФ офф со Егр офф нема да му бега :icon_mrgr:.
 
Член од
7 март 2021
Мислења
6
Поени од реакции
0
1,2,3 - Инсталацијата. Однеси ја на електричар нека проверат се. Слични проблеми се решавале со менување осигурач или жичка. Види некој добар електричар, ќе ти провери убаво и ќе ти среди.

4. Како мислиш не работи моторно ладење? Перката не врти коа ќе дојде над 90-100 степени?
Иначе и јас имам приметено некогаш кога возам со исклучено греење а ставено е да дува накај мене топол воздух, не верувам дека е нешто страшно, некој повеќе што се разбира нека каже поточно.
За перката може да ти е исто проблем со инсталацијата нешто.
Генерално се ова што го пиша мислам дека добар електричар треба да го среди. Се надевам не е некој голем дефект.
Мислев на тоа дека кога ќе уклучам да дува ладно, тоа не работи, а парното и да е исклучено дува топол воздух накај мене.
 
Член од
25 февруари 2019
Мислења
36
Поени од реакции
36
Polo 1.4 tdi 80 ks ili opel corsa 1.3cdti 75 ks i dvete 2008 godina koja e podobra
 
Член од
24 април 2010
Мислења
1.220
Поени од реакции
1.738
Мануален би земал, а за мапирање/чипирање дали е добар овој мотор(за стејџ 1) прашувам не повеќе.Мене ми е за потрошувачката да ја редуцирам не ми е за трки. А и ДПФ офф со Егр офф нема да му бега :icon_mrgr:.
Reno i remap :D
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
10.386
Поени од реакции
20.801
Дали прават проблем на технички ако исклучиш егр?
Скопје дај препорачајте мајстор за ваков зафат или пак да го исчисти само ако е возможно.
П. С шо пари земаат ориентационо за исклучување/чистење на егр?
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.481
Поени од реакции
956
Дали прават проблем на технички ако исклучиш егр?
Скопје дај препорачајте мајстор за ваков зафат или пак да го исчисти само ако е возможно.
П. С шо пари земаат ориентационо за исклучување/чистење на егр?
Nemas nikakov problem ako isklucis egr.
So edno softversko praenje mozis i egr da isklucis softverski i da se napraj remap dokolku sakas. Ako ne, mozis samo da go isklucis softverski egr. Kaj nekoj koli e potrebno da se zatvori egr so metalna plocka.
 
Член од
12 јули 2011
Мислења
772
Поени од реакции
342
Знам за тоа ама кај мене сеуште функционира нормално ДПФто, до кога ќе видиме :)
Затоа и прашав дали сте имале такво искуство, инаку много тенко ми е 5w30 за 2.0 хди на 240к километри, мислам погусто подобро е, да не му се слоша. :D
Летото проаѓа , со погусто уље ке имаш проблем преку зима . Ќе му треба повеќе време да го загрее и крене … Башка што поновиве коли имаат многу мала толеранција помеѓу деловите , па така погустото уље ќе има проблем да стаса на сите места кај што треба да стаса …
 

Kajgana Shop

На врв Bottom