Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
11 април 2012
Мислења
3.134
Поени од реакции
3.003
цело сабајле читам за тоа убедливо "Најлош" мотор ама па и најпродаван.. има многу поделени мислења и на странски форуми, некои многу задоволни со по 200/250/300к поминати сеуште не сменет ланец, некои пак на 150к менувале ланец.. дали има некој што веќе ја имал или има оваа кола па да сподели некое искуство .. kонкретно колава што ја гледам нема сменето ланец и е скоро на 200к ама нема никаков звук од ланец или да чука нешто таква работа.. плус ќе ја спушти цената колку што чини нов ланец се комплет.
Какви 200 илјади друже, без навреда ама треба да си многу наивен за да веруваш дека дизел бмв лимузина од 2008 има “скоро 200к“.

Колите од 2017 имаат по 150 000...не пак некое дизел бмв од 2008.
@unique5 Баш како што ти пишал @argenthessis малку е сомнително таа километража, низ странство ако не возиш не зимаш таква кола. Чисто за споредба пред 3-4 дена другар мој зема бмв 2015 со 180000км па сега види колку е реално да е исто така со 2008
 
Член од
29 септември 2020
Мислења
34
Поени од реакции
47


Мислење/искуство?
Дали некој го видел низ салоните во Македонија и да знае точна цена за 1.5 и 2.0 мотор ?
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.637
Поени од реакции
2.743
За Хјундаи џезз некој да растура у Македонија има ли
Мислиш за Хонда Џезз ? Нема таков модел Хјундаи џезз?! Малку е тешко да се најде делови и единствено само продавноци за автоделови

Sent from my SM-N986U using Tapatalk
 
Член од
24 април 2010
Мислења
1.215
Поени од реакции
1.733
Znae nekoj kaj mozam da kupan poliuretan ili lepak za vetrobransko staklo ili nekoj slicen material, kaj se prodavat ?
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.217
Поени од реакции
1.601
Има по подобро снабдените продавници за бои и лакови...од 300 ден па нагоре...пакување за во пиштол како силикон.
 
Член од
19 јануари 2021
Мислења
3
Поени од реакции
0
Какво е генерално мислењето за маздите? Издржливи се? Општо знам дека имаат мала потрошња ама не знам како оди одржувањето, во смисла дали се поскапи за одржување. Доколку некој имал искуство со мазда да сподели би ми било од големо значење. Поточно се работи за Mazda 3 2012 дизел, Hatchback.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
8.046
Поени од реакции
9.641
Какво е генерално мислењето за маздите? Издржливи се? Општо знам дека имаат мала потрошња ама не знам како оди одржувањето, во смисла дали се поскапи за одржување. Доколку некој имал искуство со мазда да сподели би ми било од големо значење. Поточно се работи за Mazda 3 2012 дизел, Hatchback.
Каросерија користат од Форд(тројката е од Фокус)...но све другото е со многу поквалитетни делови

нешто како Ауди А4 што е во однос на Пасат. Дел од моторите им се нивни, дизелите на Пежо
 
Член од
19 јануари 2021
Мислења
3
Поени од реакции
0
Каросерија користат од Форд(тројката е од Фокус)...но све другото е со многу поквалитетни делови

нешто како Ауди А4 што е во однос на Пасат. Дел од моторите им се нивни, дизелите на Пежо
Ме плашат муабети од типот на "нема многу делови (како што има за голф пример) во случај да дојде до некој дефект", претпоставувам ако се моторите на Пежо, би требало да има делови. Од твоја гледна точка, кој е подобар избор помеѓу Мазда или VW?
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.217
Поени од реакции
1.601
Да се уфрлам во муабетот мазда со пежо дизел мотор тие подобар избор него vw. Дизел фолксваген тие е доста извозено возило а бензинците (tsi) за ништо не им чинат. Бензинците од Мазда се во секој поглед подобри ако сакаш бензин.


Делови има доста за мазда веќе, нека не те плаши тоа а и да нема на лагер во моментот, буквално се може да се набави денеска.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
3.134
Поени од реакции
3.003
Какво е генерално мислењето за маздите? Издржливи се? Општо знам дека имаат мала потрошња ама не знам како оди одржувањето, во смисла дали се поскапи за одржување. Доколку некој имал искуство со мазда да сподели би ми било од големо значење. Поточно се работи за Mazda 3 2012 дизел, Hatchback.
Додека живеев во Македонија возев мазда 3 од 2006 година 1.5 бензин. Кога ја купив имаше поминати 125000км (купена беше од Македонија не увезувана, од мој роднина после јас од него ја земав)
Мала потрошувачка па не би рекол 9-9.5 низ град со тоа што беше возена мн културно и без никакво стискаље и бркање, отворено беше околу 7.5 беше
Редовни сервиси и немаше мака освен уље и филтри што е стандардно нормално и кочници што спаѓаат како потрошен материјал имам да ти пријавам два проблеми кои се случија додека ја имав (заедно со проблемите од роднината)
Прво кај него заеба бензинската пумпа (па му сменија само некој дел во неа не цела пумпа, ова беше толку лошо од причина што менување на таа глава ли сито ли што и да менуваат во пумпата после тоа на помалку од 10 месеци се менуваше пред јас да се напнам и да ја сменам цела пумпа комплет еве 4 години од тогаш скоро мака нема уште ја возат без проблем), тој делот што го менуваа во пумпата се наоѓаше лесно зашто и на форд и Киа и хјундаи бил истиот, ама цела пумпа потешко од Солун ја носеа (иако нека не те плаши нарачка на пумпата, достава и монтажа ме фатија помалку од 3 дена без кола и беше околу 9000 ако не се лажам сосе работна рака)
Другиот проблем беше промена на ламела (искрено мислам дека само цилиндарот беше ама ме начекаа неук па ми увалија дека се тоа се менувало). Ламела буквално у секоја продавница кај што се јавив имаа и секаде беше слична цена околу 10000 денари
Исто се распрашував и за комплет ланец нели за случај да ми треба исто и тоа имаше скоро секаде, така што мислам дека делови не се никаков проблем, а и не беше нешто скапа за одржување ете двете поголеми поправки што ти ги пишав и уље филтри кочници нека ме фатило 500 евра максимум ја продадов со 163000 значи ќе дојде по околу 150евра на 10000к километри
За мајстор ми го збореа некој од Драчево му се јавив не работам веќе рече дечкото и ми препорача некој од сопиште/соње кој го знае како се води секоја чест за дечкото и брз и квалитетен и пристоен со цени
Се надевам ти е од помош сето ова
 
Последно уредено:
Член од
17 мај 2016
Мислења
3.024
Поени од реакции
3.395
Едно прашање за лугето што живеат во Скопје од која продавница купувате филтри и уље(квалитетно оригинал) ?
Бев во Мега Ауто Партс ми дадоа понуда со што 3600 само за филтер за гориво, па сакам да прашам во други "проверени" продавници колку би коштало.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
3.134
Поени од реакции
3.003
Едно прашање за лугето што живеат во Скопје од која продавница купувате филтри и уље(квалитетно оригинал) ?
Бев во Мега Ауто Партс ми дадоа понуда со што 3600 само за филтер за гориво, па сакам да прашам во други "проверени" продавници колку би коштало.
Да ме убиеш незнам како се викаше сервисот/продавницата може и фас-вас да беше или така нешто. Во склоп на МЗТ фабриката се наоѓа увозници/продавница и сервис
На мазда што ја спомнав пост два погоре и менував таму уље (селениа ако не се лажам) и филтри (воздух клима и уље) сосе промена околу 2500-3000 денари беше
 

Kajgana Shop

На врв Bottom