Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.077
Поени од реакции
613
Nekoj dobar majstor da preporacate vo makedonijava so reparirva turbini ili da prodava polovni turbini?
 
Член од
28 ноември 2009
Мислења
3.607
Поени од реакции
4.683
Дечки може некој од вас е запознаен по која цена се продава моделот на Ауди а3 04/2005 со пет врати во Бугарија ?
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.176
Поени од реакции
2.375
Дечки може некој од вас е запознаен по која цена се продава моделот на Ауди а3 04/2005 со пет врати во Бугарија ?
Околу 5000 евра оди кај пред подвозникот накај цементара има автосалон за половни коли ,,Милано “ има убави неколку Ауди А3 со пет врати со фул опрема и не ти се исплати да одиш во Бугарија


Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk
 
Последно уредено:
Член од
16 јули 2010
Мислења
2.542
Поени од реакции
1.709
Поздрав дечки.
Барам совет за скутер до 50 кубика.
Половен до максимум 700 евра.
Што би било добро до таа цена, на што да обрнам внимание и секој совет што ќе ми се најде во иднина сум благодарен бидејќи сум почетник во светот на машините. :)
Благодарам на времето.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 
Член од
25 февруари 2018
Мислења
104
Поени од реакции
26
Што цена се движат замаец половен за Бмв 320д 99' и за Голф 4 2000'...
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
6.240
Поени од реакции
5.410
Што цена се движат замаец половен за Бмв 320д 99' и за Голф 4 2000'...
ако е замаецот двомасен(а повеќето се такви)...половно да купиш е исто како парите да си ги фрлил од камени мост

замаецот е потрошна роба...внатре има федери кои со тек на времето ја губат еластичноста, како и лежиште/лагер кој исто така страда со тек на време
 
Член од
8 септември 2011
Мислења
3.657
Поени од реакции
2.618
Spored autodata i dokumentite na avtomobilot pisuva fuel tank 56 l, a jas napolniv 60l i plus sto imase vo avtomobilot nesto malce, pa sega ne kradat lukoil ili pak 56 l + rezervata, pa zatoa tolku ispadna.


Sent from my SM-G900F using Tapatalk
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
511
Поени од реакции
458
Собира неколку литри и во одушокот од резерварот ако полниш до врв. Инаку лукоил генерално лош дизелот е за постари мотори со бош пумпа. Тие адитивите што се внатре ги нагризуваат гумичките и семеринзите од бош пумпата и може да протече за некое време.

Кај мене на дизел од лукоил осетно поспора е колата и чади повеќе при јако газење но некако како помалку да го троши и поминувам повеќе км со истото количество гориво. Од макпетрол го троши повеќе ама има и повеќе снага и помалку чади.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
10.495
Поени од реакции
10.476
Собира неколку литри и во одушокот од резерварот ако полниш до врв. Инаку лукоил генерално лош дизелот е за постари мотори со бош пумпа. Тие адитивите што се внатре ги нагризуваат гумичките и семеринзите од бош пумпата и може да протече за некое време.

Кај мене на дизел од лукоил осетно поспора е колата и чади повеќе при јако газење но некако како помалку да го троши и поминувам повеќе км со истото количество гориво. Од макпетрол го троши повеќе ама има и повеќе снага и помалку чади.
Не знам за дизел, ама бензинот од макпетрол им е како вода да ставаш, троши а не иде, од кога не ставам таму за 2 литри ми падна потрошувачката на бордот.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
6.240
Поени од реакции
5.410
Дизелот неможам да го оценам...бидејќи едната кола што ми е дизел, моторот е доста јак и не се осеќа разлика, а потрошувачката не сум ја споредувал

Додека за бензинот-имам и постар Цитроен Ах....кој по звук го осеќам кој каков бензин става. Од Лук Оил бензинот го прави моторот потивок и посмирен. Од Макпетрол моторот добива на бучавост...некако како да работи на ,,раније,, палење. Доста осетна разлика има во бучавост. Потрошувачката е тука некаде

Со Цитроенот можам буквално да бидам тест машина .....сите нијанси одма се видливи
 
Член од
25 февруари 2018
Мислења
104
Поени од реакции
26
ако е замаецот двомасен(а повеќето се такви)...половно да купиш е исто како парите да си ги фрлил од камени мост

замаецот е потрошна роба...внатре има федери кои со тек на времето ја губат еластичноста, како и лежиште/лагер кој исто така страда со тек на време
Извинете што прашувам многу, исто така треба и сензор за воздух за ова 320д, имаме пробано 15 досега ниеден не одговара со сите колата е како млитава, на отворено под полна гас не прима одма, сецка и до 3к обрати престанува со влечење како да одземам гас, е сега рекоа нов некојси Pierburg сензор да ставам, на комп дијаг го истава тој како проблем, е сега незнам ако купам и пак да прави исто со новиот,7000 е нов...
На ова проклетиве 320ки ова им бил еден од најчестите проблеми...
 
На врв Bottom