Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
14 август 2008
Мислења
2.441
Поени од реакции
1.009
Imam edno mozebi za nekoj glupo prasanje mozebi i dobro prasanje za edna anketa na temava.

Dali bi patuvale vo stranstvo so kola nad 10-15 godini stara?

Site nemame pari da kupame nova kola od salon no eve da zememe primer od mene mojata e stara 16 godini i nekako mi e strav da vozam nadvor od drzavata poradi toa sto kolata e stara i nekako mi se vrti se deka ke bide defekt iako kolata e redovno odrzavana servisirana. I kako bi postapile dokolku ostanete defekt nadvor od makedonija.
Јас веќе едно 5 пати имам возено од Германија за Македонија и обратно со Мондео стар 14 години (додуша при првото патување беше „само“ 12 години стар и имаше „само“ 165 илјади км, сега има веќе 200 илјади). Ако останам дефект има АДАЦ. Инаку, штознам, имам доверба во мајсторите ваљда, а и срања се дешаваат и со нови коли. Можеби сум преголем оптимист по природа, барем кога станува збор за автомобилите :D

Бај д веј, во близина на местото кај што живеам во Германија пред некое време бев видел уште постар Мондео од моето со МК таблички.
 
Член од
25 февруари 2018
Мислења
104
Поени од реакции
26
Imam edno mozebi za nekoj glupo prasanje mozebi i dobro prasanje za edna anketa na temava.

Dali bi patuvale vo stranstvo so kola nad 10-15 godini stara?

Site nemame pari da kupame nova kola od salon no eve da zememe primer od mene mojata e stara 16 godini i nekako mi e strav da vozam nadvor od drzavata poradi toa sto kolata e stara i nekako mi se vrti se deka ke bide defekt iako kolata e redovno odrzavana servisirana. I kako bi postapile dokolku ostanete defekt nadvor od makedonija.
Да. А и тоа новите коли не секогаш се исправни...
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
972
Поени од реакции
669
Imam edno mozebi za nekoj glupo prasanje mozebi i dobro prasanje za edna anketa na temava.

Dali bi patuvale vo stranstvo so kola nad 10-15 godini stara?

Site nemame pari da kupame nova kola od salon no eve da zememe primer od mene mojata e stara 16 godini i nekako mi e strav da vozam nadvor od drzavata poradi toa sto kolata e stara i nekako mi se vrti se deka ke bide defekt iako kolata e redovno odrzavana servisirana. I kako bi postapile dokolku ostanete defekt nadvor od makedonija.
Dvajca prijateli, edniot so bmw 320d od 2003ta so nad 200iljadi km, drugiot so skoda superb od 2009 so okolu 150iljadi km trgnaa od anglija do romanija(okolu 2500km) zaedno, tipot so bmw-to stigna bez problem, drugiot imase nekolku defekti popat. Taka da nema vrska kolata i skroz nova da e nesto moze da se rasipe.
Jas bev u juni u mk so kola od anglija, 6 godini e stara i za sreka nemav nikakov problem ali pred idenje izvadiv european breakdown cover za sekoj slucaj.
 

GreenRoot

^Зелен^
Член од
20 јули 2011
Мислења
2.369
Поени од реакции
1.810
Imam edno mozebi za nekoj glupo prasanje mozebi i dobro prasanje za edna anketa na temava.

Dali bi patuvale vo stranstvo so kola nad 10-15 godini stara?

Site nemame pari da kupame nova kola od salon no eve da zememe primer od mene mojata e stara 16 godini i nekako mi e strav da vozam nadvor od drzavata poradi toa sto kolata e stara i nekako mi se vrti se deka ke bide defekt iako kolata e redovno odrzavana servisirana. I kako bi postapile dokolku ostanete defekt nadvor od makedonija.
Не гледaм причинa дa не пaтувaш aкo мoжеш дa oдвoиш пaри нa стрaнa зa секoј случaј дa не те снaјде некoј пoгoлем дефект нa пaт.
Јaс кoгa јa купив шкoдaтa (фaвoрит лoл) нaјдoв зелен кaртoн вo неa oд 2013. Знaчи билa стaрa 19 гoд кoгa билa вoзенa нaдвoр. А се рaбoти зa кoлa нa рaмниште нa југo, мoждa и пoлoшa.

Sent from my LG-H830 using Tapatalk
 
Член од
30 јуни 2015
Мислења
60
Поени од реакции
17
Некој да ми даде контакт од некој електричар од Скопје?
Се работи за радио SONY (cdx-gt424u), го вклучив на акумулатор, изгледа се во ред но не можам да го исклучам демото никако... Го отворив радиото, пак се изгледа супер...
Инаку демото се исклучува на исклучено радио, треба само саатот да го покажува, а јас не можам да го исклучам преку копчето и се сомневам дека до тоа копче може да е целиот проблем.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.881
Некој да ми даде контакт од некој електричар од Скопје?
Се работи за радио SONY (cdx-gt424u), го вклучив на акумулатор, изгледа се во ред но не можам да го исклучам демото никако... Го отворив радиото, пак се изгледа супер...
Инаку демото се исклучува на исклучено радио, треба само саатот да го покажува, а јас не можам да го исклучам преку копчето и се сомневам дека до тоа копче може да е целиот проблем.
kako si go zakacil na aku. ima 2 plusa(zuta i crvena) i eden minus. edniot plus e konstantno napojuvanje, a drugiot e vrzan na bravata se pali i gasi i toj e toj so go gasi radioto, to est demoto. ne mi teknue koja boja za sto bese, obicno na zicite e nalepeno sto se, B+ e oznakata za stalnoto napojuvanje mislam zutata, a so ACC ili REMOTE e oznacena zicata so e vrzana na bravata mislam crvenata.
 
Член од
30 јуни 2015
Мислења
60
Поени од реакции
17
Двата плуса ги споив во едно и така го поврзав. .
Да пробам само со едната жица за константно напојување?
Или?
 
Член од
30 јуни 2015
Мислења
60
Поени од реакции
17
Ги раздвоив жолтата и црвената.
Само со жолтата не се вклучува, кога ќе ја допрам црвената на акумулаторот се вклучува радиото со демото, ако ја тргнам, се исклучува се..
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.881
:D

Aman be na hartija da ti nacrtam. Zoltata zakaci ja nonstop i ne ja cepkaj, koga ke ja zakacis crvenata treba da se pali koga ke ja otkacis da se gasi u sleep.
 
Член од
30 јуни 2015
Мислења
60
Поени од реакции
17
Така направив, жолтата нонстоп е вклучена, само кога ќе ја тргнам црвената, не се гаси во sleep mode, туку целосно се гаси радиото.
Не функционира ако црвената не ја допрам..
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.881
Така направив, жолтата нонстоп е вклучена, само кога ќе ја тргнам црвената, не се гаси во sleep mode, туку целосно се гаси радиото.
Не функционира ако црвената не ја допрам..
taka e pravilno. moze ima nekoe meni vnatre da se namesti da pokazuva saat u sleep mode a i da nema ne ti ni treba.
Uglavnom taka povrzano ko so treba ke se pali i gasi na bravata i ke si pamti se kako so bilo prred gasenjeto.
 
Член од
30 јуни 2015
Мислења
60
Поени од реакции
17
Проблемот е што не можам да го исклучам радиото power off, за да можам да влезам преку опциите да го исклучам демото.
Вака само демото врти, и ниедно копче не реагира додека трае демото.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.881
Проблемот е што не можам да го исклучам радиото power off, за да можам да влезам преку опциите да го исклучам демото.
Вака само демото врти, и ниедно копче не реагира додека трае демото.
Prviot pat koga ce ja zakacis crvenata zica treba da go uklucis preku kopce pa posle si pamti dali bilo ukluceno ili iskluceno. Ti slobodno staj go u kola i ke si raboti ko so treba.
 
Член од
30 јуни 2015
Мислења
60
Поени од реакции
17
Prviot pat koga ce ja zakacis crvenata zica treba da go uklucis preku kopce pa posle si pamti dali bilo ukluceno ili iskluceno. Ti slobodno staj go u kola i ke si raboti ko so treba.
Фала на помошта другар.
Ако си заинтересиран , ќе ти го дадам евтино.
Мене душа ми извади досега.
 
На врв Bottom