Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

 • ВМРО-ДПМНЕ

  Гласови: 64 19,0%
 • СДСМ

  Гласови: 41 12,2%
 • ЛЕВИЦА

  Гласови: 58 17,2%
 • БЕСА

  Гласови: 1 0,3%
 • ДУИ

  Гласови: 8 2,4%
 • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

  Гласови: 1 0,3%
 • ДПА

  Гласови: 0 0,0%
 • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

  Гласови: 5 1,5%
 • ИНТЕГРА

  Гласови: 8 2,4%
 • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

  Гласови: 3 0,9%
 • Некоја друга

  Гласови: 9 2,7%
 • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

  Гласови: 139 41,2%

 • Вкупно гласачи
  337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
12 март 2009
Мислења
12.782
Поени од реакции
6.792
Не може до Стразбург додека не бидат исцрпени сите правни средства во Македонија. Значи мора да помине преку сите судски инстанци.
Единствено може без тоа на основа на одолговлекување на постапката.
НЕ...по преавосилна одлука од Апелација треба да се прати во Стразбург... вонредни правни лекови не се потребни, башка Врховен разгледува само правно - процедурални работи, не и суштински работи и докази, тоа го работат само пониските судовите..
Одовлекување на постапката за Врховен е само ако не се закажуваат рочишта, а не судско/двокатските мангуплуци,
Автоматски споено мислење:

Ти беше најгласниот релативизирач на договорот што го потпиша Коце со италијанска мафијашка фирма, создадена некој ден пред потпишување. Договор за горење на медицинско-хемиски отпад.
Сега, одеднаш еколошката свест ти се разви. Ако, не викам не. Убаво така на стари години.
зошто новиот градоначелник не го раскина договорот што го потпиша Коце ??
Колку знам, на конкурсот се јави и германска фирма, па и ја тужеа тендерската постапка..
По се изгледа не е само до Договорот, туку НЕ СЕ Контролира што се увезува..
А УСЈЕ има Дозвола за користење фабрикати за горење од стара ГУМА уште од 2002-2003, за времето на твоите...
И сега Шиљо ќе им каже на ДПМНЕ, ама предходно требаше вие да ја поништите на УСЈЕ Дозволата што ние им ја дадовме... :cool:
..
а како можеше по наредба на Зајко експресно да се спречат некој од Рудниците, па сега ќе не тужат и може и да не одерат, канадската фирма е позната по тоа...
 
Последно уредено:
Член од
23 мај 2019
Мислења
1.007
Поени од реакции
804
Се јави Латас навистина се Јави..
Се обидува ли Латас да се рехабилитира (и побара сатисфакција со аргументација во стилот ете гледате сите се криминалци не сум само јас), гледам и тој за криминалот и екологија, шо е работава сите инспектори и екологисти станаа, остана ли некој да се занимава со досадна политика.

Во веќе виден стил со наслов Ебаму името ебаму...
....издвојувам како шлаг,
“Од министер во владата на Заев се дознава дека постоел план за финансирање на партиските активности со буџетски пари, особено во првата година ипол од владеењето како и логистика на владини министерства за повеќе бизниси на фамилијата Заеви не само во Македонија, туку и во Бугарија. Допрва ќе се чуе за РЕК Битола и ФЕНИ. Тоа било толку очигледно што и лица со влијание во партијата повеќе пати побарале да се запре таа пракса, некои од нив изнесувале и информации до портали финансирани од дипломатски пари или од самата партија но, ефектот бил мал. Почнува да се дознава и како тројца, од осумте пратеници на ВМРО, кои не се од Скопје, биле наведени да гласаат за уставните промени.
...
Ебаму името, ебаму... вели Заев. Очигледно, Северна и Тиранската платформа се добро наплатени. “


Е па, Среќна Нова 2020!
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
28.046
Поени од реакции
33.444
зошто новиот градоначелник не го раскина договорот што го потпиша Коце ??
Колку знам, на конкурсот се јави и германска фирма, па и ја тужеа тендерската постапка..
По се изгледа не е само до Договорот, туку НЕ СЕ Контролира што се увезува..
А УСЈЕ има Дозвола за користење фабрикати за горење од стара ГУМА уште од 2002-2003, за времето на твоите...
И сега Шиљо ќе им каже на ДПМНЕ, ама предходно требаше вие да ја поништите на УСЈЕ Дозволата што ние им ја дадовме... :cool:
..
а како можеше по наредба на Зајко експресно да се спречат некој од Рудниците, па сега ќе не тужат и може и да не одерат, канадската фирма е позната по тоа...
Зашто не го укинал договорт?
Зашто е многу добар договор, ебате беља...

Затоа што се исти гомна. Затоа што му одговара лично финансиски, како што му одговараше и на Коце, кој и го потпиша.

Остатокот ти се стандардно неповрзани реченици без некоја смисла.
 

Scirea

Старата Дама
Член од
4 август 2010
Мислења
19.863
Поени од реакции
48.563
Се јави Латас навистина се Јави..
Латас веќе цела година (ако не и повеќе) пишува колумни во Вечер, поточно откако се заташкаа неговите предмети на суд. Очекувај наскоро да се врати пред малите екрани на Сител и да пере мозоци.
 

Igorcemk

Само Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
9.255
Поени од реакции
10.823
Moze da se raskine Prespanskiot dogovor, oti da ne moze? E sega, dali doma ke sobereme dovolno sila i zelba toa e drugo prasanje. I da, ke ima posledici sto e sosema normalno. Problemot e sto Makedonija ne da pocnuva pak od nula tuku od minus. Status kvo situacijata pred podpisuvanjeto bese daleku podobra od sto bi bila posle eventualno raskinuvanje. Sepak kakva takva povekje deceniska rabota bese celosno unistena ednostavno Zaev i negovata banda go unistija posledniot stolb na drzavata mozebi edinstveno prasanje za koe site bea na ista strana duri Albanicte do nekade imaa razbiranje, deka promena na ustavnoto ime e nadvor od moznostite. Ama dojde Zaev i pokaza deka sepak imalo eden budala sto ke napravi se za da stane heroj, ako ne doma barem na drugo mesto.

Od druga strana na DPNE ne mozese nisto podobro da im se sluci. Zaev go resi problemot, DPNE ne gi izvalka racete i pak doagja na vlast a sega ima i silen argument protiv SDS posto neli "tie" se vinovni za promenata i nepocituvanjeto na referendumot. Vsusnost ova scenaria godini unazad bese taka opisano deka taka ke se desi. Ne razocaraa dvata grobari odnosno partii na Makedonskata drzava.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
1.007
Поени од реакции
804
Се јави и Црпе, навистина се јави...
Црпе панично упатува апел до демократи (кои се тие знае ли некој?), Северџани и останати кои се на браникот да станат во одбрана на Северџистан.
Од една страна сее страв кај Македонците, ...ако не постои Северџистан готово е ќе не нема, армагедон - крај на светот... се некако во насока “Ебаму името, ебаму...“ важно е пари да има, тоа што нема ниту пари ниту име е тоа ќе си го прашаме Мицкота како вели Манулач во неговите изблици на “искреност“.
Од друга страна пак игра за Мицкота и вели дека Мицкота ќе го поништел преспанскиот и...., дали ова го прави за пари или толку му се брза да замине?!

 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
6.502
Поени од реакции
4.949
Се јави и Црпе, навистина се јави...
Црпе панично упатува апел до демократи (кои се тие знае ли некој?), Северџани и останати кои се на браникот да станат во одбрана на Северџистан.
Од една страна сее страв кај Македонците, ...ако не постои Северџистан готово е ќе не нема, армагедон - крај на светот... се некако во насока “Ебаму името, ебаму...“ важно е пари да има, тоа што нема ниту пари ниту име е тоа ќе си го прашаме Мицкота како вели Манулач во неговите изблици на “искреност“.
Од друга страна пак игра за Мицкота и вели дека Мицкота ќе го поништел преспанскиот и...., дали ова го прави за пари или толку му се брза да замине?!
Ќе бојкотирате ли?
 
Член од
17 август 2009
Мислења
1.400
Поени од реакции
952
Со одлуката Државната видео лотapија да потроши над 6,5 милиони евра за купување нови 1.500 апарати за кoцкaњe.
:eek:
Зајко ќе не праи Содома и Гомора
 
Член од
12 март 2009
Мислења
12.782
Поени од реакции
6.792
Над 4.000 граѓани не можат да се пензионираат поради изгубена документација во ПИОМ
За периодот од 1992 до 1996 година Фондот не располага со архивирани документи за доставените М пријави, со што е оневозможено потврдување на внесениот стаж и основицата за платен придонес

не можат тие што без 4 години немаат 15години...
..Туку Друго има :

Ревизорот утврдеил и дека Фондот има побарувања од 2008 година, по основ неплатен придонес во износ од 10.764.398.000 денари (175.030.861 евра) кој изнесува 83 отсто од вкупните побарувања и поради застареност нема да може да го наплати.
ова се сериозну оари.... симптоматично е дека фирми и по10 години СЕ УШТЕ работат со Блокирани сметки и нормално не уплаќаат придонеси
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
28.046
Поени од реакции
33.444
празно лаење на Боки, со друга сврха

(ќе бидам радосен ако ме демантира и стварно објави такво нешто)
 

Scirea

Старата Дама
Член од
4 август 2010
Мислења
19.863
Поени од реакции
48.563
А еве го и Северџанот Павле, кука, пишти, куби коси, али од Северна не се откажува. Ѓубре наркоманско...

20200120_155654.jpg

20200120_155921.jpg
Автоматски споено мислење:

празно лаење на Боки, со друга сврха

(ќе бидам радосен ако ме демантира и стварно објави такво нешто)
Не верувам такво суштество како Боки напразно да лае... ќе видиме деновиве што ќе биде
 
Статус
Затворена за нови мислења.
На врв Bottom