Случајот со хакерот Gary McKinnon ( НЛО )

Verdict

Galadriel
Член од
21 мај 2012
Мислења
2.197
Поени од реакции
2.114
Во 2002 година навлезе во компјутерите на НАСА и Американската војска, разоткривајќи тајни во врска со НЛО-а, постоење на вонземска технологија. При пробивањето им оставил порака "Your security is crap" :LOL:

википедија за подетално: http://en.wikipedia.org/wiki/Gary_McKinnon
youtube видеo, негово интервју со BBC: https://www.youtube.com/watch?v=MrQlBlK_2-E
Лично на прес конференција Обама и Камерон зборуваа за екстрадицијата на овој човек има и видео на youtube ама не е толку битно видеото колку што е битно тоа што со самото то што овие 2ца излегле на прес за да дадат изјава за овој настан укажува на тоа дека ова било прилично голема работа.

Сега ќе одам офф-топик малку, не сакав да го постирам ова во "Вонземјани, НЛО" темата туку во мојава тема.
Неколку видеа од веродостојни личности кои го потврдуваат постоењето на вонземјани:
Едгар Мичел, астронаут на Аполо 14 мисијата.
Гордон Купер, астронаут.
Брајан оЛери, астронаут.








Ако сум ептен офф-топик поврзете ја темава со "Вонземјани, НЛО".
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Сега ќе ти се најават дежурните скептици од форумот со тоа дека типов поминува време на компјутери под дејство на марихуана и дека ради тоа е тешко да се земе сериозно било што и да каже :tapp:. Го имам ова презентирано во една тема, ама не вака, посебно, како засебна тема да се дискутира.
 

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
Добро, кај што има чад....има и оган.
Финтата е што ние обичните смртници многу често НЛО-то го замислуваме како нинџа желка која се појавила на земјата со летечко тафче од Цептер.
А различните облици на материјата и енергијата, се сеуште контраверзни и зрачат скептицизам.

Е сега не ми е јасно зошто еден бивш астронаут и професор по физика на Принсетон би дал вакво тврдење, и во исто време се трошат милијарди на НАСА програми од типот на СЕТИ и КЕПЛЕР. :confused:
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Затоа што ако не се трошат таму, а се трошат на вистинските работи (еве така да ги наречам), наводно ќе се стасаат јавниот сектор и приватниот сектор во однос на технологија, информации, енергија. Под приватен мислам на тие наводни тврдења за висока технологија недостапна за јавноста, дали постигната од нас исклучиво, или ете, преку истражување и интегрирање на вонземска технологија со нашата. Во тој дел од заговорите, Гери има тврдење каде збори за паралелна (неофицијална, приватна) вселенска програма од таа на НАСА (официјална, јавна) која има неверојатно висока и доста софистицирана технологија за патување, истражување, па и одбрана/воена.
 

Verdict

Galadriel
Член од
21 мај 2012
Мислења
2.197
Поени од реакции
2.114
Со вакви изјави на вакви луѓе сеуште ако има скептици заслужуваме да не држат сеуште во тајна.
 
Член од
4 јули 2008
Мислења
6.134
Поени од реакции
1.896
После пропатувани 324190324 светлосни години вонземјани идат на Земјата и се договараат со американците да ги држат во тајност.(y)
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
После пропатувани 324190324 светлосни години вонземјани идат на Земјата и се договараат со американците да ги држат во тајност.(y)

Зш толку далеку?

И зш Американците само? :)

----------------------------------------------------------

Дистанците и брзините ги гледаш од полжавска перспектива.
 
Член од
7 август 2010
Мислења
150
Поени од реакции
50
Во тој дел од заговорите, Гери има тврдење каде збори за паралелна (неофицијална, приватна) вселенска програма од таа на НАСА (официјална, јавна) која има неверојатно висока и доста софистицирана технологија за патување, истражување, па и одбрана/воена.
За ова и Боб Дин имаше зборувано во едно интервју дека има тајна вселенска програма и што ти знам друго
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
За ова и Боб Дин имаше зборувано во едно интервју дека има тајна вселенска програма и што ти знам друго

Не само он, и многу други, само со секое такво излагање некој нешто плус кажува, освен тоа што можеби е чуено претходно, и полека се гради појасна слика. Кога ќе го сопредиш тоа денес што се случува, со таа слика, многу работи на некој начин стануваат јасни.

Не ми е нереално мене од проста причина што голем дел од технологијата веќе е предвидена од многу луѓе дека ќе ја постигнеме (во јавниот домен нели), за век-два или повеќе. Само во друга форма, и преку други процеси, од тие кои се калемат во теорииве на заговор. Работата е што, во голем дел, првите што ги спомнуваат работиве се тие заговорници или третирачи на такви теории, а после следуваат луѓе од јавниот живот како изјавуваат нешто скоро идентично, дека ќе ни следува за неколку стотици години време и развој. Премногу чудно е да се отпише.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Пораката на хакерот :pos:

Постојат вонземјани, да не постоеа немаше се до ден денес да се збори за нив :)
 
Член од
4 јули 2008
Мислења
6.134
Поени од реакции
1.896
Зш толку далеку?

И зш Американците само? :)

----------------------------------------------------------

Дистанците и брзините ги гледаш од полжавска перспектива.
Освен NASA и Америка јас не гледам други вселенски агенции и држави да се обвинувани за криење на вонземјаните.Тоа американците опасна работа се.Не контролираат со радио бранови, ги контролираат вонземјаните само на месечината уште се немаат качено.
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Освен NASA и Америка јас не гледам други вселенски агенции и држави да се обвинувани за криење на вонземјаните.Тоа американците опасна работа се.Не контролираат со радио бранови, ги контролираат вонземјаните само на месечината уште се немаат качено.

Ептен површински теории на заговор и ти се занимаваш :D. И Русија, и Кина, и Јапонија, Германија, Италија, Франција, повеќето земји во светот кои можат да бидат некаков фактор на моќ (каков-таков), се дел од заговорите. Русија наводно има своја вселенска програма, заедно со другите азиски земји. Не знам, ваљда до таму си чепкал, и си останал на Америка.

Во Италија на пример имаш "Арктуријанци" (вонземјани кои тврдат потекло од Арктурус или некоја ѕвезда близу Арктурус) кои имаат колонија таму, колонија стара уште од Римско време, и е помагана од центри на моќ, директно или индиректно, во замена за размена на информации/знаење и технологии. Во Шпанија сличен случај со "Умосите" (мислам дека истиве беа присутни и Франција како и Португалија). Германија со "Алдебаранците" уште од 20ти век. Русија со разни вонземски групи, од некои ѕвезди на Орион до Тау Цети итн.
 

MamaLover

Admiral
Член од
2 март 2013
Мислења
296
Поени од реакции
304
Мене само едно ме чуди,ако овие вонземјаниве беа толку технолошки и на секој друг начин супериорни во однос на нас и нашата технологија,зошто досега не не така да кажам “поробиле“ ,па те не знам се договориле со Американците да им продаваат технологија а за возврат тие да молчат дека постојат,мислам стварно ми е глупо ова

@ Шкорпион, eeeeeeee answer meeeeeeeeee
 

Verdict

Galadriel
Член од
21 мај 2012
Мислења
2.197
Поени од реакции
2.114
А зошто би не поробиле ? Нели е тоа малку примитивно за една меѓу-галактичка цивилизација ?
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Мене само едно ме чуди,ако овие вонземјаниве беа толку технолошки и на секој друг начин супериорни во однос на нас и нашата технологија,зошто досега не не така да кажам “поробиле“ ,па те не знам се договориле со Американците да им продаваат технологија а за возврат тие да молчат дека постојат,мислам стварно ми е глупо ова

@ Шкорпион, eeeeeeee answer meeeeeeeeee
Што те прави да мислиш дека не сме? Дали има вонземјани во миксот или се работи само за луѓе (кој и дел од заговорот за светска доминација го подржуваш).

Ако се случува тоа, е на доста субверзивно ниво.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom