Слегување во пеколот

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
27 јуни 2007
Мислења
2.157
Поени од реакции
507
Кратки црти !!!!
законите и прописите се строги и тешки, од принесување на жртви за секој настан и прилика, очистување, казнување, задолженија..... не е можно во кратки црти да се напиши што се мора што се не смее да се прави, работи, јади, носи, допира....... Од обавезно обрежување, забрана да се јади свинско, почитување на саботата, сечење на рака на жена која во расправија случајно ќе допри маж за слабини, каменување на деца кои не ги почитуваат родителите, обреди за прочистување на жени по менструација, обреди на прочистување на мажи по “излив на смето“ и на секој предмет кој го допреле, точно пропишани жртви и начин на нивно принесување за да му бидат угодни на бога, очистување и жртви за болести, закон за разводи, казни за неисправно земанје на мери од страна на трговци, казни ако носиш облека од различни ткаенини.............. страни и страни и страни и страни... нема што нема... (Додуша нејасно е казнување за хакерство и пиратерија пошто не е опишано али можеме да го ставиме под кражба)
па овие се од Стариот завет!тоа е многу рано христијанство!во Новиот има други!
 

Член на раководството

Форевер тугедер
Член од
15 март 2006
Мислења
698
Поени од реакции
20
Ќе дозволиш само да те потсетам:
“Немојте да мислите дека сум дошол да го поништам Законот или пророците, не сум дошол да ги поништам туку да ги исполнам. Зашто, вистина, ви велам дури постојат небото и земјата ниту една јота или црта од Законот нема да се измени, додека не се исполни се. И така оној што ќе наруши една од тие најмали заповеди и така ги научи луѓето, најмал ќе се наречи во царството небесно , а оној што ќе ги исполни и поучи, тој голем ќе се нарече во царството небесно“
Матеј 5 17 - 19

Колку што ми е познато ... небото се уште постои... а и не е исполнето се , пошто допрва следи второто доаѓање исусово и страшниот суд на кој ќе им се суди на сите како?
Вака:
“ТОГАШ НА НЕБОТО СЕ ОТВОРИ ХРАМОТ НА БОГА И СЕ ЈАВИ КОВЧЕГОТ НА ЗАВЕТОТ ВО НЕГОВИОТ ХРАМ И ИМАШЕ СВЕТКАВИЦИ И ГЛАСОВИ, ГРОМОВИ И ЗЕМЈОТРЕСИ И ГРАД ГОЛЕМ“
ОТКРОВЕНИЕ 11. 19

Опа, значи го имаме Исус кој ни порачува дека ни една буква од старите закони нема да се менува имаме страшен суд на кој ќе му се суди по СТАРЗАВЕТНИТЕ закони... а ти велиш дека има нешто ново??? тазе??
Не ми се верува дека во ковчегот нба заветот се наоѓаат амандмани и дополнувања на законите. Сепак бог си е бог.
 

SWEDEN

38ca ama nikoj ne verue
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.531
Поени од реакции
34
А па тоа много строго тогаш, па никој нема да се спаси ако е баш така ... не ми се веруе Бог да е толку строг
 

Член на раководството

Форевер тугедер
Член од
15 март 2006
Мислења
698
Поени од реакции
20
А па тоа много строго тогаш, па никој нема да се спаси ако е баш така ... не ми се веруе Бог да е толку строг
Тоа што не ти се верува нема никаква улога, значи тоа е последица на изменетото сфаќање на бог кое го имаме денес, за разлика од тебе, пред 2000 години тој ист бог беше совршено добро прифатен и сфатен од верниците. Тие си го тераа животот во склад со неговите барања и захтеви. Денес има сигурно уште кои се трудат да ги почитуваат како е пропишано тие заповеди и наредби, и рајот нема да биде пребукирано место, со многу џагор и смеења, мислам дека мноооогу тешко некој ќе се протни таму. Сепак тоа е најголемата награда која човек треба да ја заслужи. За многу поедноставни и поминливи работи човекот се жртвува на овој свет, атлетите цел живот пазат на исхрана, вежби, здравје заради своите мускули, пејачите цел живот го поминуваат во напорни вежби и пзаење на свои гласни жици, амбициозните цел живот учат, студираат градат кариера откажувајќи се при тоа од многу задоволства, а за вешен живот во рајот.... ќе одмавнеш со рака и ќе речиш, ма јас сум добар човек, вапцам јајца за велигден, имам ланче со крст, палам оган за коледе и гарант сум спасен........
 

SWEDEN

38ca ama nikoj ne verue
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.531
Поени од реакции
34
Ти па го напраи ко да е Бог злотвор некој инквизитор испитна комисија

Па добро а Што ако ти умреш пред да дојде господ на земјата и ти пресуди ке идеш ли во рајот ? Ете цел живот си бил у реду по тие канони и си умираш и што тоаш а него го нема уште не се повторно родил нели ?

Кој ке ти суди ?
 

Член на раководството

Форевер тугедер
Член од
15 март 2006
Мислења
698
Поени од реакции
20
Му се суди на мртвите и на живите, на повик на гласот на исуса ќе станат сите мртви и заедно со живите ќе им се суди, кој на живот вечен кој на пропаст. Теолошки , мислам дека по снрта нема одма одење или судење, туку душата чека на страшниот суд. Така барем јас би ги сфатил пишувањата во библијата, иако тука се поделени мислењата, па некои сметат дека веднаш по сммрта се оди кај си заслужил.
 

SWEDEN

38ca ama nikoj ne verue
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.531
Поени од реакции
34
Во ред еве се оди ...сите рака под рака идат таму нека биде така.

Јас нешто сум начул од тоа Библија вели

у стилу подраги му биле грешниците кои знаат што е искушение а кои се покајале и го нашле правиот пат од колку тие кои никогаш не биле искушани ?

Ова вистина ли е ?

Плус ме интересира ако јас сум ок според мојата совест и правам добри дела , не правам ништо што не би сакал да ми прават на мене а не пошитувам тие ритуали и јадам свинско и друго нешто што не наштетувам на другите, дали и јас ке идам во Рајот според твоите сознанија ?:
 

Член на раководството

Форевер тугедер
Член од
15 март 2006
Мислења
698
Поени од реакции
20
ЈОК
Смртен грев ти е непочитување на саботата како ден божји. (да не испитуваме сега што друго си правел)
Твојта совест си е твоја работа, и таа може да ти даде мир и спокој на овој свет... за потаму.... друг ќе каже

А инаку то што си слушнал е новозветно, значи има шанси да не е баш онакак како драг Бог го замислил во “старите добри времиња“

Шведо , нешто многу се загрижи за состојбата на сопствената душа?? да не те јади нешто?
 

SWEDEN

38ca ama nikoj ne verue
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.531
Поени од реакции
34
Ма јок , ја одамна сум расчистил со тоа мене онака чисто информативно ...

мада не ми се веруе ради една сабота ако некој испуштил да го јаде у пеколот ...

Ти стварно веруваш во тоа ?

И не се заебаваш на темиве ?
 
Член од
25 јули 2007
Мислења
100
Поени од реакции
1
интересна работа мусбетов ми се бендиса
прво предлог- книга за смрта (може да се најде во црква мислам дека е печатена со благослов итрополит Повардарски г. Агатангел)
за нсловот не сум сигурен сега баш
мало сиже
после смрта доаѓа до митарсва (нешто како царина)
е сега првото митарсво е кажуване на шеги вичеви и ,,,,,,,,,,
и сега после тоа кој е во пеколот а кој во рајот+ убиство е некаде седмо
Од еден друг разговор со еден игумен на македоски манастир
имеме ли право да се викаме христијани
можеби само едно село ќе се вознесе во рајот
Еден од заветите кога се станува монас
ветуваш дека сегогаш ќе го имаш на мисла судниот ден
 

Член на раководството

Форевер тугедер
Член од
15 март 2006
Мислења
698
Поени од реакции
20
мада не ми се веруе ради една сабота ако некој испуштил да го јаде у пеколот ...

Ти стварно веруваш во тоа ?

И не се заебаваш на темиве ?

Саботата е мнооогу важна на бог, тоа е ден кога тој отпочинал откако го создал светот, и тој ден му е посветен нему уште од почетокот на создавањето. Во божјите заповеди покрај “Не убивај, Не кради, Не врши прељуба, Не ја посакувај жената на ближниот, Немај други богови, Не прави идоли..... “ Е и да ги почитуваш саботите. Е сега ти велиш ако си и промашил некоја сабота, нема зијан, по иста логика и ако си украл нешто малку, или ако си посакал само 2 жени на ближниот, ако си убил само еден човек, ако си имал само уште еден бог покрај него или ако си праел само малку идоли, ако си направил само неколку прељуби.... нема да го “јадиш“ пеколот.

Се надеваш на некој вид ценкање со бог. Што знам ... можеби и ќе се исценкаш!?
 

SWEDEN

38ca ama nikoj ne verue
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.531
Поени од реакции
34
Па по твоја логика ако веке сум само еднаш згрешил ке го јадам

па која е логика тогаш да се поправам ?

Ке си грешам и така и така пекол ме чека

не ми се веруе тоа , не е Бог толку строг многу лошо тоа за бизнис
 

Член на раководството

Форевер тугедер
Член од
15 март 2006
Мислења
698
Поени од реакции
20
Не е така, постојат обреди и правила и закони за очистување, принесување на жртви, молитви со кои можеби ќе ја опраиш работата.
Земи ја библијата и види што треба да направиш.
 
Член од
8 август 2007
Мислења
1.541
Поени од реакции
48
Христијанството е пребогато со текстови кои не се влезени во званичните црковни книги. Ракописи пронајдени при археолошки откопувања на манастирите на првите христијани, текстови кои му промакнале на будното око на инквизицијата, цели дела допрени до нас преку нивни критики и полемики од страна на црквата. Во тие текстови може да се реконструира патот на христијанството, неговиот развој неговите различни идеи, видувања и сфаќања, влијанија на други религии, влијанија на различни филозофски школи.
Значи збориш исклучиво за католицизмот, чим викаш и' се промакнале на инквизицијата?
 

Член на раководството

Форевер тугедер
Член од
15 март 2006
Мислења
698
Поени од реакции
20
Не не споменав ни една од бројните фракции, секти или цркви христијански. Инаку и православјето беше доста крваво (проучи малку за борбата на иконопоклониците во Византија па ќе најдеш многу стркалани глави од рамења на “еретиците“ со помош на душебрижната рака на џелатот.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom