Скопје-Аеродром Софија

M

Mario Gómez

Гостин
Каде се купуваат билетите за градски автобус до аеродром, може ли во самиот автобус да се купат?
И уште едно прашање, би требало да слетам во Софија некаде после полноќ, отворен ли е аеродромот цела ноќ, да седам таму цела ноќ додека го фатам автобусот назад за Скопје?
Абе каков бус, фати си Океј такси ефтини се и нема да те ограбат, мене ми зедоа 7 евра. :)

Инаку логично е, сите аеродроми се преку ноќ отворени, ама исто можеш и да автогарата да чекаш во Софија има продавнички на спратот горе. :)
 
Член од
21 октомври 2007
Мислења
99
Поени од реакции
58
Абе каков бус, фати си Океј такси ефтини се и нема да те ограбат, мене ми зедоа 7 евра. :)

Инаку логично е, сите аеродроми се преку ноќ отворени, ама исто можеш и да автогарата да чекаш во Софија има продавнички на спратот горе. :)
Добро, фала за информација. Инаку, не се сите аеродроми отворени цела ноќ, затоа прашувам, да бидам сигурна.
 
M

Mario Gómez

Гостин
Добро, фала за информација. Инаку, не се сите аеродроми отворени цела ноќ, затоа прашувам, да бидам сигурна.
Отворен е не се секирај, има летови рано сабајле, има авиони што слетуваат после полноќ. Има после luggage pickup и клупички за седење у arrivals во Софија, не забележав ама може и да има и некои фастфуд или кофишопс отворени. :)
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Абе каков бус, фати си Океј такси ефтини се и нема да те ограбат, мене ми зедоа 7 евра. :)

Инаку логично е, сите аеродроми се преку ноќ отворени, ама исто можеш и да автогарата да чекаш во Софија има продавнички на спратот горе. :)
Софискиот Аеродром не работеше 24 часа до пред некоја година некаде околу полноќ беше последниот лет и се отвараше во 6 сабајле. Но последно имаат летови постојано има само мала разлика помеѓу 4 и 6 сабајле. Но затоа Автобуската си е 24 часа отворена и има исто маркети што работат 24 часа, на аеродром незнам дали работат 24 часа и цените се 5 пати повисоки отколку на автобуска.

Инаку Океј ти е најдобра и најбрза опција, земаш такси од пред големата зграда на автобуска , немој да земаш ништо од страна затоа што има 10 различки ОК компании. ОК супертранс се најдобрите, и пази циганин да не те вози .
 
M

Mario Gómez

Гостин
Софискиот Аеродром не работеше 24 часа до пред некоја година некаде околу полноќ беше последниот лет и се отвараше во 6 сабајле. Но последно имаат летови постојано има само мала разлика помеѓу 4 и 6 сабајле. Но затоа Автобуската си е 24 часа отворена и има исто маркети што работат 24 часа, на аеродром незнам дали работат 24 часа и цените се 5 пати повисоки отколку на автобуска.

Инаку Океј ти е најдобра и најбрза опција, земаш такси од пред големата зграда на автобуска , немој да земаш ништо од страна затоа што има 10 различки ОК компании. ОК супертранс се најдобрите, и пази циганин да не те вози .
Сепак некако побезбедна варијанта за чекање за девојче е аеродромот, автобуската некако крипи е многу и многу ѓупци таксисти замараат. Јас коа бев околу полноќ не беше се отворено. Незнам како сака девојчето. :)
 
Член од
21 октомври 2007
Мислења
99
Поени од реакции
58
Сепак некако побезбедна варијанта за чекање за девојче е аеродромот, автобуската некако крипи е многу и многу ѓупци таксисти замараат. Јас коа бев околу полноќ не беше се отворено. Незнам како сака девојчето. :)
Фала и на двајцата уште еднаш, ќе видам на лице место што е подобро, дали да чекам на аеродром или на автобуска. Претпоставувам дека ОК такси има и пред аеродромот? Или таму да не се сами диви?
 
M

Mario Gómez

Гостин
Фала и на двајцата уште еднаш, ќе видам на лице место што е подобро, дали да чекам на аеродром или на автобуска. Претпоставувам дека ОК такси има и пред аеродромот? Или таму да не се сами диви?
Пред да излезиш од аеродромот од десно имаат штанд на ОК такси, ќе кажиш кај сакаш да одиш, ќе се јави таа шо работи тука на некој возач, ќе дојде и ќе ти го земе куферот до таксито, немора да одиш надвор да ги бркаш таксистите.
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Фала и на двајцата уште еднаш, ќе видам на лице место што е подобро, дали да чекам на аеродром или на автобуска. Претпоставувам дека ОК такси има и пред аеродромот? Или таму да не се сами диви?
Исто и на аеродром се ОК но само на влезот што е најлево, како страничен се паѓа. За секој случај си одиш на аеродром имаат шалтер и си порачиваш и ќе ти дадат бројче.
 
Член од
10 март 2015
Мислења
16
Поени од реакции
0
Ми трема мала помош. Авионот ми летнува во 6 часот изутрина а јас треба да сум на аеродром барем во 5 часот. Сега проверив на страната на САС (sas.com.mk) дека има автобус кој тргнува од Скопје во 22ч предходниот ден (Галеб-МАТПУ 1850 мкд повратна) и пристига во 3ч сабајле дента кога трга авионот. Колку се веродостојни времињата за пристигање? Колку време ке ми треба мене да стигнам од Главната Софиска автобуска до аеродром Софија со градски бус и со такси (двете верзии ме интересираат)
И последно, гледам на Гугл мапс има повеке автобуски означени како АвтоГара, која е всушност "главната"?
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Ми трема мала помош. Авионот ми летнува во 6 часот изутрина а јас треба да сум на аеродром барем во 5 часот. Сега проверив на страната на САС (sas.com.mk) дека има автобус кој тргнува од Скопје во 22ч предходниот ден (Галеб-МАТПУ 1850 мкд повратна) и пристига во 3ч сабајле дента кога трга авионот. Колку се веродостојни времињата за пристигање? Колку време ке ми треба мене да стигнам од Главната Софиска автобуска до аеродром Софија со градски бус и со такси (двете верзии ме интересираат)
И последно, гледам на Гугл мапс има повеке автобуски означени како АвтоГара, која е всушност "главната"?
Приближно тоа е часот. Се разбира може да има проблеми по граничните премини и тоа да забави автобуса,но тоа тежко да биде предвидено.
Во Софиja имаш две автобуски, тиja са залепени една до друга,затоа немаш проблем. Мислам МАТПУ96 беше на Сердика,но и на централна да е..не е проблем.Отамо можеш да си нарачаш такси, има посебен шалтер за тоа.
От автобуска до аjродрома(зависи и на коj терминал си) во тоа време наутро ти требат 20 минути со такси,кое ке ти чини около 15 лева. Препорачувам ти да платиш во левови, зашто такситата можат да ти откажта во евро или да ти го пресметат по недобар курс за тебе.
Официалноиот курс е 1 евро=1.95583 лева.
Градски автобус толкова рано наутро немаш,а и како цело нема дикертен автобус от централна автобуска до аjродрома. Генерално за моментот до двата терминала одат автобуси 84 и 384[DOUBLEPOST=1426105864][/DOUBLEPOST]
Каде се купуваат билетите за градски автобус до аеродром, може ли во самиот автобус да се купат?
И уште едно прашање, би требало да слетам во Софија некаде после полноќ, отворен ли е аеродромот цела ноќ, да седам таму цела ноќ додека го фатам автобусот назад за Скопје?
Како цело билети за градски во Софиja можат да се купат от шофиора на автобуса(понекога немат), но и повекето мали магазинчета за вестници,а на места има и специални места на градскиот транспорт.
Един билет е 1 лев. Имате можност за карта за целиот ден 4 лева.
Мора да се знае,дека имате право да носите со себе до една чанта со вас,но ако таа надминува размерите 60х40х40 см мора да купите и билет за него. Ако имате две чанти по-големи, ке ви треба да сека чанта,куфер и за вас отделно. Ако земете за целиот ден, тоа важи само за вас,не важи за куферите и целиот ви багаж.
Мора да се знае,дека билетите за градскиот транспорт важат во сите обштествени превозози (автобус, тролеj,трамваj),посебни билети се купуват само за метрото.
 
Последно уредено:
Член од
10 март 2015
Мислења
16
Поени од реакции
0
Lugje od Galeb mi rekoa deka linijata Skopje-Sofija e ukinata kaj niv pred nekolku dena poradi mal interes? Ima nekoj informacii?
 
Член од
21 октомври 2007
Мислења
99
Поени од реакции
58
Lugje od Galeb mi rekoa deka linijata Skopje-Sofija e ukinata kaj niv pred nekolku dena poradi mal interes? Ima nekoj informacii?
Јас лани патував со Македонија сообраќај, ама не знам дали ќе ти одговара времето. Еве провери тука:
http://ms.mk/?id_page=3
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
От 2 април ,сите пристигнуват на автобуска ке можат да стасат до аjродрома теримнал 2 само со метрото.
Ке треба да фатат метрото со линиja 2, на станица Сердика II да се прекачат на линиja 1-станица Сердика I на воз за аjродрома.
Цена : 1 лев
 
Член од
10 март 2015
Мислења
16
Поени од реакции
0
ФМИ, можеш тоа на мапа да ми го покажеш (Google maps де :) ) Каде се тие станици и каде се купува карта и уште поважно, кое време работат тие линии? Патник погоре предложи превоз со автобус СК-Софија и тој пристига таму околу 24ч вечерта на 2ри. Има ли линија тогаш или мора со такси?
Ја најдов страната на метро, http://www.metrosofia.com/images/sofia-metro-lines-map-2015-april.png Јас би требало да се качам во метро на станицата обележана како Авто Гара а Сердика е ова каде се вкрстуваат линиите, така?
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
ФМИ, можеш тоа на мапа да ми го покажеш (Google maps де :) ) Каде се тие станици и каде се купува карта и уште поважно, кое време работат тие линии? Патник погоре предложи превоз со автобус СК-Софија и тој пристига таму околу 24ч вечерта на 2ри. Има ли линија тогаш или мора со такси?
Ја најдов страната на метро, http://www.metrosofia.com/images/sofia-metro-lines-map-2015-april.png Јас би требало да се качам во метро на станицата обележана како Авто Гара а Сердика е ова каде се вкрстуваат линиите, така?
Значи метрото ти е до 5 сабајле до 11 навечер. Метро постојката неможиш да ја утниш имаш 2 или 3 влеза од Автобуската се маркирани со M. Кога ќе стигниш сердика треба да поминиш низ неколку тунели што водат до Сердика 1. Се си е обележано неможиш да згрешиш . И од таму си гледаш метрото за аеродром, мислам од лева страна ќе ти биди.
Како и да е 12 вечерта ќе треба да си фатиш такси.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom