Скопјани ќе се возат во 300 кинески автобуси

Член од
14 декември 2007
Мислења
3.271
Поени од реакции
707
Е тоа веќе е друга работа.Ако ја следите политиката на Кина кон земјите во Африка,се ќе ви стане јасно.Тоа е друга тема за дискусија.
Инаку вака пресметано ни се паѓа 169.000 евра по автобус.
buahahhahahhahahhahahhahahaaaaa :pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2: ova e nesto najsmesno sto sum go cul ovaa nedela ....hueueuuuahahahahahhahahhahahhahahhahahaha


kakva politika be ..pazarna ekonomija e ova .....oti se vo Afrika ajde na niv dvapati poeftini avtobusi.....:) pa Grujo mozese preku nekoja AFricka zemja da gi poraca avtobusite
 

Mangavadu

пролетер
Член од
23 март 2009
Мислења
695
Поени од реакции
42
buahahhahahhahahhahahhahahaaaaa :pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2: ova e nesto najsmesno sto sum go cul ovaa nedela ....hueueuuuahahahahahhahahhahahhahahhahahaha


kakva politika be ..pazarna ekonomija e ova .....oti se vo Afrika ajde na niv dvapati poeftini avtobusi.....:) pa Grujo mozese preku nekoja AFricka zemja da gi poraca avtobusite
Влијание бе фајр, ко што нас ни шират пропаганда ЕУ-хомосиве тука, така кинезите работат во Јужна Америка и Африка.

Читајте малце повеќе на нет од независни извори, а не да глеате само вести на А1 и Сител.
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
гад демет автобусите не би траеле ни 1 година
кај сте виделе нешто кинеско да трае долго

и кинескиот ѕид изгледа го немаат градено тие
 
Член од
14 декември 2007
Мислења
3.271
Поени од реакции
707
Влијание бе фајр, ко што нас ни шират пропаганда ЕУ-хомосиве тука, така кинезите работат во Јужна Америка и Африка.

Читајте малце повеќе на нет од независни извори, а не да глеате само вести на А1 и Сител.
ova vrska nema so ovaa privatna firma i so cenata na avtobusite ..(drugo e Kineskata vlada da dava olesnuvanja ,subvencii bla bla i nekoi povlastici za firmite koi pravat zdelki so Africkite zemji ) ednostavno nivnite proizvodi ke se preprodavaat ako e taka na golemo bidejki ova e golema razlika vo cenite
 
K

kaiser soze

Гостин
buahahhahahhahahhahahhahahaaaaa :pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2: ova e nesto najsmesno sto sum go cul ovaa nedela ....hueueuuuahahahahahhahahhahahhahahhahahaha


kakva politika be ..pazarna ekonomija e ova .....oti se vo Afrika ajde na niv dvapati poeftini avtobusi.....:) pa Grujo mozese preku nekoja AFricka zemja da gi poraca avtobusite
По ова може да се препознае твојата неинформираност,поради што твојот пост го превзема приматот за најсмешен последниов месец.
 

Mangavadu

пролетер
Член од
23 март 2009
Мислења
695
Поени од реакции
42
ova vrska nema so ovaa privatna firma i so cenata na avtobusite ..(drugo e Kineskata vlada da dava olesnuvanja ,subvencii bla bla i nekoi povlastici za firmite koi pravat zdelki so Africkite zemji ) ednostavno nivnite proizvodi ke se preprodavaat ako e taka na golemo bidejki ova e golema razlika vo cenite
Од кај знаеш ти дека Кинеската влада не им дава повластици?

И престанете со тие предрасуди „кинеска шкарт роба“.
 
Член од
14 декември 2007
Мислења
3.271
Поени од реакции
707
По ова може да се препознае твојата неинформираност,поради што твојот пост го превзема приматот за најсмешен последниов месец.
jas znam otprilika Kina sto pravi vo Afrika ..ama ovakvi pokloni i ovakva golema razlika vo cenite ednostavno ne e mozna i nema nikakva logika
 
K

kaiser soze

Гостин
ova vrska nema so ovaa privatna firma i so cenata na avtobusite ..(drugo e Kineskata vlada da dava olesnuvanja ,subvencii bla bla i nekoi povlastici za firmite koi pravat zdelki so Africkite zemji ) ednostavno nivnite proizvodi ke se preprodavaat ako e taka na golemo bidejki ova e golema razlika vo cenite
Па тогаш што има нејасно во мојот пост?!Факт е дека пазарната вредност на автобусите е таа која ја споменав погоре,тоа можеш да го провериш.
Тоа што кинеска компанија и продала на африканска држава автобуси по многу пониски цени воопшто не треба да те чуди.
 
Член од
14 декември 2007
Мислења
3.271
Поени од реакции
707
Од кај знаеш ти дека Кинеската влада не им дава повластици?

И престанете со тие предрасуди „кинеска шкарт роба“.
ok se toa ..ama ova e OGROMNA razlika vo cenite i se kosi so sekoja logika ...ako nasata cena e realna i pazarna togas ova mu doaga kako poklon nesto od ovaa firma za Ghana.Inaku ako postojat ovakvi razliki vo cenite za pogolemiot del na kineskite prozivodi togas Afrika ke bide preplavena od trgovci
 

Mangavadu

пролетер
Член од
23 март 2009
Мислења
695
Поени од реакции
42
ok se toa ..ama ova e OGROMNA razlika vo cenite i se kosi so sekoja logika ...ako nasata cena e realna i pazarna togas ova mu doaga kako poklon nesto od ovaa firma za Ghana.Inaku ako postojat ovakvi razliki vo cenite za pogolemiot del na kineskite prozivodi togas Afrika ke bide preplavena od trgovci
Кина има трговски суфицит од ред на трилиони долари, така да пари за нив не се проблем.
 
K

kaiser soze

Гостин
ok se toa ..ama ova e OGROMNA razlika vo cenite i se kosi so sekoja logika ...ako nasata cena e realna i pazarna togas ova mu doaga kako poklon nesto od ovaa firma za Ghana.Inaku ako postojat ovakvi razliki vo cenite za pogolemiot del na kineskite prozivodi togas Afrika ke bide preplavena od trgovci
Добро малку калкулација.Цената по која Јутонг и продала меѓуградски автобус на Гана е 32000 евра.Според тебе нормална ли е таа цена?Или нешто друго е во прашање.Затоа мене ми е нејасна твојата реакција околу мојот пост во врска со тоа.
 
Член од
14 декември 2007
Мислења
3.271
Поени од реакции
707
Па тогаш што има нејасно во мојот пост?!Факт е дека пазарната вредност на автобусите е таа која ја споменав погоре,тоа можеш да го провериш.
Тоа што кинеска компанија и продала на африканска држава автобуси по многу пониски цени воопшто не треба да те чуди.
ok ....samo tie ceni se MNOGU poniski ...nema veza ajde ..se izvinuvam za pogorniot post ako se navredi .
 
R

RAYTHEON23

Гостин
Кина има трговски суфицит од ред на трилиони долари, така да пари за нив не се проблем.
и ајдееее имаме суфицит на гана ке им подаруваме автобуси:pos2::pos2:

Па тогаш што има нејасно во мојот пост?!Факт е дека пазарната вредност на автобусите е таа која ја споменав погоре,тоа можеш да го провериш.
Тоа што кинеска компанија и продала на африканска држава автобуси по многу пониски цени воопшто не треба да те чуди.

шо бе...хуманизмот помина!!!!

Е тоа веќе е друга работа.Ако ја следите политиката на Кина кон земјите во Африка,се ќе ви стане јасно.Тоа е друга тема за дискусија.
Инаку вака пресметано ни се паѓа 169.000 евра по автобус.
да ако ја следиме требаше без пари:toe:
 

Mangavadu

пролетер
Член од
23 март 2009
Мислења
695
Поени од реакции
42
и ајдееее имаме суфицит на гана ке им подаруваме автобуси:pos2::pos2:




шо бе...хуманизмот помина!!!!



да ако ја следиме требаше без пари:toe:
Дечко ако немаш елементарни познавање од политика, оди си во друг подфорум не мора да си ја покажуваш својата плиткост.
 
R

RAYTHEON23

Гостин
Дечко ако немаш елементарни познавање од политика, оди си во друг подфорум не мора да си ја покажуваш својата плиткост.
мило кога некоја држава има суфицит не подарува автобуси:pos2::pos2:

туку тие пари ги прераспределува во странство во вид на поддршка на одредени проекти(еве ко норвешка кај нас шо пуштаа)

мило...а да им подарат неколку кинески батерии!!!!!:pos2:

така кинеската економија ушшштеее ке се развива и ке работат сите!!!!

шо политика бре!!

кај има пара нема љубов ЈАСНО!!!!

Адам Смит рекол месарот не ви го дава месото за убави очи...ТУКУ ЗА ПАРИ!!!!(тоа е богатството на народите-основач е на економијата):toe:

ok se toa ..ama ova e OGROMNA razlika vo cenite i se kosi so sekoja logika ...ako nasata cena e realna i pazarna togas ova mu doaga kako poklon nesto od ovaa firma za Ghana.Inaku ako postojat ovakvi razliki vo cenite za pogolemiot del na kineskite prozivodi togas Afrika ke bide preplavena od trgovci
во африка зборуваат кинески!!!!!

а потеклото на жолтите е од таму..првин црнци биле па на пат кон кина пожутеле:toe:

гад демет автобусите не би траеле ни 1 година
кај сте виделе нешто кинеско да трае долго

и кинескиот ѕид изгледа го немаат градено тие
има за жал.....последиците од токсините...кинески се!!!!:toe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom