Симболи

С

Сатори

Гостин
~*~

Убедливо мојот најомилен симбол:

Она што често се среќава низ црквите во Европа, па и кај нас во некои краишта, но интересниот дел е колку само тој симбол е древен и какво значење има.
Се нарекува соларен крст и е најстариот познат духовен симбол од почетокот на човештвото.Репрезентиран е скоро насекаде, Азија, Америка, Европа и во сите таму постоечки религии.Го претставува соларниот календар, односно движењето на сонцето.

Јас сакам да си го разбирам како вечен пат околу совршенството, ама тоа сум само јас.:devojce 1:
 
Член од
12 февруари 2008
Мислења
338
Поени од реакции
16

Aнках-е симбол за милиони години на идниот живот,совршена слика за тоа што нема ни почеток ни крај.
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.691
Поени од реакции
13.320


На сликата горе е симболот на ВЕЧНОСТА, го има во Македонија од праисторија па до денес. Воедно тој е доказ и за нашиот континуитет. Го има и во народната носија. Тој претставува нешто како добар пат или иднина. Инаку симболот е најверојатно варијанта на свастика.

Еве и државата го стави на новогодишна честитка, што посебно ме радува.

Ц...Ц...Ц..Ц... И после од кај крадел чичко Хитлер.


Он топик

Анк



симбол на животот во стариот Египет
 
Член од
12 мај 2008
Мислења
1.495
Поени од реакции
38
Znam deka davidovata zvezda e znak na masonite. Drugo nesto nemam poima.
 

_nena_

4oek te postuem!!
Член од
18 април 2008
Мислења
23
Поени од реакции
0
jas kolku sto znam ako sonuvas deka ti paga zab,te boli ili sonuvas nevesta togas toa bilo smrt.
i jing jang sto znaci vo dobroto ima zlo i vo zloto ima dobro
:icon_lol::icon_lol::icon_lol:
 
V

Viktoranius

Гостин
Нема врска со пентаграмот, тоа се 5те елементи на животот.

Има и филм снимено за нив, само не памтам како се викаше.
 
С

Сатори

Гостин
Нема врска со пентаграмот, тоа се 5те елементи на животот.

Има и филм снимено за нив, само не памтам како се викаше.
Токму тоа го потенцирав и јас ако не примети.
Но, поентата ми беше сосема друга, препрочитај ме можеби ќе ја сфатиш.:vozbud:
 
G

GoddessOfRock

Гостин
ајде за симболи - кутлештот нашиот симбол, крстот -страдание (и неговите форми - свастика, руски крст, малтешки...) звездата - давидовата - еврејски симбол (на знамето на евреите) пентаграмот - симбол на сатанистите, триаголник, аголник, шестар - симболи на масоните, итн
Davidovata zvezda- toa e simbol na maskoto i zenskoto
penatagramot- simbol na venera
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
simbolot e stvar na ukus a ima i znacenje. Krugot simbolizira vecno vrakanje na istoto i kruzno poimanje na istorijata, deka se se povtara. Krstot simbolizira stradanje i voskresnuvanje, deka toj so umrel ne e mrtov za boga, ama mnogu e deplasiran posto pocnaa site da go nosat. Inverten pentagram simbolizira individualna nezavisnost i buntovnistvo!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom