Силување во брак/врска

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.492
Поени од реакции
9.480
Во последниве месеци имаше по портали случки каде мажот си ја силувал сопругата и по коментарите на луѓето, видов дека смешно и чудно им е како може сопругот да си ја силува жената и од тоа си прават шеги, ругања и заебанции на сметка на жртвата. Т.Е според нив нема жртва зошто таа му е сопруга и едноставно имала секс со сопругот. Некои дури и коментираа е па сега ко си го зела трпи си, или а таа со цело село имала, не остана душа во неа за мажот...

Затоа и ме интересира и ваше мислење на оваа тема.
 
Член од
6 февруари 2022
Мислења
888
Поени од реакции
3.526
Јас некаде прочитав случки каде жена го силувала мажот, сите се исмејуваа во коментари и правеа шеги и заебанции на сметка на жртвата.
Навистина и мене ме интересира мислење и како да се реши ваквата ситуација.
 
Член од
22 декември 2023
Мислења
228
Поени од реакции
211
Искрено како силување?во брак чим си не важи тоа според мене .но чим таа не дава значи има друг.
 

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.492
Поени од реакции
9.480
Искрено како силување?во брак чим си не важи тоа според мене .но чим таа не дава значи има друг.
Значи кога ќе му се посака на мажот мора да имаат секс зошто ако не дава жената има друг?
А ако е уморна од целодневните обврски, ако ја боли глава, и се спие, мачно и е или ете едноставно не сака и крај нема потреба ни од објаснувања, денес не и е до секс. И?
 

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.492
Поени од реакции
9.480
Јас некаде прочитав случки каде жена го силувала мажот, сите се исмејуваа во коментари и правеа шеги и заебанции на сметка на жртвата.
Навистина и мене ме интересира мислење и како да се реши ваквата ситуација.
Го препознавме твојот сарказам, одлична особина, мене барем ми се допаѓа, само темата е вистина проблем и не треба да се третира со заебанции зошто тука навистина постои жртва. Па и да бил и маж.
 
Член од
29 март 2024
Мислења
385
Поени од реакции
773
Го препознавме твојот сарказам, одлична особина, мене барем ми се допаѓа, само темата е вистина проблем и не треба да се третира со заебанции зошто тука навистина постои жртва. Па и да бил и маж.
Силување а сте во брак/врска?
Вие жените жими се незнаете што сакате
 

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.492
Поени од реакции
9.480
Силување а сте во брак/врска?
Вие жените жими се незнаете што сакате
Гледаш колкав проблем имаме и колкав процент на луѓе мислат дека силување во брак е глупост?

Принуден секс, кога еден од партнерите не сака, а по секоја цена мора да го има е рамно на семејно насилство.
 
Член од
6 февруари 2022
Мислења
888
Поени од реакции
3.526
Го препознавме твојот сарказам, одлична особина, мене барем ми се допаѓа, само темата е вистина проблем и не треба да се третира со заебанции зошто тука навистина постои жртва. Па и да бил и маж.
Воопшто не е сарказам, проблемот е вистински, многу мажи се подложени на силување од страна на жените, само ретко кој се осмелува да пријави или говори за тоа, најчесто се исмевани и изругани.
 

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.046
Поени од реакции
15.014
Ако едно од лицата не сака да има секс, тогаш сексуалниот чин по дифолт е силување. И спаѓа во семејно насилство, барем така мислам.
Заради вакви исмевања кон жртвите тие не пријавуваат. И после му ставила нешто во кафето, или го заклала на спиење. Или па жртвата сама си пресудила.

Македонскиот народ генерално на интернет е гигант. Убива силувачи, педофили, педери, клети Албанци и слично. Ама ова само на коментари на фејсбук.
Имаше пред некоја година некој болен во автобус на ЈСП, кај шо дркаше, пред некоја жена, или девојче. Овие борците и кастрирачите на интернет само снимаа.
Искрено како силување?во брак чим си не важи тоа според мене .но чим таа не дава значи има друг.
А ако му дава, значи му е верна до гроб а?
[она чоечено шо се крсти]
Докажано жена неможе да силува маж (треба да се крене нели) како со сила може тоа не ми е јасно?а обратно може да
[пак она шо се крсти]
Силување а сте во брак/врска?
Вие жените жими се незнаете што сакате
Мене полицијана шо ме штракна за брзо возење како прекршок не требаше?
Требаше на џандарот да му речам "Абе брачед, врзан сум, пред месец праев голем сервис, минатата недела ја обновив регистрацијата, колата е топ, не е ова кривично дело. Сум возел од Буково кон Ресен 30+ км/ч, не изгазив никој"
 
Член од
3 јуни 2022
Мислења
1.111
Поени од реакции
2.793
Во последниве месеци имаше по портали случки каде мажот си ја силувал сопругата и по коментарите на луѓето, видов дека смешно и чудно им е како може сопругот да си ја силува жената и од тоа си прават шеги, ругања и заебанции на сметка на жртвата. Т.Е според нив нема жртва зошто таа му е сопруга и едноставно имала секс со сопругот. Некои дури и коментираа е па сега ко си го зела трпи си, или а таа со цело село имала, не остана душа во неа за мажот...

Затоа и ме интересира и ваше мислење на оваа тема.
И женава дала ли отпор, или едноставно и текнало по X број месеци (како она со #metoo глупостите што беа) да го пријави случајот откако им испаднале други проблеми и несогласувања во бракот па решила да му направи беља на некој начин.

Ако давала отпор, применето е физичка сила од страна на мажот и пријавено е одма - да силување е
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.724
Поени од реакции
12.155
Од една страна предбрачни врски се наводно доволни да се запознаат 2 лица па оттаму некои предрасуди.

Од друга страна, многу е тешко и според психолозите, да се препознаат психопати и нарциси кои имаат одлични вештини да глумат па потоа си го покажуваат правото лице.

Само мал % би рекол сносат одговорност затоа што бараат опасни откачени типови или доста богати, кои ги знаат (не глумат) дека се насилни па ај као ќе се променат...тие навистина сркаат она што зготвиле.

За жал поголем % се таквите нарциосиди, родени глумци од кои страдаат воглавно жените...и не само во брак.

На страна ова, што треба да прави брачниот партнер (без разлика мажот или жената) ако им се "дигне" потребата, а другиот не сака што ради обврски, што ради друго па и на подолг период?...т.е. испаднат некомпатибилни? да го викнат горилото?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom