Семинарски, состави, есеи, задачи

Член од
4 јануари 2010
Мислења
179
Поени од реакции
18
ако може некој да ми даде есеј на тема: „Современиот македонски јазик во неговата секојдневна употреба“.
Фала однапред
 
Член од
23 март 2010
Мислења
199
Поени од реакции
62
Ми треба семинарска по финансиско сметководсво на некоја од следние теми: Извештај за парични текови - МСС 7 или Утврдување на финансиски резултат.
Ако има некој семинарска на некоја од овие теми би го замолила :se_ molam ако може да ми даде (нека ми пише порака) :).
Благодарам однапред.
 
Член од
23 февруари 2011
Мислења
2
Поени од реакции
0
Случајно некој да не има семинарска на тема Уставот како општ правен акт? :)
Ви благодарам однапред :)
 
В

Вори

Гостин
Случајно да не има некој проектна задача за матура по Право за ''Посредна и непосредна демократија''?
Ме мрзи да правам зошто имам ептен за учење,па уште тоа ми треба.Или случајно некој ако изработува па да се договориме што и како.
Ако има некој таков би го замолил да ме контактира по ПП.Фала однапред :smir:
 

M.J

Член од
13 октомври 2010
Мислења
3
Поени од реакции
0
Ми треба раскажана содржина за ,,Злосторство и Казна'' од Достоевски. (што побрзо) .....

однапред Ви благодарам !!!!!!! <3
 
Член од
19 декември 2010
Мислења
523
Поени од реакции
23
Дали некој е заинтересиран да го образложи решението на оваа задача:
‘На Нина и е потребно 18 мин. да направи долг ланец спојувајќи 3 кратки ланци со додатни алки за спојување. Колку време и е потребно за да направи долг ланец спојувајќи шест кратќи ланци на истиот начин?‘ Одговорот е: 45 min.
Образложение?!
 
A

apidrone

Гостин
Дали некој е заинтересиран да го образложи решението на оваа задача:
‘На Нина и е потребно 18 мин. да направи долг ланец спојувајќи 3 кратки ланци со додатни алки за спојување. Колку време и е потребно за да направи долг ланец спојувајќи шест кратќи ланци на истиот начин?‘ Одговорот е: 45 min.
Образложение?!
По мене: За да спои 2, и требаат 9 минути. За да спои 3, и требаат +9 = 18. За да спои 4, и требаат 27 минути. За да спои 5, и требаат 36 минути.
Значи, ако за да спои 2 ланци и требаат 9 минути, за да додаде нареден и требаат уште 9, па така и се добива решението (веројатно).
 
Член од
19 декември 2010
Мислења
523
Поени од реакции
23
По мене: За да спои 2, и требаат 9 минути. За да спои 3, и требаат +9 = 18. За да спои 4, и требаат 27 минути. За да спои 5, и требаат 36 минути.
Значи, ако за да спои 2 ланци и требаат 9 минути, за да додаде нареден и требаат уште 9, па така и се добива решението (веројатно).
Изгледа е така, фала најмногу! Инаку од 30 задачи ми останаа 8 нерешени - неможам никако да ги дорешам. Дали си заинтересиран да ги погледнеш ако можеш, ако не благодарам во секој сличај! :smir:
 
A

apidrone

Гостин
Изгледа е така, фала најмногу! Инаку од 30 задачи ми останаа 8 нерешени - неможам никако да ги дорешам. Дали си заинтересиран да ги погледнеш ако можеш, ако не благодарам во секој сличај! :smir:
Пиши ги тука, па ќе видиме што можеме :)
 
Член од
19 декември 2010
Мислења
523
Поени од реакции
23

Vk111

B4 I FU RU 18
Член од
2 јули 2010
Мислења
118
Поени од реакции
6
Am,,, Некој дали ќе сака да помогне во математички задачи?
Ми останаа задачите: 9,14,23,24,27,28,29,30 од ова: http://kengur.dms.org.rs/main/problems/cadet2010.pdf .
А еве ги точните полиња: http://kengur.dms.org.rs/main/data/odgovori_2010.pdf .
Му благодарам/и благодарам на apidrone за решените 3 задачи!

-Никој ли неможе да ми помогне :///
9 e pod b(6) , 14 e pod b(45)
Ke ti gi resam i drugite samo sega sum malce zafaten , taka da za okolu saat vreme ke fatam da gi resavam.
Kazi mi samo dali da pisuvam i objasnuvanja na zadacite , ili samo odgovori?
Ustvara ne vidov deka gi imas veke odgovorite , Ok izvini samo objasnuvanjata.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom