Сексуално воспитување за деца

  • Креатор на темата Tetro
  • Време на започнување

Мачорка

Shining Star of Paektu Mountain
Член од
25 февруари 2011
Мислења
1.955
Поени од реакции
12.542
Кој ти го кажал тоа?Еврејската пропаганда со цел да се сквернави христијанството и Европа?Државите и нациите со јак католицизам се едни од најпросперитетните и најморалните нации во светот.Гледај што се случува со атеистичкиот македонски народ.Заборавив ти беше нешто муслиманка.
Сериозен си?
Случаи на педофилија во католичката црква има многу, еве ти ги тука, фино документирани. Oh wait, ти беше неонацист и поклоник на Хитлер, според тебе Евреите се криви за се`, дури и за фактот што католичките свештеници се палат на мали деца.

Иначе едни од најпросперитетните и најморални држави во светот, не се католички, туку СЕКУЛАРНИ. Од друга страна, имаш теократски земји како Сомалија, Авганистан, Саудиска Арабија, Иран и слично, а сите знаеме како се живее таму.
Македонскиот народ не е атеистички, бројот на атеисти е прилично мал, а сепак, секојдневно читаме како православни христијани силуваат баби, мали девојчиња и деца. Се прашувам зошто...Можеби затоа што и самата Библија индиректно поддржува силување, со тоа што според Библијата, ако некој силува девојка, должен само е да му плати оштета на нејзиниот татко и да ја земе за жена. Исто така во Библијата се препорачува заробените мажи, како и жените кои веќе имале секс да се убијат, а невините жени да се остават живи и да служат за сексуално задоволство.
Тоа е синко твојот библиски морал.

Сеа ми текна, баш пред некој читав за еден случај во Бразил, инаку земја со јак католицизам што би рекол ти, татко ја силувал и затруднел својата малолетна ќерка. Ќерката сакала да абортира, но бидејќи според католиците, абортусот е грев, била исфрлена од католичката црква. Таткото не бил, бидејќи неговиот грев бил наводно помал. Тоа е тој католички морал.
И твојот идол Хитлер бил горд католик. Колку бил морален, знаеме сите.:icon_lol:

Муслиманка не сум, иако не знам каква врска има тоа со темата.
 
Член од
19 август 2010
Мислења
1.365
Поени од реакции
2.053
Сериозен си?
Случаи на педофилија во католичката црква има многу, еве ти ги тука, фино документирани. Oh wait, ти беше неонацист и поклоник на Хитлер, според тебе Евреите се криви за се`, дури и за фактот што католичките свештеници се палат на мали деца.

Иначе едни од најпросперитетните и најморални држави во светот, не се католички, туку СЕКУЛАРНИ. Од друга страна, имаш теократски земји како Сомалија, Авганистан, Саудиска Арабија, Иран и слично, а сите знаеме како се живее таму.
Инаку македонскиот народ не е атеистички, бројот на атеисти е прилично мал, а сепак, секојдневно читаме како православни христијани силуваат баби, мали девојчиња и деца. Се прашувам зошто...Можеби затоа што и самата Библија индиректно поддржува силување, со тоа што според Библијата, ако некој силува девојка, должен само е да му плати оштета на нејзиниот татко и да ја земе за жена. Исто така во Библијата се препорачува заробените мажи, како и жените кои веќе имале секс да се убијат, а невините жени да се остават живи и да служат за сексуално задоволство.
Тоа е синко твојот библиски морал.

Сеа ми текна, баш пред некој читав за еден случај во Бразил, инаку земја со јак католицизам што би рекол ти, татко ја силувал и затруднел својата малолетна ќерка. Ќерката сакала да абортира, но бидејќи според католиците, абортусот е грев, била исфрлена од католичката црква. Таткото не бил, бидејќи неговиот грев бил наводно помал. Тоа е тој католички морал.
И твојот идол Хитлер бил горд католик. Колку бил морален, знаеме сите.:icon_lol:

Муслиманка не сум, иако не знам каква врска има тоа со темата.
Македонија земја со голем број православни:pos:Ти како прво немаш појма што е верник, а како второ се мешаш таму кај што не ти е место;)Во Македонија многу е мал бројот на вистински православни христијани, а другото е се комунистичка верзија на христијантвото.Онака колку да се испочитува нешто.Тоа што многумина кај нас се декларираат на хартија Православни незначи и дека се.Тоа е разликата.Кај нас во Македонија многу појак е атеизмот, комунизмот, либерализмот отколку православието, национализмот, конзервативноста, па затоа доживуваме дебакл на секое поле.

Се палат на мали деца и педери, либерали,Евреи, муслимани, ама за нив никаде нема ништо, туку само за христијани се пишува секаде.

Библијата не подржува никакво силување на жената ;)
Погледни атеизмот, секуларизмот, либерализмот што направи од жената-КУРВА И ПРОСТИТУТКА.;)
Денес сексуалната експлотација на жената никогаш не била поголема.Жената денес во Европа е секс објект, а не личност.

Бразил последната деценија од тотална сиромаштија е земја со една од најбрзо растечките економии во светот.Се знае кој стои во најголем дел позади тоа.Ми даваш 10 примери во 200 милионска држава;)

Ако одиме така атеистот Сталин и Ленин убија 20 милиони Руси.Комунистите во Кина протераа 22 милиони Кинези во Тајван, а господ знае колку убија.

Кои се тие секуларни држави во светот?
Со тоа што тврдиш дека Хитлер е горд католик со тоа јас доаѓам до сознание дека ти појма немаш што збориш.За 50 години ќе правиме муабет колку неговиот грев бил голем, а исто и на Брејвик.
 
Член од
26 мај 2012
Мислења
41
Поени од реакции
37
Кој ти го кажал тоа?Еврејската пропаганда со цел да се сквернави христијанството и Европа?Државите и нациите со јак католицизам се едни од најпросперитетните и најморалните нации во светот.Гледај што се случува со атеистичкиот македонски народ.Заборавив ти беше нешто муслиманка.
Малку ти се измешани брзините. Најпросперитетни држави се оние кој го наследиле протестанството, и тоа заради силната работна етика вградена во радикалниот калвинизам.


Типично католичките држави, како Италија, Шпанија и Португалија се тешки цигани...
 
Член од
19 август 2010
Мислења
1.365
Поени од реакции
2.053
Малку ти се измешани брзините. Најпросперитетни држави се оние кој го наследиле протестанството, и тоа заради силната работна етика вградена во радикалниот калвинизам.


Типично католичките држави, како Италија, Шпанија и Португалија се тешки цигани...
Шпанија и Италија сепак се многу моќни држави и нации, а на тоа ќе ги надоврзам и Германците, Французите, Холанѓаните и ред други.Точно е дека државите со доминантно протестанти се многу моќни.И твоето држи вода, но тоа не беше поента на муабетот.

Заборавив да кажам дека типично католички држави како Италија со 2 милиони комунисти, исто и Шпанија, Португалија полни со комунисти и атеисти.;)
 

Мачорка

Shining Star of Paektu Mountain
Член од
25 февруари 2011
Мислења
1.955
Поени од реакции
12.542
Македонија земја со голем број православни:pos:Ти како прво немаш појма што е верник, а како второ се мешаш таму кај што не ти е место;)Во Македонија многу е мал бројот на вистински православни христијани, а другото е се комунистичка верзија на христијантвото.Онака колку да се испочитува нешто.Тоа што многумина кај нас се декларираат на хартија Православни незначи и дека се.Тоа е разликата.Кај нас во Македонија многу појак е атеизмот, комунизмот, либерализмот отколку православието, национализмот, конзервативноста, па затоа доживуваме дебакл на секое поле.

Се палат на мали деца и педери, либерали,Евреи, муслимани, ама за нив никаде нема ништо, туку само за христијани се пишува секаде.

Библијата не подржува никакво силување на жената ;)
Погледни атеизмот, секуларизмот, либерализмот што направи од жената-КУРВА И ПРОСТИТУТКА.;)
Денес сексуалната експлотација на жената никогаш не била поголема.Жената денес во Европа е секс објект, а не личност.

Бразил последната деценија од тотална сиромаштија е земја со една од најбрзо растечките економии во светот.Се знае кој стои во најголем дел позади тоа.Ми даваш 10 примери во 200 милионска држава;)

Ако одиме така атеистот Сталин и Ленин убија 20 милиони Руси.Комунистите во Кина протераа 22 милиони Кинези во Тајван, а господ знае колку убија.

Кои се тие секуларни држави во светот?
Со тоа што тврдиш дека Хитлер е горд католик со тоа јас доаѓам до сознание дека ти појма немаш што збориш.За 50 години ќе правиме муабет колку неговиот грев бил голем, а исто и на Брејвик.
Детуле, ја не знам тебе што да ти реплицирам, ти си испомешал баби и жаби. На кратко, ти тргнуваш од една многу погрешна премиса, тврдиш дека моралот е одлика само на религиозните луѓе. Таквите смешни тврдења се одамна побиени. Уште Шопенхауер на времето на времето има кажано дека сочувството е основа на моралноста, не казната и наградата. Кант има кажано дека мотивите за правење добри дела мора да бидат надвор од желбата да се биде награден за тие добри дела, во спротивно не се работи за морал, туку за чист егоизам. Од друга страна, религиозниот морал се базира на страв од казна и желба за награда.
Другово не ти го ни коментирам, си истрескал еден куп глупости, ама никако не можеш да го побиеш фактот дека католичките свештеници сакаат сексуално да злоставуваат млади момчиња. :icon_lol: Факт.

А за Библијата, дали дозволува силување и како ја третира жената, повели во подфорум Религија, ќе уживам да гледам како летаат партали од тебе.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Малку ти се измешани брзините. Најпросперитетни држави се оние кој го наследиле протестанството, и тоа заради силната работна етика вградена во радикалниот калвинизам.


Типично католичките држави, како Италија, Шпанија и Португалија се тешки цигани...
Најпросперитетни земји во секое поле се доминантно протестантските земји(САД, Британија, Холандија, Германија, Скандинавските земји...), а не доминантно католичките или пак доминантно православните земји ............... крај краева денеска сите држави во светот(скоро сите) се секуларни ....... државата е одвоена од религијата, така да и не игра улога тоа која религија е доминантна во земјата(процентуално), а и крај краева и најмалку е битен процентот, бидејќи повеќето луѓе се декларираат како верници(било какви), а всушност не се верници(Атеисти се)или пак имаат некаква искривена(своја)верзија од некоја религија ..... и кај Муслиманите е слично, Турција на пр. иако е доминантно 99% Муслиманска земја(декларативно) сепак може да се носи рамо до рамо со некои западни земји и по економија и по култура... но Турција е секуларна држава, религијата(Исламот) е одвоен од државата(државните институции и закони) !
 
Член од
8 март 2012
Мислења
3.058
Поени од реакции
1.250
Која едукација ја има клипов ? жити се..?
 

la-loca

Immortal...
Член од
24 јули 2009
Мислења
2.545
Поени од реакции
1.252
Хахахха мене видеово ми е смешно :pos:
Иако така е реално, ама мислам дека треба да се одреди возраст од која би почнале со сексуалното воспитување. Не треба да им се пушта ова на деца до 10години, после тоа веке треба да им се прикажуваат вакви видеа, а во меѓувреме и психолог да им објаснува што се случува. Плус да им одговори на прашањата што ке ги имаат.
Е сега во дилема сум, дали тие предавања да се држат во мешани групи или посебно машки посебно женски.
 
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.778
Поени од реакции
8.228
Кант има кажано дека мотивите за правење добри дела мора да бидат надвор од желбата да се биде награден за тие добри дела, во спротивно не се работи за морал, туку за чист егоизам. Од друга страна, религиозниот морал се базира на страв од казна и желба за награда.
:)

Ја покака со Кант.
Кант во крајна линија тврдел дека со ослободувањето на човекот од егото и ситните потреби за овоземска награда, го трасира патот до вечна среќа во рајот(грубо симплифицирано). Среќата не е награда, нели? Состојба е. Аргументите на Кант за моралот го ставаат постоењето на Бог како императив. Како причина и последица.

За да некој рецензира, елаборира, демистифицира или коментира нешто, тоа нешто мора да биде етаблирано. Моралот(надворешниот, општествениот), таков каков што го знаеме е последица на религиите. Не е ексклузивно право на религиозните(заради внатрешниот фактор, како тој на Фрицл), но е наследство од религиите. И како таков, во голема мера е прифатен од сите нас.
 
Член од
6 март 2007
Мислења
2.301
Поени од реакции
1.579
Хахахха мене видеово ми е смешно :pos:
Иако така е реално, ама мислам дека треба да се одреди возраст од која би почнале со сексуалното воспитување. Не треба да им се пушта ова на деца до 10години, после тоа веке треба да им се прикажуваат вакви видеа, а во меѓувреме и психолог да им објаснува што се случува. Плус да им одговори на прашањата што ке ги имаат.
Е сега во дилема сум, дали тие предавања да се држат во мешани групи или посебно машки посебно женски.
А ќе ги имаат, многу и тоа, дури мислам дека и на тој психолог ке му биде тешко да им одговори прашањата. Поготово машките, тие има да прашувааат од сабајле до вечер и пак нема да имаат крај прашањата. Ај девојчињата на таа возраст можда се посрамежливи и ке се смешкаат ако го видат ова, ама машките 100% ке прашуваат.
А и мене ми е ептен смешно, како некој манијак тоа главчето зирка од горе, па кога ке почне да подрипнува горе доле ајјјј цепки :)
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Сексуално воспитување на деца не припаѓа во љубов и секс подфорум. Ова ќе иде во дом и семејство.
 
A

AnFem

Гостин
Ако некогаш имам деца, не би дозволила никој од болните општествени продукти да влијае на сексуалното воспитување на моите деца... Ниту пак мајка ми!
 

831

HOATH IAIDA
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.722
Поени од реакции
11.944
Ако некогаш имам деца, не би дозволила никој од болните општествени продукти да влијае на сексуалното воспитување на моите деца... Ниту пак мајка ми!
Ако го затвориш во визба + со звучна изолација за секој случај, ќе успееш...

Тешко е да се спротивставиш на опшествените струи каде алтернативните т.н. критични маси се во ужасно мал број. Само проблем ќе му направиш, ќе биде weird баш во најосетливите години. Најдобро е за сега да се остават работите такви какви што се во врска со сексуалната радозналост и т.н. воспитување.
Може на пример да се подметне некаков филозофски правец/ци (нормално, прилагоден/и согласно возраста), кој/и понатаму ќе влијае/ат и на сексуалниот поглед во правец во кој сметаш дека е нај благодетен...

Јас лично сметам дека било кое сексуално васпитување е наметнување на осетлива тема во осетлива возраст, зависиме од опшеството (барем повеќето) и мораме колку толку да играме по негови правила, онака ради корист ако не друго оти ќе те отфрлат и...знаешшш, си наебал. Секако си убацен во игра барем потруди се да бидеш добар играч, често, скоро секад се жртвува кралица за да победиш :)

П.С. Аеееее ракијава кај ме однесе, ај ако сум оф топик бришете....
 
A

AnFem

Гостин
Ако го затвориш во визба + со звучна изолација за секој случај, ќе успееш...

Тешко е да се спротивставиш на опшествените струи каде алтернативните т.н. критични маси се во ужасно мал број. Само проблем ќе му направиш, ќе биде weird баш во најосетливите години. Најдобро е за сега да се остават работите такви какви што се во врска со сексуалната радозналост и т.н. воспитување.
Може на пример да се подметне некаков филозофски правец/ци (нормално, прилагоден/и согласно возраста), кој/и понатаму ќе влијае/ат и на сексуалниот поглед во правец во кој сметаш дека е нај благодетен...

Јас лично сметам дека било кое сексуално васпитување е наметнување на осетлива тема во осетлива возраст, зависиме од опшеството (барем повеќето) и мораме колку толку да играме по негови правила, онака ради корист ако не друго оти ќе те отфрлат и...знаешшш, си наебал. Секако си убацен во игра барем потруди се да бидеш добар играч, често, скоро секад се жртвува кралица за да победиш :)

П.С. Аеееее ракијава кај ме однесе, ај ако сум оф топик бришете....
Не би го изолирала (море можда и би :) ), нормално дека треба да се социјализира, да оди во школо итн. Добра подготовка и работење на и со него, разјаснување на некои термини како ги сфаќа мама и како ги гледаа општеството, зошто така ги сфаќа мама и зошто така ги гледа општеството, па понатаму тоа нека одлучува што е во ред, а што не. Дури и да ми контра во мислењата кога ќе се оформи како личност, ок е. Јес дека живци ќе искинам, али барем ќе имаме долги ноќи, поминати во дебати и филозофирање :)
 
Член од
1 септември 2011
Мислења
177
Поени од реакции
113
Католичките свештеници одамна имаат воведено сексуално воспитување за деца. Они самите ги држат часовите, и теоријата и праксата.
Посебно праксата :D
...веќе ни во свеќите не можеш верба да имаш... :confused:
--- надополнето: 2 јуни 2012 во 10:23 ---
Кој ти го кажал тоа?Еврејската пропаганда со цел да се сквернави христијанството и Европа?Државите и нациите со јак католицизам се едни од најпросперитетните и најморалните нации во светот.Гледај што се случува со атеистичкиот македонски народ.Заборавив ти беше нешто муслиманка.
Sorry ама...изгледа да имаше малку повисок IQ ќе го разбереше постот...Требаше да го сфатиш сарказмот и да прочиташ меѓу редови. Не пратиш дека само објавуваат како ги откриваат дека се педофили, обљубители, хомосексуалци и сл?
Жално ама вистинито :(
 

Kajgana Shop

На врв Bottom