Сексуална концентрација

The`bItCh

AdJuStAbLe mAdNeSs
Член од
22 јануари 2005
Мислења
4.605
Поени од реакции
112
Вистина е дека жените можат да уживаат во сексот како и машките, ама вистина е и дека некои од нив за време на сексот размислуваат на други работи, и не се замараат многу ако сексот е лош, затоа што воопшто и не обрануваат внимание на него. Тоа е така затоа што жените се преокупирани со прашања од типот: дали можам да го задоволам, дали е мојот задник преголем, дали ме сака? итн..
Можеби звучи глупаво, но жените умеат да мислат на овие работи за време на водењето љубов со саканата особа. (не ми скокајте:se_ molam)

Како стојат работите со мажите? Дали се тие сконцентирани на сексот или и на нив им се мотаат милион прашања низ главата? Можно е и тоа.

Дали сте доволно сконцентирани за време на сексот? Мислите на нешто дваесто и воопшто не обранувате внимание на тоа дали сексот е добар, не е добар, како реагира партнерот и слично? Колку е битна сексуалната концентрација воопшто? Па.. како стојат работите? :coffee:
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
За жените што мислат на сосем десетти работи за време на секс, подобро за нив да станат и да прекинат секакво понатамошно дејствие. Мажите мислам дека не се замараат толку ... да се изразам поуличарски, со што би е*еле ако мислат на друго? Тука се разбира не мислам на друга женска која евентуално повеќе ги пали од партнерката при чинот. :icon_lol:
Значи ... за било која работа да ја завршиме како што треба, потребно е да се сконцентрираме и ќе биде добар резултатот. Така е и во сексот ... целото уживање и задоволство на крај потекнува од паметот, па кој како сака:sekss:
 

sagaqua

Successful and Creative
Член од
23 декември 2005
Мислења
2.218
Поени од реакции
31
Не се „концентрирам„...само уживам. Точно е дека појдовната информација за секс потекнува од мозокот, но ако веќе се иницирала....се концентрирам што повеќе да уживам и да пружам задоволство....не се замарам со непотребни детаљи...:coffee:
 
Член од
9 март 2006
Мислења
18
Поени од реакции
2
За еден човек да биде добар е*ач (техничар) сепак мора малку да се сконцентрира на она што го прави. Па не џабе постојат толку техники, а не само “вади стави“ и што бидне бидне.
И многу зависи од партнерката какви мисли ќе ми се мотаат низ глава...
divine напиша:
...Тука се разбира не мислам на друга женска која евентуално повеќе ги пали од партнерката при чинот...
Тоа е дефинитивно една работа на која мислам доколку не сум доволно попален...
арно ама ако сум “пребрз“ во однос на “брзината“ на партнерката е тогаш у израз доаѓаат мисли кои би ме оттргнале од можноста да финиширам пред нејзе. ( било што)
така да немојте да мислите дека мажите мислат само со долната глава кога е*ат
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.186
Поени од реакции
34.419
Не мислам на ништо посебно во тие моменти, само си уживам.
Се случува да мислам на некои „комплицирани работи”, но само ако јас сакам да мислам на тоа, значи со намера. Најчесто ако сакам да го одолговлечам конечното „бум” или слично...
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
Ако мислиш на глупости за време на сексот не можеш да уживаш. Ама не е возможно целосно да го исклучиш мозокот додека имаш секс и на ништо буквално да не мислиш. Менувањето поза е мал пример кој те тера да го употребиш мозокот.
The`bItCh напиша:
Дали сте доволно сконцентирани за време на сексот? Мислите на нешто дваесто и воопшто не обранувате внимание на тоа дали сексот е добар, не е добар, како реагира партнерот и слично?
Не се замарам дали е добар или не е добар, тоа се чувствува во текот на целиот чин. Добар е оној секс меѓу двајца кои се сакаат, кои добро се познаваат, кои се возбудени затоа што им е привлечен партнерот или сето тоа заедно. Обично се замараш со такви прашања ако си на почеток на врска и не си сигурен дали на партнерот му се допаѓа каков си „во кревет“.
Шо знам.
 

vamPIRAT

Psychodoctor
Член од
21 февруари 2006
Мислења
100
Поени од реакции
4
The`bItCh напиша:
Вистина е дека жените можат да уживаат во сексот како и машките, ама вистина е и дека некои од нив за време на сексот размислуваат на други работи, и не се замараат многу ако сексот е лош, затоа што воопшто и не обрануваат внимание на него. Тоа е така затоа што жените се преокупирани со прашања од типот: дали можам да го задоволам, дали е мојот задник преголем, дали ме сака? итн..
Можеби звучи глупаво, но жените умеат да мислат на овие работи за време на водењето љубов со саканата особа. (не ми скокајте:se_ molam)

Како стојат работите со мажите? Дали се тие сконцентирани на сексот или и на нив им се мотаат милион прашања низ главата? Можно е и тоа.

Дали сте доволно сконцентирани за време на сексот? Мислите на нешто дваесто и воопшто не обранувате внимание на тоа дали сексот е добар, не е добар, како реагира партнерот и слично? Колку е битна сексуалната концентрација воопшто? Па.. како стојат работите? :coffee:
Вистина е дека жените можат да уживаат во сексот како и машките,
-Zenite po priroda uzivaat poveke od mazite,vo normalni situacii.

Vo vrska so koncentracijata,vo seksualniot odnos ne bi mozelo da se definira "koncentracija" ona shto bi predizvikale dobar ishod na psihofizickite nastani,tuku,blagosostojba,sloboda na pametot i opushtenost bi bile tocnite termini za dobar seks.Ne bi trebalo da sme koncentrirani na nishto,duru ni na seksot vo toj moment.Ednostavno toa e aura koja avtomatcki se ragja go hrani i stimulira nasheto telo i dusha i spontano pominuva za potoa povtorno da se pojavi.
Mi se slucile mnogu raboti ali ova e ona shto sega go imam kako zamisla pri sex.
 
Член од
23 мај 2009
Мислења
788
Поени од реакции
23
мислам дека треба да се сконецетрираме на самиот чин ако сакаме да уживаме проблемите или нашиот изглед каков е да го оставиме за друг момент
 
Член од
7 август 2009
Мислења
13
Поени од реакции
0
ve molam mnogu mi e vazno !!! Dali pri prv seksualen odnos bez koristenje na zastita moze se zabremeni dokolku partnerot voopsto ne ni svrsi , znam deka nema logika ama pak me e strav , duri ni dvajcata ne ni osetivme deka sum skinata . Duri doma koga si otidov vidov deka imam krv na gakite ne ni osetiv deka se slucilo toa. A odnosot traese 2-3 min samo dvapati vleze i izleze i tolku , ke ostavavme za utredenta bidejki ne nosese kondom ama na krajot bide rabota . NE NI OSETIVMI DEKA SE SLUCILO toa ama decko mi ne ni svrsi ama pak me e strav VE MOLAM ZA SOVET . Odnapred vi blagodaram
 

Kajgana Shop

На врв Bottom