Светото писмо - БИБЛИЈАТА

Член од
1 мај 2005
Мислења
2.612
Поени од реакции
32
e ajt sea da vidime koj od risjanive kolku nauchil za boga i bozhjava kniga ;)

prvo kje ve isslusham, ischitam, posle kje brmcham

8)

vashi mislenja okolu nastanokot, istorija i sodrzhina na Biblijata, dvata zaveta, star i nov...

i ne samo za korintjanite, demek ete tamu se makedoncite, tuku malku pokje

ajt ojdov sea da kopam kashkaval...
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.180
Поени од реакции
34.386
Ја немам читано, ама ти сигурно ја имаш, нели?
 
Член од
1 мај 2005
Мислења
2.612
Поени од реакции
32
:)

па не е чудно шо црквата во кризи ни паѓа, изгледа никој нема поим од библијата :wink:

сум ја читал јас, ејсид, ама многу поќе прашања него одговори најдов :lol:

ајт ќе средам прво нокои други текстови перд да се зафатам со „анализа„ на библиските текстови.

и баш сега го читам и коранот, така да ќе биди интересно да се најде и некој муслиман на форумов, да го прашам него неколку прашања :D
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Јас како помала сум ја читала, и не ми е баш јасна цела содржина па ептен сакам да најдам време и да ја прочитам пак ... исто ме интересираат и другите религии, онака општо која како функционира, која во што верува итн. иако мислам дека сите имаат некоја иста основа ... а за тоа дека се наоѓаат повеќе прашања од одговори ... те поддржувам :) Ајде Сердарот чекаме поголемо отварање од тебе :wink:
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
141
несфатливо е да глумиш верник а не си ја пипнал библијата, затоа и јас не се декларирам како верник, и воопшто како што растам и станувам посвесен за себе престанува да ме интересира црквата
 

Наташа Радио Милева Мара

Проф. Др. Маг. Мами
Член од
29 април 2005
Мислења
3.835
Поени од реакции
1.118
секој верник мора барем еднаш да ја прочита Библијата,јас ја имам прочитано и си ја имам сватено на свој начин не е воопшто комплицирана него смирувачки делува.Се планирам и се трудам да бидам добар верник.
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Гижо напиша:
несфатливо е да глумиш верник а не си ја пипнал библијата, затоа и јас не се декларирам како верник, и воопшто како што растам и станувам посвесен за себе престанува да ме интересира црквата
Абе тоа што не се сеќавам јасно на све, не значи дека не се водам низ животов по некои правила што ми се врежале ... мислам дека најбитното го имам извлечено ... освен библијата сум читнала и по некое помало книвче најчесто за 10-те Божји заповеди, објаснети убаво на долго и широко, со прашања итн ... така да маана ми е само што не сум редовен посетител на цркви ... од баш немање време ... иначе сум верник :wink:
 

Наташа Радио Милева Мара

Проф. Др. Маг. Мами
Член од
29 април 2005
Мислења
3.835
Поени од реакции
1.118
divine напиша:
Гижо напиша:
несфатливо е да глумиш верник а не си ја пипнал библијата, затоа и јас не се декларирам како верник, и воопшто како што растам и станувам посвесен за себе престанува да ме интересира црквата
Абе тоа што не се сеќавам јасно на све, не значи дека не се водам низ животов по некои правила што ми се врежале ... мислам дека најбитното го имам извлечено ... освен библијата сум читнала и по некое помало книвче најчесто за 10-те Божји заповеди, објаснети убаво на долго и широко, со прашања итн ... така да маана ми е само што не сум редовен посетител на цркви ... од баш немање време ... иначе сум верник :wink:
Немора да значи ако не одиш во црква и не си добар верник :? Добар верник и дома се моли и секогаш во срцето ја има вербата во Бога,и тоа за мене не е исправно само кога ти е најтешко или кога бараш помош или ти е потребна помош одиш во црква :roll:
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
141
natasa напиша:
и тоа за мене не е исправно само кога ти е најтешко или кога бараш помош или ти е потребна помош одиш во црква :roll:
да и тоа го заборавив, 90 % се такви луѓето. кога има големи празници се редат пред црква да запалат свеќа ко демек таа свеќа ке им даде здравје и среќа, а воопшто тоа не го практикуваат во текот на годината
 

Наташа Радио Милева Мара

Проф. Др. Маг. Мами
Член од
29 април 2005
Мислења
3.835
Поени од реакции
1.118
да тука си во право а да ги прашаш сите тие во црквата нешто со библијата 90% ке ти кажат„не знам јас не се разбирам,дојдов за здравје„ :shock: :? тоа е тажно,жално и срамно.
 
Член од
10 мај 2005
Мислења
529
Поени од реакции
14
Jas mislam deka sekoj treba da ja procita Biblijata, makar i onie sto ne se Hristijani. Pa i vernicite treba da ja procitaat glavno poradi moralnite prikazni i pouki sto gi nosi Biblijata, kako i pokraj religioznata pozadina.
 

MSV

Член од
24 март 2005
Мислења
2.423
Поени од реакции
38
Приказни за деца......
 

Наташа Радио Милева Мара

Проф. Др. Маг. Мами
Член од
29 април 2005
Мислења
3.835
Поени од реакции
1.118
Да за деца како тебе што не си ја ценат верата,а после кога волкот ке ја лапне црвенкапа(тоа сме ние)ке кукаме и ке плачеме и ќе викаме што не снашло.Е тогаш детенце многу ќе ти е касно за приказни и за бајки :evil: тогаш ке читаме приказни од друга вера ама тогаш ако не ја читаш ке добиеш и по газето :!:
 

MSV

Член од
24 март 2005
Мислења
2.423
Поени од реакции
38
natasa напиша:
Да за деца како тебе што не си ја ценат верата,а после кога волкот ке ја лапне црвенкапа(тоа сме ние)ке кукаме и ке плачеме и ќе викаме што не снашло.Е тогаш детенце многу ќе ти е касно за приказни и за бајки :evil: тогаш ке читаме приказни од друга вера ама тогаш ако не ја читаш ке добиеш и по газето :!:
Незнам дали и ти се сваќаш какви посеротини какаш наоколу.....Али како и да е не е грешно да си НАИВЕН!!!!
Религијата(ако така љубиш да ја викаш) е само еден обичен и посран СТРАВ.....Дали од самиот себе или од незнам што, важно е само обичен, НАЈ обичен СТРАВ!!!!

П.С....Ако не веруваш во себеси, слободно искористи го правото да веруваш во нешто што не е ТИ......


ПОЗДРАФ!!!! :)
 
Член од
24 мај 2005
Мислења
957
Поени од реакции
16
Џабе дробите не вреди да ја арчиш тастатурата, тоалетната хартија е посвето нешто него библијата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom