Самостојно плаќање на придонеси

Член од
31 јули 2008
Мислења
2.264
Поени од реакции
889
Сакам да си плаќам придонеси за пензиско и здравствено осигурување самостојно.

Немам фирма или слично. Парите ги добивам на рака, но можам да ги минам преку банка, не е проблем тоа.

Колкав процент од заработката се плаќа, и дали некој знае да ме упати во процедурата?

Благодарам однапред.
 
Член од
14 јануари 2015
Мислења
5.547
Поени од реакции
7.559
http://plata.m.ie.mk/
ако мислиш на разлика меѓу бруто и нето еве ти, мислам дека има разлика и колку ќе одвојуваш за пензиско, но не сум сигурен во детали.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
6.035
Поени од реакции
3.255
Мислам дека без фирма ова не е возможно, би ти рекол да се договориш со некој газда на фирма да те вработи и да ти поминува плата со придонеси, а ти да му даваш кеш.
Има такви газди на кој што ќе му биде добредојде плус кеш во месецот, посебно ако имаат пари на сметка.
 

Govinda

Lud, Zbunjen, Nenormalan
Член од
20 април 2014
Мислења
2.213
Поени од реакции
1.623
Информирај се колку и поарно тргај си ги настрана, може и на сметка. Времето ке покаже дека повеке ке се исплате. Колку работници не ги дочекуваат пензиите, или само по некоја година ке ја користат и остатоко завржува у државата. Поарно ти е вака, као невработен секако имаш здравствено осигурање. За приватните пензиски фондови несум информирам, а баш сакам да знам како стојат стварите пошто и мене лично ме интересира.
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.052
Поени од реакции
3.439
Сакам да си плаќам придонеси за пензиско и здравствено осигурување самостојно.

Немам фирма или слично. Парите ги добивам на рака, но можам да ги минам преку банка, не е проблем тоа.

Колкав процент од заработката се плаќа, и дали некој знае да ме упати во процедурата?

Благодарам однапред.
Колку што знам банкиве нудат приватни фондови или како и да се викаат. Претпоставувам и тоа не е лоша идеја.
 
Член од
18 септември 2014
Мислења
627
Поени од реакции
506
Чувај си ги парите самиот под перница. Повеќе аир ке им видиш кога ке ти потребаат, отколку да плаќаш придонеси за нешто што незнаеш дал ике дочекаш утре да го земеш (и колку време вооптшо ке го земеш)
 
Член од
25 јуни 2019
Мислења
1
Поени од реакции
0
Сакам да си плаќам придонеси за пензиско и здравствено осигурување самостојно.

Немам фирма или слично. Парите ги добивам на рака, но можам да ги минам преку банка, не е проблем тоа.

Колкав процент од заработката се плаќа, и дали некој знае да ме упати во процедурата?

Благодарам однапред.
Здраво,

Мислам дека трет приватен пензиски столб, односно заштеда преку полиса за животно осигурување е најдобриот начин за да сам си плаќаш/штедиш средства. Доколку те интересираат повеќе детали, пиши ми слободно ќе поразговараме. Јас работам како лиценциран осигурителен брокер, можам да помогнам на оваа тема.

Поздрав[DOUBLEPOST=1561478148][/DOUBLEPOST]
Информирај се колку и поарно тргај си ги настрана, може и на сметка. Времето ке покаже дека повеке ке се исплате. Колку работници не ги дочекуваат пензиите, или само по некоја година ке ја користат и остатоко завржува у државата. Поарно ти е вака, као невработен секако имаш здравствено осигурање. За приватните пензиски фондови несум информирам, а баш сакам да знам како стојат стварите пошто и мене лично ме интересира.
Здраво! Јас работам како лиценциран осигурителен брокер и можам да ти помогнам околу прашањата за приватните пензиски фондови. Доколку си уште заинтересиран слободно ми пиши и со задоволство ќе ти одговорам на прашањата.

Поздрав
 
На врв Bottom