СП 2018 - 1/8 финале: Франција-Аргентина

Член од
26 февруари 2016
Мислења
5.419
Поени од реакции
13.587
Прочитајте ја статијата што ја сподели Илумиус. Таму е се’ убаво напишано за состојбата во АФА. Не ја пишувал Меси или некој Аргентинец таа статија па да се правда. Таму многу добро се обајснети некои ситуации во аргентинскиот фудбал.

Друго ми е зборот. Преку глава веќе дојдоа муабетите дека Аргентина со Меси немала резултати. Божем во овој период Аргентина цело време испаѓаше во групи или нешто слично. Одиграа четири финалиња со него. Од тие три по ред. Едно изгубено во продолженија, две на пенали. Нула порази на последните три големи натпреварувања, се до ова СП. Бразил на пример не дојде во последната деценија ни приближно до вакви бројки. Со само малку среќа можеше да биде освоена барем една титула.

Така да Меси треба да се докажува како играч само на луѓе кои фудбалот го пратат површно или од сеир. Ни на Меси ни на Роналдо не им треба светска титула за да бидат запамтени како едни од најголемите на сите времиња.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.391
Поени од реакции
5.862
Го прочитав текстот и една работа од многуте ми остана во глава, дека Аргентина имала прва лига со 30 КЛУБА ! хахахах си велам мора да е печатна грешка, 2 смениле со 3 ама не, сепак биле 30.
Тоа значи 58 кола дека треба да има ако играат дома-гости, ќе ги умрат играчите, ова веќе забегува во лудило, не е само корупција тука.

Лига со 30 клуба. Can`t sink in.
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.063
Поени од реакции
57.314
Го прочитав текстот и една работа од многуте ми остана во глава, дека Аргентина имала прва лига со 30 КЛУБА ! хахахах си велам мора да е печатна грешка, 2 смениле со 3 ама не, сепак биле 30.
Тоа значи 58 кола дека треба да има ако играат дома-гости, ќе ги умрат играчите, ова веќе забегува во лудило, не е само корупција тука.

Лига со 30 клуба. Can`t sink in.
Не играат дома/гости
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.159
Поени од реакции
107.595
Го прочитав текстот и една работа од многуте ми остана во глава, дека Аргентина имала прва лига со 30 КЛУБА ! хахахах си велам мора да е печатна грешка, 2 смениле со 3 ама не, сепак биле 30.
Тоа значи 58 кола дека треба да има ако играат дома-гости, ќе ги умрат играчите, ова веќе забегува во лудило, не е само корупција тука.

Лига со 30 клуба. Can`t sink in.
Не играат дома гости, башка имаат како две првенства, Апертура и Клаузура, му доаѓа ко пролетен и есенски шампионат. Исто така имаат некој систем на бодување, да бидам искрен не го имам сфатено до ден денес, се земаат во предвид резултатите од претходните првенства, се пресметуваат со некои формули, лудило у секој случај. :D
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Таман за криминалот што потешко да се открие :)

И не е само фудбалот, сите сфери на работење во Аргентина се такви.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom