СП 2018 - 1/8 финале: Франција-Аргентина

Ернесто ЧЕ Гевара

Hasta La Victoria Siempre
Член од
21 јуни 2010
Мислења
12.020
Поени од реакции
16.188
Анри на 20 беше светски шампион, чекај, полека малку, има време :)
Ова ми е еден многу глуп, а можеби и најглуп "аргумент" во ваква дебата. Се споредуваат ИНДИВИДУАЛНО квалитетите на Мбапе и Анри(кога бил на негова возраст) и ти велиш Анри тогаш бил светски првак?!?! Не дечко, Франција беше светски првак, а Анри беше дел од таа шампионска генерација. Фудбалот е тимски спорт, титулите кои ги освојуваат екипите и репрезентациите никако не треба да им се препишуваат на играчите (па дури ни кога одреден играч бил ептен битен, како Пеле 1970та или Марадона 1986та).
Светски шампиони таа '98ма биле и уште 22ца други играчи, не само Анри, па тоа не значи дека сите тие се подобри играчи од тоа што е Мбапе денес.
Аргументот ти е мегаглуп.
Тоа се тие „лидерски способности“ на миџетот.. Како тргна Роналдо ќе го јади и на репрезентационо ниво..
Ова е твој личен изум, 100%. Ваква глупост од епски размери ни на коментаторите на мтв нема да им текне.
Репрезентативно, за друг пат да не се брукаш.
Pa ne mozhat vechno da se provlekuvaat (Argentina). Vo kvalifikacii za Svetsko odvaj se provlekoa. Do posledno ne se znaeshe dali ke se plasiraat. Efikasnost nikakva, 18 igri 19 golovi, ovde vo grupata vidovme kako se provlekoa.
Im treba generalen "remont", prinudno penzioniranje ako treba.
Хахахахха, вечно се провлекува Аргентина. Или гледаш фудбал од 2017та наваму, или имаш некои чудни критериуми за провлекување. Провлекување беше тоа на Бразил 2014та кога стигнаа со никаква игра до полуфинале (домашен терен, бла бла), каде што попија 7 гола. Најголем срам во историјата на овие 20 мундијали.
За твоја информација, Аргентина е единствената јужноамериканска репрезентација која стигнала до финале на последните 4 светски првенства.
Оваа генерација на Аргентина играше финале на СП (кое го изгубија со 1-0 со гол во 113та минута) и 2 финалиња на Копа Америка едно подруго (и 2те ги изгубија на пенали). Три финалиња во три години (2014, 2015, 2016), заслужија титула, ама едноставно немаа среќа.

Знам дека е небитно, ама дел од овие играчи се и освојувачи на златен медал на Олимпијадата во 2008ма.

Се провлекувале :pos: Убаво си рече Анри, во фудбалот секогаш те оценуваат (фалат или критикуваат) само според последната утакмица што си ја одиграл во моментот.
Аргентина пати од егото на Меси, и тоа е тоа. Неможе еден играч(Меси) да одреди кој да игра за репрезентацијата, а кој не, ова е голем пропуст, пред се на федерацијата на Аргентина, затоа што дозволува такво нешто. Очигледно во Аргентина не вреди златното правило, КЛУБОТ пред СЕ.

Меси е страшен играч и тука нема збор за неговите квалитети, сите тоа го знаеме, но сепак и голем лингур е.
"Златното правило клубот пред се", а зборуваш за репрезентација. Во ред е, не е многу страшен проблем, те разбравме што сакаш да кажеш. Него, нареден пат кога ќе се видиш со Меси, поздрави го и дај побарај му еден дрес за мене, гледам дека лично се знаете, знаеш и каков карактер е, ти се доверил и некои лични работи.[DOUBLEPOST=1530933501][/DOUBLEPOST]
Подолга статија е ама ако го интересира некој што е проблемот во АФА може да си одвои време

Допрва ќе ја читам статијата, не знам дали е спомнато и дека имаше пред година ипол некаде скандал на 2-3ца официјални лица во АФА не им биле исплатени неколку плати, па Меси им ги исплатил само заради мир во куќа (аргентински новинари ја објавија оваа случка).

Фудбалот е најпопуларен спорт, милиони навивачи има низ светов и нормално е што има секакви коментари, вицови, триста глупости. Можат да пишуваат што сакаат за Меси секакви фудбалски незналици, доскочици од типот leo gdesi hehehhe, ама како што @Ilumious рече Аргентина (и најконкретно АФА) ти се јужноамериканскиот ФИРОМ и да не беше Меси, овие немаше да помирисаат СП (барем не последните 2 мундијала).
 
Последно уредено:

interlove

Die with memories not dreams
Член од
14 ноември 2014
Мислења
1.617
Поени од реакции
1.417
Член од
7 јули 2010
Мислења
1.561
Поени од реакции
633
Како што Шведска немаше да иде на голем турнир без Ибра...Меси ја уништи Аргентина.
 
Член од
7 јули 2010
Мислења
1.561
Поени од реакции
633
Да да, скроз ја уништи, комплетно. :pos:
Шо се смееш бе успех ли е 1/8финале а?
За Аргентина сум од 2006 и кур ме боли за Меси и неговите фанови.Од кога стана звезда Меси само за него се збори место за Аргентина и Аргентина нема ни Т од тим.Нема индетитет тимот ни е напаѓачки ни играат на контри ни на пасови туку само Меси па Меси.Две додавања и мора него да му подадат епа не се игра така фудбал не е ова НБА.Три години веќе никаков фактор у фудбалот не е Меси го научиа и толку е од него со по 7 истрчани километри на утакмица.
Башка изборот на играчи што се прави за да му одговараат на стилот на игра со другар му Маскерано на чело што во мало не би го земал во екипа и останатата багра инвалиди што играа.
Сеа коа ке ги избркаат сите до еден и нов тренер ке земат ке видите со нова генерација како се бележат успеси и ке покажат дека има аргентинци што играат фудбал.Ништо не покажа првенствово најголемиот никакви лидерски способности стоеше како ќускиа 90 минути епа така не се повлекува тим никад нема да биде на нивото на Марадона.Срамота е да се стави и во иста реченица веќе...
Меси бил Аргентина ЖИМИ КУРОВ!
 
Член од
1 ноември 2005
Мислења
1.789
Поени од реакции
778
Хахахахха, вечно се провлекува Аргентина. Или гледаш фудбал од 2017та наваму, или имаш некои чудни критериуми за провлекување. Провлекување беше тоа на Бразил 2014та кога стигнаа со никаква игра до полуфинале (домашен терен, бла бла), каде што попија 7 гола. Најголем срам во историјата на овие 20 мундијали.
За твоја информација, Аргентина е единствената јужноамериканска репрезентација која стигнала до финале на последните 4 светски првенства.
Оваа генерација на Аргентина играше финале на СП (кое го изгубија со 1-0 со гол во 113та минута) и 2 финалиња на Копа Америка едно подруго (и 2те ги изгубија на пенали). Три финалиња во три години (2014, 2015, 2016), заслужија титула, ама едноставно немаа среќа.

Знам дека е небитно, ама дел од овие играчи се и освојувачи на златен медал на Олимпијадата во 2008ма.

Се провлекувале :pos: Убаво си рече Анри, во фудбалот секогаш те оценуваат (фалат или критикуваат) само според последната утакмица што си ја одиграл во моментот.

.
Mislev na toa shto se provlekoa niz kvalifikacii za Svetsko i grupnata faza na finalniot turnir. Ne mislev "vechno" bukvalno. Ne me fakjaj za zbor. Figure of speech.
 

Ернесто ЧЕ Гевара

Hasta La Victoria Siempre
Член од
21 јуни 2010
Мислења
12.020
Поени од реакции
16.188
Шо се смееш бе успех ли е 1/8финале а?
За Аргентина сум од 2006 и кур ме боли за Меси и неговите фанови.Од кога стана звезда Меси само за него се збори место за Аргентина и Аргентина нема ни Т од тим.Нема индетитет тимот ни е напаѓачки ни играат на контри ни на пасови туку само Меси па Меси.Две додавања и мора него да му подадат епа не се игра така фудбал не е ова НБА.Три години веќе никаков фактор у фудбалот не е Меси го научиа и толку е од него со по 7 истрчани километри на утакмица.
Башка изборот на играчи што се прави за да му одговараат на стилот на игра со другар му Маскерано на чело што во мало не би го земал во екипа и останатата багра инвалиди што играа.
Сеа коа ке ги избркаат сите до еден и нов тренер ке земат ке видите со нова генерација како се бележат успеси и ке покажат дека има аргентинци што играат фудбал.Ништо не покажа првенствово најголемиот никакви лидерски способности стоеше како ќускиа 90 минути епа така не се повлекува тим никад нема да биде на нивото на Марадона.Срамота е да се стави и во иста реченица веќе...
Меси бил Аргентина ЖИМИ КУРОВ!
Како интересно доаѓате до заклучок дека Меси е причината за неуспехот на Аргентина. :pos::pos:
Фудбалската федерација на Аргентина е на нивото на нашата ФФМ, ама Меси бил неуспехот. Бог да чува. Криминалци владеат со федерацијата, менуваат селектори секоја година, никакви имиња се ставаат за селектори, Марадона без никакво искуство ги водеше 2010та. После него уште 10 нови селектори ставија, од кои последниот (и сеуште актуелен) е обвинуван во јавноста за силување на готвачката во федерацијата.
Од последната титула 86та и финалето наредното СП 1990та наваму, еднаш не ги поминаа ни групите, а најголем успех им беше 1/4 финале.

Поминаа многу играчишта од тогаш до сега во репрезентацијата на Аргентина, ама единствена генерација која стигна до финале беше таа на Меси 2014та, кога изгубија со гол во 113та минута.

Проблемот на денешната генерација е што практично Аргентина нема прв тим. Сампаоли откако е селектор, досега ја водеше репрезентацијата на 15 натпревари и на сите 15 излезе со различна стартна 11ка.

Ама нема врска тоа, Меси е крив за се. :pos::pos:
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
81.949
Поени од реакции
184.353
Сеа коа ке ги избркаат сите до еден и нов тренер ке земат ке видите со нова генерација како се бележат успеси и ке покажат дека има аргентинци што играат фудбал.Ништо не покажа првенствово најголемиот никакви лидерски способности стоеше како ќускиа 90 минути епа така не се повлекува тим никад нема да биде на нивото на Марадона.Срамота е да се стави и во иста реченица веќе...
Ако е точно она што се случува во АФА, Меси и Сампаоли се најмалите кривци во ситуацијава.
 
Член од
7 јули 2010
Мислења
1.561
Поени од реакции
633
Kolku i da se haoticni u federacija ne se bitni direktorcinjata timot go prai Sampaoli i pred se timot e kroen da mu odgovara na Mesi.Ispadnaa vo 1/8 finale i mora da trpat kritiki kako i Brazil i Germanija,a ne siromasna ni e drzavata,direktorite se so vrski muabeti i kurumpirana e AFA.Ako treba i bez premii ke igraat za reprezentacijata liglinjata malce pari da ne imaat.
Sakam da kazam timot bese kroen za nego i se se vrtese okolu nego mesto sa se napravi tim za toa kritikitie najvekje se za Mesi i Sampaoli,a da bese drug slucaj kako kaj Germanija ke odea kaj kolektivot.
Inaku jasno mi e deka kako igraci kako Mesi mora da bide glavnoto okolu niv ali do ovoj stepen e stetno.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
1.615
Поени од реакции
2.406
Ова ми е еден многу глуп, а можеби и најглуп "аргумент" во ваква дебата. Се споредуваат ИНДИВИДУАЛНО квалитетите на Мбапе и Анри(кога бил на негова возраст) и ти велиш Анри тогаш бил светски првак?!?! Не дечко, Франција беше светски првак, а Анри беше дел од таа шампионска генерација. Фудбалот е тимски спорт, титулите кои ги освојуваат екипите и репрезентациите никако не треба да им се препишуваат на играчите (па дури ни кога одреден играч бил ептен битен, како Пеле 1970та или Марадона 1986та).
Светски шампиони таа '98ма биле и уште 22ца други играчи, не само Анри, па тоа не значи дека сите тие се подобри играчи од тоа што е Мбапе денес.
Аргументот ти е мегаглуп.

Ова е твој личен изум, 100%. Ваква глупост од епски размери ни на коментаторите на мтв нема да им текне.
Репрезентативно, за друг пат да не се брукаш.

Хахахахха, вечно се провлекува Аргентина. Или гледаш фудбал од 2017та наваму, или имаш некои чудни критериуми за провлекување. Провлекување беше тоа на Бразил 2014та кога стигнаа со никаква игра до полуфинале (домашен терен, бла бла), каде што попија 7 гола. Најголем срам во историјата на овие 20 мундијали.
За твоја информација, Аргентина е единствената јужноамериканска репрезентација која стигнала до финале на последните 4 светски првенства.
Оваа генерација на Аргентина играше финале на СП (кое го изгубија со 1-0 со гол во 113та минута) и 2 финалиња на Копа Америка едно подруго (и 2те ги изгубија на пенали). Три финалиња во три години (2014, 2015, 2016), заслужија титула, ама едноставно немаа среќа.

Знам дека е небитно, ама дел од овие играчи се и освојувачи на златен медал на Олимпијадата во 2008ма.

Се провлекувале :pos: Убаво си рече Анри, во фудбалот секогаш те оценуваат (фалат или критикуваат) само според последната утакмица што си ја одиграл во моментот.

"Златното правило клубот пред се", а зборуваш за репрезентација. Во ред е, не е многу страшен проблем, те разбравме што сакаш да кажеш. Него, нареден пат кога ќе се видиш со Меси, поздрави го и дај побарај му еден дрес за мене, гледам дека лично се знаете, знаеш и каков карактер е, ти се доверил и некои лични работи.[DOUBLEPOST=1530933501][/DOUBLEPOST]
Допрва ќе ја читам статијата, не знам дали е спомнато и дека имаше пред година ипол некаде скандал на 2-3ца официјални лица во АФА не им биле исплатени неколку плати, па Меси им ги исплатил само заради мир во куќа (аргентински новинари ја објавија оваа случка).

Фудбалот е најпопуларен спорт, милиони навивачи има низ светов и нормално е што има секакви коментари, вицови, триста глупости. Можат да пишуваат што сакаат за Меси секакви фудбалски незналици, доскочици од типот leo gdesi hehehhe, ама како што @Ilumious рече Аргентина (и најконкретно АФА) ти се јужноамериканскиот ФИРОМ и да не беше Меси, овие немаше да помирисаат СП (барем не последните 2 мундијала).
Не лупетај, јас само сум напишал дека е прерано за споредби со еден Тиери Анри, може Мбапе ќе биде еден ден на тоа ниво, може не, останува да видиме. Вчера не постоеше на пример освен што симулираше срамно еднаш за да скрати време на уругвајците.
 
На врв Bottom