СДСМ - Политичка партија

Дали ви се допаѓаат пратеничките листи со кои ќе настапува партијата на следниве избори?

 • Да.

  Гласови: 7 11,1%
 • Не.

  Гласови: 42 66,7%
 • Можеле да стават и многу подобри кандидати.

  Гласови: 14 22,2%

 • Вкупно гласачи
  63
 • Гласањето е завршено на .
Член од
9 мај 2018
Мислења
1.071
Поени од реакции
1.333
Абе деца златни. Дај прогледајте барем вие. Тоа од старциве, пензионериве не го ни очекувам. Доста е од СДСМ и ДПМНЕ. Ништо здраво не донеле во овие 30 години за обичниот човек!
 

Паланчански

ГрЕбач
Член од
12 јануари 2008
Мислења
2.716
Поени од реакции
4.303
Туку у оволку години као независна држава, колку пати на парламентарни избори СДС освоиле мнозинство мандати у Парламент, знае некој?
1994 - опозицијата го бојкотираше вториот круг;
2002 - откако 2001 го иницираа конфликтот:

Znaci da se povtoram od druga tema. Bivsi kurvi, bivsi spiuni i bivsi komunjari nema!
Постојат, постојат. Барем името им останало, ако нив ги нема.

... каде е „ Северна“ пред Македонија? не може веќе да биде Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, туку за тоа што усно го кажуваат за све што е со македонско да биде и северно, па и самите себе треба смена во Социјалдемократскиот сојуз на СЕВЕРНА Македонија (y)
Социјал Демократи на Северна Македонија.
 
Член од
22 февруари 2015
Мислења
176
Поени од реакции
246
1994 - опозицијата го бојкотираше вториот круг;
2002 - откако 2001 го иницираа конфликтот:


Постојат, постојат. Барем името им останало, ако нив ги нема.


Социјал Демократи на Северна Македонија.
СДСМ го иницираа конфликтот во 2001?!
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
3.087
Поени од реакции
4.401
Ги гледам листите на СДСМ и не ми се верува дека по толку стратегии на листите се Заев и Шеќеринска... Нема да ги коментирам другите, ама овие две имиња никој со грам разум и логика не би ги ставил.
Со некаков кредибилитет остана Мила Царовска, другите...
Ги нема Филипче и Десковска (едни од пообразувани).
Не им е добар планот ако воопшто го имаат.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
2.938
Поени од реакции
2.842
СДСМ го иницираа конфликтот во 2001?!
да
Автоматски споено мислење:

Ги гледам листите на СДСМ и не ми се верува дека по толку стратегии на листите се Заев и Шеќеринска... Нема да ги коментирам другите, ама овие две имиња никој со грам разум и логика не би ги ставил.
Со некаков кредибилитет остана Мила Царовска, другите...
Ги нема Филипче и Десковска (едни од пообразувани).
Не им е добар планот ако воопшто го имаат.
има еден на листите мој школски, средно едвај заврши на сила.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
3.811
Поени од реакции
2.795
СДСМ, не е повеќе политичка партија туку докажана организација на ниво државен непријател. Чудно е сеуште како смее да се појавува на избори а почудни се и нејзините гласачи.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
9.104
Поени од реакции
10.654
1994 - опозицијата го бојкотираше вториот круг;
2002 - откако 2001 го иницираа конфликтот:
И да не бојкотирале ВМРО, кој знае дали би земале мнозинство и 1994 год.
Значи у скоро 30 години постоење на државава еднаш има освоено мнозинство оваа збирштина на безкичмењаци.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
5.932
Поени од реакции
9.614
КОЈ ГИ НАПРАВИ ДПМНЕ И СДСМ

СДСМ е формирана 1990 год., и претставува континуитет на бивШите комунисти. ДенеШното раководство на СДСМ се деца набивШи високи функционери во СФРЈ, ДБ и ЈНА. Еве дел од “авангардата” на СДСМ: Бранко Црвенковски, претседател на Р.Македонија, роден во Сараево, син на офицер во ЈНА, Горица Попова, советничка на претседателот Црвенковски, е Ќерка на Благој Попов, претседател на ИзврШниот Совет на С.Р.Македонија, Јане Миљовски екс министер, син на Киро Миљовски, кој после 1945 год. е државен обвинител и изготвувач на законот за национализација, (а иронијата да биде поголема, синот Јане 1991 год. го изготви законот за денационализација и приватизација), Илинка Митрева, министерка, Ќерка на Димитар Митрев, бивШ обвинител, Лазе Китановски бивШ министер, син на Боро Китановски болШевик, еден од најблиските соработници на Лазар КолиШевски, Јани Макрадули, пратеник, син на Андон Макрадули вице-гувернер во СФРЈ, Каролина Ристова- Астеруд, Ќерка на Стојан Ристов, висок функционер во ДБ и директор на КПД “Идризово”, и.т.н. ВМРО-ДПМНЕ исто е формирана 1990 год. како резултат на стратеШки смислена програма во Белград од проверени УДБ-аШи. (Мане Јаковлевски и Драган Богдановски) Еве дел и од раководствата и функционерите во ВМРО: Мартин Треневски, министер во владата на Георгиевски, син на Злате Треневски, висок функционер во ДБ и најдоверлива личност на Лазар КолиШевски, и еден од учесниците во 11 убиството на Кочо Рацин, ѓорЃи Наумов, министер во владата на Георгиевски, бивШ обвинител во СФРЈ и соработник во ДБ, Јордан Мијалков, министер во владата на Кљусев, екс претставник на “Макотекс” во Чехословачка, офицер на Југословенските разузнавачки служби за Југоистична Европа и соработник на ДБ, Никола Груевски лидер на ВМРОДПМНЕ, син од сестра на Јордан Мијалков, Михајло Маневски, министер за правда за време на СФРЈ, човекот кој врШеШе прогон на ВМРО-вски фамилии и го ШтитеШе тотилатарниот србо-комунистички режим, во владата на Груевски повторно министер за правда. Сопруга на Маневски е Влаинката судијката Филимена Маневска, со чие име се поврзани многу криминални процеси без разврски, Глигор ТаШкович, министер во владата на Груевски, внук на Глигор ТаШкович, син на Ото, србоманска фамилија која 1919 год., по заврШувањето на Првата светска војна, по окупацијата на Македонија од Србија, си го променуват името од ТаШкови во ТаШкович. Од 1946 год., до 1949 год., дедо му е пратеник во еднопартискиот парламент на СРМ, Габриела Конеска – Трајковска, внука на Блаже Конески кој голем дел од ВМРО-овците после ослободувањето ги испрати по титовите затвори, а голем дел во смрт. Под нејзино влијание кога сопругот од Груевски е назначен за претседател на Комисијата за денационализација во Прилеп, е стопирана денационализацијата на познати ВМРО-овски фамилии, Трајко Славевски потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ, внук на Велјан Славевски од Речица, кој на Србите го Шпионирал Штабот на ВМРО на Охридското востание, поради Што во битката кај РаШанец во нерамноправна битка се убиени водачите на востанието Наум Златарев, Стефан Куртелов, Ламбе Берберчето, Аргир Маринов и др. Народот, дедо му на Трајко Славевски, Велјана го воспеа во песната “Бог да го бие Шпионот Велјан од Речица”. Ристо Дамјановски, министер за одбрана во владата на Кљусев, најекспониран припадник на КОС за време на СФРЈ, Њубен Пауновски, министер во владата на Георгиевски од семејство на високи функционери во КОС, Милјана Даневска министерка во владата на Кљусев, бивШ секретатр на ЦК на СКМ и.т.н. И двете партиски формации гравитираат кон Белград, и се финансирани од влаШкото лоби кое целосно ја контролира Македонија економски преку: Комерцијалната банка, сопственост на Влавот Хари Костов, Пиварницата Скопје и ТиквеШ на Влавот Свето Јаневски, Технометал, Кометал, ФерШпед Македонија сопственост на Влавот штерио Наков, Алкалоид, и другите помали фирми, а политички, преку судството, контролирано од Ленче Софрониевска Ќерка на Аризан Несторовски-Марче, од Белица функционер во ДБ, задолжен за прогон на десно ориентираните интелектуалци. Таткото на сопругот на Софрониевска издавал лични наредби за политички убиства, Лилјана Ингилизова Ќерка на поранеШен судија во Врховниот суд, со потекло од србоманско село во Скопска Црна Гора, јавното обвинителство преку Влавот Зоран ВеруШевски, 12 правобранителството преку Влаинката Зоја Лега, ДБ преку екс-директорот Миле Зечевич, Србин од Црна Гора, син на Слободан Зечевич со огромно досие за заговор против Македонија, организатор на антиамериканските демонстрации пред амбасадата во Скопје, Македонската Академија преку Влавот Таки Фити, влаШката структура во МПЦ преку Влавот ВраниШковси, (Судскиот процес против ВраниШковски е политичка игра на СПЦ и МПЦ договорена на НиШката средба), Македонската Радио - Телевизија во која секогаШ уредници беа Срби (Аца Станкович, Бранислав Димовски со вистинско презиме Димич, Гордана СтоШич Ќерка на воен обвинител во СФРЈ), Влавот Панде КолемиШевски, долгогодиШен директор на НИП Нова Македонија, внук на Тени КолемиШевски началник на УДБ-а, и.т.н. Дека двете политички формации произлегуват од една иста комунистичка идеологија е фактот Што функционират на сосема ист принцип. Политичката моЌ е концентрирана во еден човек (претседателот на партијата, кој има неограничена моЌ), начин на кој функционират тоталитаристичките партии. Ниту кај едните, ниту кај другите не се дозволува фракционерство, Што е главниот постулат за демократија во самата партија. Проверениот белградски кадар Киро Глигоров, кој заедно со Јане Миљовски беа архитекти на разбојничката програма за приватизација, всуШност ја формира првата Влада во Р.Македонија нарекувајки ја “експертска”, дотогаШ не видено во политичкиот живот, замајувајки го македонскиот народ со неисполнување на изборните резултати. Во таа Влада влегоа и независни интелектуалци, Што беШе доволна причина тогаШниот лидер на ВМРО Њубчо Георгиевски да изгласа недоверие со цел да се отстранат “непослуШните” министри. Наредните избори 1994 год., во договор помеЃу СДСМ и ВМРО, наложен од влаШко-српските олигарси од ВМРО, изборите беа бојкотирани, со Што на СДСМ и беШе овозможено без проблеми да ги донесе законите со 2/3 мнозинство мегу кои и законот за приватизација со Што грабежот наречен “приватизација” се изврШи пред очите на народот, без никаков отпор од “опозицијата”. За четирите години како “опозиција” раководството на ВМРО, освен крстосување по грчките мориња, финансирано од грчката држава, ниШто не сработи. На изборите 1998 год., иако “опозиционата” ВМРО убедливо победи, при формирањето на Владата, министерствата им ги довери на коалиционите партии со проверени српски кадри: Агенцијата за обнова на Васил Тупурковски, син на Титан Тупурковски припадник на ДБ, задолжен за Егејска Македонија, Владо Камбовски министер на правосудието, кој како министер на правосудието во СФРЈ го ослободи српскиот злосторник Аркан, Бојан Бојановски, директор на ДБ, син на Дизе Бојановски, раководител на УДБА за време на комунизмот, Саво Климовски, претседател на Собранието најблискиот пријател од Македонија на фамилијата МилоШевич и.т.н. 13 И денес политичките партии ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ и сателитските партии околу нив, се дериват на српско-бугарската -грчката политичка матрица.
Е ова веќе ти држи вода.
Автоматски споено мислење:

А пред зборот Социјалдемократски треба да се додаде придавката ВЛАШКИ.
Автоматски споено мислење:


Главен заеднички именител на целата влашка багра во двете партии е градот Москополе.Турците во 1916 година не си ја завршија работата како што треба и ракот од таму се рашири низ целиот Балкан.
Шо мислиш под ова Турците не си ја завршија работа?
 
Последно уредено:
Член од
3 март 2010
Мислења
650
Поени од реакции
318
Партијата наследник на комуњарите треба со декрет да биде забранета да постои. Досега низ историјата не ништеле туѓинци, овие за само година дена успеаа да сотрат цел еден народ и да го сведат на заедница.
Да не набројувам понатаму, мислам дека сите ги знаеме нивните „успеси“.
Да се разбериме само вие што тропате зелени, сте слушнале од вмровците комуњари биле сдс и рекла казала, значи сдш се албански ориентирани предавници, комунизмот нема врска со сдш, во комунизмот сите беа среќни, сите беа еднакви и пред закон и со со плата и со почит, а денес во нашава демократија има елита и обични смртници
 
Член од
4 октомври 2018
Мислења
1.625
Поени од реакции
4.005
Не гласам жими све.. За право нема ни да сум во државава за време на изборите, така да... овде само си прам муабет, ги нервирам десничариве ;)
Ставете анкета и за листиве од СДСМ како што сте ставиле во темава за ДПМНЕ, да видиме форумџииве како ги оценуваат кандидатите на Заев
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
9.104
Поени од реакции
10.654
... јас дали се шегувам? самите решаваат, сами потпишуваат, сами не почитуваат! :toe:

,,...Министерство за надворешни работи на своја веб страница објави прирачник за медиумите за употреба на новото име, Република Северна Македонија, согласно Договорот од Преспа. Официјално име, како што се наведува во прирачникот, е Република Северна Македонија , скратено Северна Македонија!..,,, затворен цитат!
Колку прекрасна досетка значи еј, како воопшто ти текна на овој детаљ.
Да те немаше на форумов не знам што би правеле без тебе да не храниш секојдневно со корисни информации.
Бравос, за восхит!
 
Член од
18 јули 2018
Мислења
1.061
Поени од реакции
4.256
Да се разбериме само вие што тропате зелени, сте слушнале од вмровците комуњари биле сдс и рекла казала, значи сдш се албански ориентирани предавници, комунизмот нема врска со сдш, во комунизмот сите беа среќни, сите беа еднакви и пред закон и со со плата и со почит, а денес во нашава демократија има елита и обични смртници
Комуњар и комунист не е исто. Си слушнал изгледа од сдсмовците дека е исто, па затоа имаш погрешна перцепција.
 

Нuкола

Ганџамен
Член од
24 мај 2005
Мислења
5.201
Поени од реакции
13.165
Ставете анкета и за листиве од СДСМ како што сте ставиле во темава за ДПМНЕ, да видиме форумџииве како ги оценуваат кандидатите на Заев
Ќе ставам, фала што ме подсети.
Автоматски споено мислење:

Ставете анкета и за листиве од СДСМ како што сте ставиле во темава за ДПМНЕ, да видиме форумџииве како ги оценуваат кандидатите на Заев
Отворив.
 
Последно уредено:
На врв Bottom