Рут на ZTE Kis Lite

Член од
4 септември 2010
Мислења
1.002
Поени од реакции
582
Имам зте кис лите и сакам да го рутирам. Како можам да го напрвавам тоа?
 
Член од
8 септември 2011
Мислења
3.668
Поени од реакции
2.619
Рутирање на телефонот
Додека ти е уклучен телефонот оди до Settings -> Applications -> Development, и уклучи ја опцијата USB Debugging, телефонот поврзи го со пц и почекај да се симнат драјверите.
Сега на пц-то симни ја следнава Програма линк http://depositfiles.com/files/n0dcxce3t. Уклучи ја програмата, поврзи го телефонот и кликни на копчето ROOT, следи ги инструкциите кој ти ги дава програмата, и кога ќе те праша дали да инсталира BusyBox ќе кликнеш YES.
Ќе се појави прозорче каде пишува дека телефонот ти е рутиран, а телефонот ќе си се рестаритра.


Мислам ова ке успее, копирано од emagare.com
 
Член од
4 септември 2010
Мислења
1.002
Поени од реакции
582
Рутирање на телефонот
Додека ти е уклучен телефонот оди до Settings -> Applications -> Development, и уклучи ја опцијата USB Debugging, телефонот поврзи го со пц и почекај да се симнат драјверите.
Сега на пц-то симни ја следнава Програма линк http://depositfiles.com/files/n0dcxce3t. Уклучи ја програмата, поврзи го телефонот и кликни на копчето ROOT, следи ги инструкциите кој ти ги дава програмата, и кога ќе те праша дали да инсталира BusyBox ќе кликнеш YES.
Ќе се појави прозорче каде пишува дека телефонот ти е рутиран, а телефонот ќе си се рестаритра.


Мислам ова ке успее, копирано од emagare.com
Фала ти
--- надополнето: 24 февруари 2013 во 20:15 ---
А и може и други предлози. :D. Само, дали се губи гаранцијата ако го рутирам?
 
Член од
30 октомври 2008
Мислења
111
Поени од реакции
14
може некој да ми објасни што значи рутирање?
 
Член од
4 септември 2010
Мислења
1.002
Поени од реакции
582

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
ако може помош. земав нов од ОНЕ кис лите, и сега како што очекував проблеми со меморијата.
Рутирање на телефонот
Додека ти е уклучен телефонот оди до Settings -> Applications -> Development, и уклучи ја опцијата USB Debugging, телефонот поврзи го со пц и почекај да се симнат драјверите.
Сега на пц-то симни ја следнава Програма линк http://depositfiles.com/files/n0dcxce3t. Уклучи ја програмата, поврзи го телефонот и кликни на копчето ROOT, следи ги инструкциите кој ти ги дава програмата, и кога ќе те праша дали да инсталира BusyBox ќе кликнеш YES.
Ќе се појави прозорче каде пишува дека телефонот ти е рутиран, а телефонот ќе си се рестаритра.


Мислам ова ке успее, копирано од emagare.com
е сега, дали ако го направам ова, проблемот ќе го снема? ако е ДА, тогаш имам неколку прашања, немам искуство па можда ќе бидат смешни.
прво рече да се направи дебагинг, и приклучи на ПЦ. ок!!! ама после тоа не кажуваш дали да се исклучи или не, затоа што ........ болд!!!
и на крај, еве се ќе помине како што треба, ........ како посе тоа, што да направам за да се ослободи меморијата?
 
Член од
8 септември 2011
Мислења
3.668
Поени од реакции
2.619
ако може помош. земав нов од ОНЕ кис лите, и сега како што очекував проблеми со меморијата.

е сега, дали ако го направам ова, проблемот ќе го снема? ако е ДА, тогаш имам неколку прашања, немам искуство па можда ќе бидат смешни.
прво рече да се направи дебагинг, и приклучи на ПЦ. ок!!! ама после тоа не кажуваш дали да се исклучи или не, затоа што ........ болд!!!
и на крај, еве се ќе помине како што треба, ........ како посе тоа, што да направам за да се ослободи меморијата?
Има и такви кој што не бараат роот, али можеш многу малце да префрлиш, со оваа можеш скоро се.

Link2Sd https://play.google.com/store/apps/details?id=com.buak.Link2SD&hl=en
Link2SD is an application that makes it easy for Android 1.6+ users with root privileges on their phone to move applications to the SD card.
Ова ќе ти заврши работа, али како што пишува мора да ти е рутеран.
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Има и такви кој што не бараат роот, али можеш многу малце да префрлиш, со оваа можеш скоро се.

Link2Sd https://play.google.com/store/apps/details?id=com.buak.Link2SD&hl=en
Link2SD is an application that makes it easy for Android 1.6+ users with root privileges on their phone to move applications to the SD card.
Ова ќе ти заврши работа, али како што пишува мора да ти е рутеран.
ок, ќе направам деновиве. тел не е мој, така да ...... ќе почекам. видов некаде и дека може да се направи unroot за да не се изгуби гаранцијата, вистина е тоа?
 
Член од
8 септември 2011
Мислења
3.668
Поени од реакции
2.619
ок, ќе направам деновиве. тел не е мој, така да ...... ќе почекам. видов некаде и дека може да се направи unroot за да не се изгуби гаранцијата, вистина е тоа?
Лично немам пробано, али мислам да.
 
Член од
4 септември 2010
Мислења
1.002
Поени од реакции
582
Еве вака kooperativa
Ако сакаш воопшто да немаш проблеми со меморијата, Тогаш ќе ти треба брза мемориска картичка, инструкции кои се убаво објаснети на гсм форумот(по пп и по скајп ако сакаш да се слушниме) и памет. Кај мене супер сие, само што немам брза мемориска. Ни линк2сд не користам, ни ништо.
--- надополнето: 5 септември 2013 во 13:51 ---
И да, овој тутроијал за рут, не е за зте кис лите.
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Еве вака kooperativa
Ако сакаш воопшто да немаш проблеми со меморијата, Тогаш ќе ти треба брза мемориска картичка, инструкции кои се убаво објаснети на гсм форумот(по пп и по скајп ако сакаш да се слушниме) и памет. Кај мене супер сие, само што немам брза мемориска. Ни линк2сд не користам, ни ништо.
--- надополнето: 5 септември 2013 во 13:51 ---
И да, овој тутроијал за рут, не е за зте кис лите.
не знам дали е брза мемориската. со тел си дојде, само знам дека е 4ГБ. но ќе проверам и ќе исконтактираме за понатаму.
 
M

Mamba.

Гостин
Рутирање на телефонот
Додека ти е уклучен телефонот оди до Settings -> Applications -> Development, и уклучи ја опцијата USB Debugging, телефонот поврзи го со пц и почекај да се симнат драјверите.
Сега на пц-то симни ја следнава Програма линк http://depositfiles.com/files/n0dcxce3t. Уклучи ја програмата, поврзи го телефонот и кликни на копчето ROOT, следи ги инструкциите кој ти ги дава програмата, и кога ќе те праша дали да инсталира BusyBox ќе кликнеш YES.
Ќе се појави прозорче каде пишува дека телефонот ти е рутиран, а телефонот ќе си се рестаритра.


Мислам ова ке успее, копирано од emagare.com

This file does not exist, the access to the following file is limited or it has been removed due to infringement of copyright.

Не постое фајлот за да а симнам програмата..
 
Член од
4 септември 2010
Мислења
1.002
Поени од реакции
582
This file does not exist, the access to the following file is limited or it has been removed due to infringement of copyright.

Не постое фајлот за да а симнам програмата..
Темава нема да помогне за телефонов, а и процесов не е за телефонот.
линк по пп.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom