Русија - смена во надворешната политика?

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.576
Поени од реакции
26.098
Финска ќе гради ограда со Русија. На времето, Советскиот Сојуз беше тој што градеше ѕидови, денеска ситуацијата е обратна.

 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.309
Поени од реакции
22.596
ke im ja sredat ekonomijata na kraj. jas sum iznenaden kolku raboti na primer proizveduva iran a e non stop pod sankcii. ednostavno moraat da si proizveduvaat... e sega taka ke bide i so rusite.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.312
Поени од реакции
29.776
Да се навратиме на случајот со чупето. Значи, напишала критички пост за војната во Украина на социјалната мрежа...
Се сетив на муабетот, таа во Русија ја уапсиле после неколку предупредувања за престанување на субверзивно противдржавно агитирање (противдржавна пропаганда, лепење плакати, делење летоци, итн) и тоа во време на војна кога важат посебни правила... Наспроти тоа пример подолу со жена во Ирска која ја уапсиле затвориле во затвор заради критикување на трошоците за сместување на Украинци во Ирска (и кажување лично мислење за нив). Значи ништо противдржавно против Ирска (и не во ситуација каде Ирска води егзитенционална војна), едноставно заради лично мислење и критики.

Европска Унија, и слобода на говор, човечки права, итн... Западни вредности, кажи ми повеќе за нив. :unsure:

Автоматски споено мислење:


 
Последно уредено:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.312
Поени од реакции
29.776
Килари со порака до Русите:



Звучи познато, па да. Затоа што не прв пат.





Во меѓувреме во Русија, санкциите си го прават своето:



 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.092
Поени од реакции
15.952
Zemjiste na 2 kontinenti, 17 milioni kvadrati, poveke od edna desetina od svetska kopnena povrsina, kaj sakas odi plukni izbusi, ke najdes vo najmala raka nafta, zlato, dijamanti, bog znae sto sve tamu ne, abe drva samo da prodavaat ke preziveat, nuklearki do zabi, cel covecki razvoj ke se potpira na ruski resursi, i ne, ne bile svetska sila, nemalo ruski filmovi ko americki. I uste veruva deka moze takva zemja da ja disciplinira nekoj.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.647
Поени од реакции
38.835
На @teneke му пропадна заверата, не се деси раздорот меѓу Токаев и Путин. :icon_lol:
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.271
Поени од реакции
22.541
Се сетив на муабетот, таа во Русија ја уапсиле после неколку предупредувања за престанување на субверзивно противдржавно агитирање (противдржавна пропаганда, лепење плакати, делење летоци, итн) и тоа во време на војна кога важат посебни правила... Наспроти тоа пример подолу со жена во Ирска која ја уапсиле затвориле во затвор заради критикување на трошоците за сместување на Украинци во Ирска (и кажување лично мислење за нив). Значи ништо противдржавно против Ирска (и не во ситуација каде Ирска води егзитенционална војна), едноставно заради лично мислење и критики.

Европска Унија, и слобода на говор, човечки права, итн... Западни вредности, кажи ми повеќе за нив. :unsure:

Автоматски споено мислење:


И пољациве до негде се глупи ко кур. Им доаѓа полскољубиво население во голем број (5 000 0000 е голема бројка и за 40 милионска полска) што е спремно само по цена на нормален и мирен живот самото, доброволно да се асимилира и тие организираат протести за некаква Украинизација на Полска. Природниот прираст им е едвај на нормала така што ова и те како ќе им дојде како буст на се што им зависи од човечка сила и бројчаност особено во опустошените сиромашни региони на источна Полска.

Напрајте им по една православна црква, во школите чисто од курташак дадете им на децата некој рандом факултативен курс по украински јазик чисто да им продавате муда за бубрези дека многу ги сакате и се грижите за нив и нивните национални чуства и има да летаат до небо од почести. За 2 генерации тие деца што ќе завршат полски школи со украински курс ќе бидат први во одбрана на Полска доколку дојде во конфликт со Русија. Башка лесно се асимилираат и скоро немаат никакви потешкотии со вклопување во полското општество.

Вака само ги фрустрираат и им даваат чуство на несигурност. Реално ако не им чинат Украинциве нека си земат полулуѓе арапи и црнци па нека станат Франција, Британија, Холандија, Белгија ...
Украинциве какви и да се се господа за "лекариве и инжењериве" од Африка и Азија.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.363
Поени од реакции
19.924
Западот ја потцени руската економија.

 

Kajgana Shop

На врв Bottom