Русија - смена во надворешната политика?

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
15.916
Поени од реакции
19.120
Да се навратиме на случајот со чупето. Значи, напишала критички пост за војната во Украина на социјалната мрежа ВК. Ја дискредитирала војната, била против неа. Зарем неможи некој да нејќи едноставно нејзината земја да војува? Мора да е платен за тоа? Тоа субверзивно, мубверзивно е обвинение...
Еве во „демократска“ Германија како постапуваат со дисиденти, и тоа овој долу само нешто јавно кажал на трибина каде што куп луѓе си кажувале ставови и мислење - ништо од тоа принтање/делење непријателска пропаганда, лепење плакати, итн (како девеојката). :unsure:

 
Член од
23 јануари 2016
Мислења
1.969
Поени од реакции
4.716
Еве во „демократска“ Германија како постапуваат со дисиденти, и тоа овој долу само нешто јавно кажал на трибина каде што куп луѓе си кажувале ставови и мислење - ништо од тоа принтање/делење непријателска пропаганда, лепење плакати, итн (како девеојката). :unsure:

dobil vo germanija kazna od 2.000€ deka megu drugo aktuelnata politika na germanija ja sporedil so taja na hitler.

vo rusija aleksandar newsorow e osuden na 8 godini zatvor za shirenje fake news.

znaci germancite se mnogu polosi prema disidenti, im zemaat 2.000€, a vo rusija im davaat 8 godini gaga smestaj i hrana :)
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
15.916
Поени од реакции
19.120
dobil vo germanija kazna od 2.000€ deka megu drugo aktuelnata politika na germanija ja sporedil so taja na hitler.

vo rusija aleksandar newsorow e osuden na 8 godini zatvor za shirenje fake news.

znaci germancite se mnogu polosi prema disidenti, im zemaat 2.000€, a vo rusija im davaat 8 godini gaga smestaj i hrana :)
2К или затвор, па ако немаш пари ќе идеш некој месец во затвор. За следното дело извесно ескпоненцијално ќе расте казната... Не е поентата да се спредуваат казните, туку да се види дека демократија по дефиниција и слобода на говор не постои ни кај западните (иако многумина овде се испенавија од зборување за демократија). Да не ни почнувам општо да зборувам за „говор на омраза“ (кој го има само кај западните (и во вакви банана држави како нашава), што во дефиниција е целосно укинување на слободата на говор.

Таа девојката во РФ не и било ова прво вакво соочување со законите, значи барем еднаш претходно е пуштена со прекор и со лесно.


vo rusija aleksandar newsorow e osuden na 8 godini zatvor za shirenje fake news.
Да. осуден во отсуство.

Ликот има медиум, така? Каде што 24/7 зборуваат антируска пропаганда?
Што е чудно во одлуката? Му даваат јасно до знаење да намали на доживљај и дека предавството нема да остене без последици. Да беше во случајов САД наместо Русија, едноставно ќе го киндапираа од каде што е сега. Сакаш да ти посочам неколку вонсудски киднапирање на странски граѓани од САД, и тоа за работи што (наводно) не ги направиле во САД?
 
Член од
23 јануари 2016
Мислења
1.969
Поени од реакции
4.716
2К или затвор, па ако немаш пари ќе идеш некој месец во затвор. За следното дело извесно ескпоненцијално ќе расте казната... Не е поентата да се спредуваат казните, туку да се види дека демократија по дефиниција и слобода на говор не постои ни кај западните (иако многумина овде се испенавија од зборување за демократија). Да не ни почнувам општо да зборувам за „говор на омраза“ (кој го има само кај западните (и во вакви банана држави како нашава), што во дефиниција е целосно укинување на слободата на говор.

Таа девојката во РФ не и било ова прво вакво соочување со законите, значи барем еднаш претходно е пуштена со прекор и со лесно.Да. осуден во отсуство.

Ликот има медиум, така? Каде што 24/7 зборуваат антируска пропаганда?
Што е чудно во одлуката? Му даваат јасно до знаење да намали на доживљај и дека предавството нема да остене без последици. Да беше во случајов САД наместо Русија, едноставно ќе го киндапираа од каде што е сега. Сакаш да ти посочам неколку вонсудски киднапирање на странски граѓани од САД, и тоа за работи што (наводно) не ги направиле во САД?
ako nemas 2.000€ mozes i preku podolg period da gi plakas. i toa ako ne go mozes kaj tipov alternativa bi bila 45 dena zatvor. inace i na ovoj tip ne mu e prv pat, so godini tera takvi muabeti.

ete pokazi nekoj koj vo germanija dobil 8 godini zatvor za vodenje medium koj po logika na germancite shiri fake news.

ne kazuvam deka germanija e prava demokratija, ama vo sporedba so rusija definitivno e podemokratska. sekako i vo sporedba so SAD (tie ne bea ni del od muabetot, sporedbata bese ger - rus). vo germanija zatvor samo ti se zakanuva ako javno povikuvas na nasilstvo (ima eden takov koj izbega vo stranstvo, ama ne e ni osuden nego izbega da go osudat, da ne izbegase i se ponasase normalno verojatno pre ke bese uslovna kazna) i toa postojano. nekoj ako zavrsil vo zatvor togas toa cesto se likovi koi od inaet ne sakaat da platat kazna deka ne ja priznavaat drzavata.

realno paricnite kazni se smesni vo sporedba so standardot koj germanija go ima, najcesto se povrzani so prihodite na kaznetiot, vo slucaj na tipov od prilika edna mesecna plata. ako taja ne moze da ja plati ni na rati preku nekolku godini togas jasno e deka ne e do nemanje nego do inaet. toa e ko vo makedonija nekoj so 400€ plata da dobie kazna od 400€ i da lezi deka ne ja platil iako imal opcija da plaka i po 20€ mesecno. na strana toa sto vo makedonija za toj so 400€ e potesko nego za toj vo germanija so 2.000 bidejki od 2.000 vo ger pre mozes da zastedis nego od 400 vo mk. vo germanija so 2.000 duri i pod kirija da si lesno ke platis takva kazna, vo mk od 400 tesko ke opstanes ako plakas kirija.
 
Член од
30 октомври 2021
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.079
Идиоти..
Уште малку останува и ќе се вратат добрите сталинистички времиња.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
9.672
Поени од реакции
9.774
Идиоти..
Уште малку останува и ќе се вратат добрите сталинистички времиња.
Па помеѓу Јосиф Висарионович Сталин од една страна, и Борис Трети и Иван Михајлов од друга страна, јас лично повеќе навивам за Грузиецот.

Грузијците сепак го измислиле виното, па очигледно се разбираат од некои работи.
 
Член од
30 октомври 2021
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.079
Па помеѓу Јосиф Висарионович Сталин од една страна, и Борис Трети и Иван Михајлов од друга страна, јас лично повеќе навивам за Грузиецот.

Грузијците сепак го измислиле виното, па очигледно се разбираат од некои работи.
Фала.. :D
 
Член од
24 април 2008
Мислења
9.672
Поени од реакции
9.774
Убаво ги испочитувале не само вождот грузиски, туку и маршалите Георги Жуков и Александар Василевски - архитектите на Операција Уран, чија што главна цел било заобиколувањето и евентуалното заробување или целосно уништување на силите на Оската во и околу Сталинград.

Убаво, навистина убаво направено на 80 годишнината од завршувањето на битката за Сталинград со победата на Црвената Армија и Советскиот Сојуз.

И Герхардовиот млин, клучна зграда во одбраната на градот од нацистите, сочуван во бомбардираната состојба, сведочи за една од најкрвавите битки во историјата на човештвото.

https://vk.com/video-91665779_456239493

https://ok.ru/video/5701324706131
 
Последно уредено:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
15.916
Поени од реакции
19.120
ete pokazi nekoj koj vo germanija dobil 8 godini zatvor za vodenje medium koj po logika na germancite shiri fake news.

ne kazuvam deka germanija e prava demokratija, ama vo sporedba so rusija definitivno e podemokratska.
Не мерев на кантар која е „подемократска“ држава и слични инфантилни „потфати“.

Ти покажав дека и во Германија, и било каде во ЕУ/запад не можеш да практикуваш слобода на говор без да сносиш последици.
Не знам дали тебе 2К евра ти се малку, и дали ти е погодено тоа што можеле да се плаќаат на рати. Не е ни битно, поентата е дека не смееш да зборуваш слободно. Немаш слобода на говор, основно човечко право.

Лесни биле казните (за практикување слободен говор)? Пробај повтори го делото и кажи ми на второто повторување дали казната ќе остане иста и дали само со пари плаќање ќе поминеш. Па потоа третото/четвртото повторување... Ај сега замисли тој рускиот предавник што САД го плаќаат колку пати напишал клевети, во неговиот таканаречен медиум. Такви „медиуми“ постојат на стотици, и служат за поголемите масовни медиуми да ги цитираат и да не сносат одговорност за неточни информации (лаги, клевети, итн).

Но да не дигресирам, јасно покажав дека сето тоа за што ги обвинувате во РФ - истото и полошо масовно се прави и во вашиот фален запад.
Нема потреба да ти покажувам ништо понатаму.
 

Vartolu

† ИС ХС - НИ КА †
Член од
29 декември 2007
Мислења
13.400
Поени од реакции
3.726
2К или затвор, па ако немаш пари ќе идеш некој месец во затвор. За следното дело извесно ескпоненцијално ќе расте казната... Не е поентата да се спредуваат казните, туку да се види дека демократија по дефиниција и слобода на говор не постои ни кај западните (иако многумина овде се испенавија од зборување за демократија). Да не ни почнувам општо да зборувам за „говор на омраза“ (кој го има само кај западните (и во вакви банана држави како нашава), што во дефиниција е целосно укинување на слободата на говор.
Значи, мора да направиш разлика меѓу демократија и анархија, како прво.

Како второ, казната на Хајнрих му е од Јуни 2021, а тогаш војната во Украина не ни беше почната.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
15.916
Поени од реакции
19.120
Kaква анархија?

Како второ, казната на Хајнрих му е од Јуни 2021, а тогаш војната во Украина не ни беше почната.
Да, пред војната. Замисли сега што би му направиле кога дефакто се во војна (според нивната министерка за надворешни работи).
 
Член од
23 јануари 2016
Мислења
1.969
Поени од реакции
4.716
Не мерев на кантар која е „подемократска“ држава и слични инфантилни „потфати“.

Ти покажав дека и во Германија, и било каде во ЕУ/запад не можеш да практикуваш слобода на говор без да сносиш последици.
Не знам дали тебе 2К евра ти се малку, и дали ти е погодено тоа што можеле да се плаќаат на рати. Не е ни битно, поентата е дека не смееш да зборуваш слободно. Немаш слобода на говор, основно човечко право.

Лесни биле казните (за практикување слободен говор)? Пробај повтори го делото и кажи ми на второто повторување дали казната ќе остане иста и дали само со пари плаќање ќе поминеш. Па потоа третото/четвртото повторување... Ај сега замисли тој рускиот предавник што САД го плаќаат колку пати напишал клевети, во неговиот таканаречен медиум. Такви „медиуми“ постојат на стотици, и служат за поголемите масовни медиуми да ги цитираат и да не сносат одговорност за неточни информации (лаги, клевети, итн).

Но да не дигресирам, јасно покажав дека сето тоа за што ги обвинувате во РФ - истото и полошо масовно се прави и во вашиот фален запад.
Нема потреба да ти покажувам ништо понатаму.
ti dade primer za germanija i za toa te citirav, smesno e sto go prefrlas sega muabetot na SAD znaejki deka germanija e daleku podemokratska drzava od rusija. i pak si smesen sto sporeduvas paricna kazna so zatvorska. vo germanija i nasilno koga se demonstrira samo mal del ke uapsat i najkasno sledniot den se slobodni, na strana toa sto toj dek koj se vo pritvor nikoj ne gi rcka. znaeme mnogu dobro kako zavrsuvaat ljuge koi vo rusija bile sobrani na protivladni demonstracii.

taka sto jasno i dokazano e deka seto toa vo rusija e poloso i pomasovno nego vo germanija.

btw po tvojata logika nigde nema sloboda na govor, samo sto spored mene ne ni znaes sto e sloboda na govor. jas licno vo germanija nikogas ne sum imal problem so sloboda na govor. imam stavovi koi tuka se gledaat mnogu kriticni kako na primer za amerikanskata politika i izrael (sto tuka e najkriticna tema) i nuti vo zivo nitu na internet nekogas sum bil cenzuriran ili kaznet na nekoj nacin.
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
7.619
Поени од реакции
5.947
ti dade primer za germanija i za toa te citirav, smesno e sto go prefrlas sega muabetot na SAD znaejki deka germanija e daleku podemokratska drzava od rusija. i pak si smesen sto sporeduvas paricna kazna so zatvorska. vo germanija i nasilno koga se demonstrira samo mal del ke uapsat i najkasno sledniot den se slobodni, na strana toa sto toj dek koj se vo pritvor nikoj ne gi rcka. znaeme mnogu dobro kako zavrsuvaat ljuge koi vo rusija bile sobrani na protivladni demonstracii.

taka sto jasno i dokazano e deka seto toa vo rusija e poloso i pomasovno nego vo germanija.

btw po tvojata logika nigde nema sloboda na govor, samo sto spored mene ne ni znaes sto e sloboda na govor. jas licno vo germanija nikogas ne sum imal problem so sloboda na govor. imam stavovi koi tuka se gledaat mnogu kriticni kako na primer za amerikanskata politika i izrael (sto tuka e najkriticna tema) i nuti vo zivo nitu na internet nekogas sum bil cenzuriran ili kaznet na nekoj nacin.
имаш претстава кои се трошоците за живот во русија и во германија?

германија тера на конец со измена на демографскиот статус, мигранти, лгбт итн итн, цели на "западни" вредности односно кон нова "содома и гомора", на крајот се знае каде ќе заврши колку и да е идеализирана моментално германија е осудена да пропадни(на радост на "сојузниците" франција, британија и останатите)
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
4.251
Поени од реакции
7.441
имаш претстава кои се трошоците за живот во русија и во германија?

германија тера на конец со измена на демографскиот статус, мигранти, лгбт итн итн, цели на "западни" вредности односно кон нова "содома и гомора", на крајот се знае каде ќе заврши колку и да е идеализирана моментално германија е осудена да пропадни(на радост на "сојузниците" франција, британија и останатите)

Јас имам.
Ама интересно е секој ден да ги читаш амебиве секој ден со своите пресметки од дома.

Инаку
:icon_lol:
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
7.619
Поени од реакции
5.947
Јас имам.
Ама интересно е секој ден да ги читаш амебиве секој ден со своите пресметки од дома.

Инаку
:icon_lol:
германија лулка на демократијата каде секој што сака зборува,не е цензуриран и затворан
 

Kajgana Shop

На врв Bottom