Русија - смена во надворешната политика?

Член од
13 јули 2006
Мислења
6.574
Поени од реакции
4.347
Много битно е да се памти, зашто Jжен поток не се реализира.
Прво не се почитуваше третиот енергетика пакет. Второ, Бугариja не сакаше да даде 49% от цевките си на Русиja и ако беше пресилена (цевките на БГ са стара мечка на Русиja). Трето, САД и ЕУ упражниха притисок .
Относно Турски поток - во моментот САД стави санкции врз сите фирми што работата по турски поток. Борисов избра да го градат Саудитска компаниja. Тоа не е случаjно и е тактизиране за да избегне санкции. Борисов во моментот се проба да лавира и цевките на бугарска териториja ги вика Балкански поток со надеж, САД да не ги примат како дел от целиот поток. Борисов е поканет на 8- ми Jануари со Ердоган и Путин во Истанбул .
Да не забравјаме, дека Борисов проба да даде и на Русиja нешто(надеж за нуклеарката, БГ веке купи 2 реактори и са на БГ) и на САД (за нуклеарката турбините да бидат американски, нуклеарното гориво от САД, Борисов купи борбени авиони от САД , на пат е да купи и бронирани машини, плус да изгради цевка до Бело Море , каде ке купува от САД гас).

Турски поток е много подложен отколкото си представувате.
Ти така си мислиш дека е сложен проект, реалноста е дека Заев е крив, што не се реализира.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
12.664
Поени од реакции
1.735
Ти така си мислиш дека е сложен проект, реалноста е дека Заев е крив, што не се реализира.
Дополних малце уште обеднјаване во предходниот пост , зашто Русиja нема друг избор . Реално много са причините.
 

Gag

Член од
14 ноември 2013
Мислења
1.536
Поени од реакции
2.326
Руската влада предводена од Медведев поднесе оставка, Путин имаше говор за зголемување на моќта на Думата и слични уставни измени и го назначи Михаил Мишустин како нов Премиер. Типот е анонимус, до пред пола саат не ни постоеше википедија страна за него.

Financial Times имаат статија за него од минатата година.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
9.354
Поени од реакции
7.171
Руската влада предводена од Медведев поднесе оставка, Путин имаше говор за зголемување на моќта на Думата и слични уставни измени и го назначи Михаил Мишустин како нов Премиер. Типот е анонимус, до пред пола саат не ни постоеше википедија страна за него.

Financial Times имаат статија за него од минатата година.
Навални одма се буни...

Треба и он и сите да знаат дека моќта на Путин не произлегува од неговата позиција како претседател или премиер, туку од авторитетот што го створи... Како прво тие покрај него, а и Рускиот народ нема да дозволи Путин да си отиде 2024....
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
12.353
Поени од реакции
25.923
Може Путин да прави разни вратоломии, рокади, да стане премиер, претседател на државен совет, неформален советник, но ќе дојде денот кога нема да ја води Русија, кога физички ќе го снема, што тогаш ќе се случува сепак е далечна иднина и голема енигма.

Но систем и држава градени на култот, харизмата и моќта на една личност, обично не додржуваат на исто ниво после таа личност.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
9.354
Поени од реакции
7.171
Може Путин да прави разни вратоломии, рокади, да стане премиер, претседател на државен совет, неформален советник, но ќе дојде денот кога нема да ја води Русија, кога физички ќе го снема, што тогаш ќе се случува сепак е далечна иднина и голема енигма.

Но систем и држава градени на култот, харизмата и моќта на една личност, обично не додржуваат на исто ниво после таа личност.
Византија додржала и 11 века после Константин... Русија била империја и после Петар Велики... ... Кога системот се изгради добро, тој понатаму ќе тера... Путин не е ниту најдобар, ниту прв владетел на Русија, Путин е она што за Византија биле Јустинијан и Василиј, што за САД биле Линколн и Рузвелт, што за Русија во минатото била Екатерина... и што за Британија била Викторија...
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
12.353
Поени од реакции
25.923
Византија додржала и 11 века после Константин... Русија била империја и после Петар Велики... ... Кога системот се изгради добро, тој понатаму ќе тера... Путин не е ниту најдобар, ниту прв владетел на Русија, Путин е она што за Византија биле Јустинијан и Василиј, што за САД биле Линколн и Рузвелт, што за Русија во минатото била Екатерина... и што за Британија била Викторија...
Можеби, ќе видиме, не викам дека баш така ќе излезе, но ми се чини дека Русија нема ни демографија, ниту економски потенцијал да парира на САД и Кина во трката за светска сила, секогаш ќе бидат голема европска сила, силен регионален играч во Европа и Азија, но ништо повеќе од тоа.

Византија издржала 11 века по Константин, но речиси сите тие 11 века губи територии и влијание, повремено ги враќа (со Јустинијан и Василиј меѓу другите), а по уништувањето на царството од крстоносците, подоцна возобновената Византија последните 200 години е смешно воопшто да се нарекува били каква сила или фактор на медитеранот и балканот.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
9.354
Поени од реакции
7.171
Можеби, ќе видиме, не викам дека баш така ќе излезе, но ми се чини дека Русија нема ни демографија, ниту економски потенцијал да парира на САД и Кина во трката за светска сила, секогаш ќе бидат голема европска сила, силен регионален играч во Европа и Азија, но ништо повеќе од тоа.
Кина е премногу зависна технолошки и финансиски од западот и енергетски од истокот, за да биде светски играч. Додека Русија е на некој начин независна во тој поглед.

А држава која истовремено граничи со Германија, Турција, Иран, Кина, Јапонија и САД, не би ја нарекол поинаку од, светски играч, со повеќе од пристоен нуклеарен потенцијал, и неприкосновени преносители на истиот.

Тоа е доволен услов во денешниот свет да бидеш светска сила.

Византија издржала 11 века по Константин, но речиси сите тие 11 века губи територии и влијание, повремено ги враќа (со Јустинијан и Василиј меѓу другите), а по уништувањето на царството од крстоносците, подоцна возобновената Византија последните 200 години е смешно воопшто да се нарекува били каква сила или фактор на медитеранот и балканот.
Далеку е Русија од последните 200 години на Византија :) а за нивна среќа, периодот кој може да се спореди со Латинското царство го заврши Путин, кој мораш да признаеш ја подигна Русија кога сите ја гледаа со една нога во гроб.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
12.353
Поени од реакции
25.923
Тоа е доволен услов во денешниот свет да бидеш светска сила.
Се сложувам со се што кажа, но пак ќе повторам, како може да биде сила, пред се на економски план, со Кина и САД, со 150 милиони народ и релативно скромна економска база споредбено со овие две држави?
 
Член од
24 март 2010
Мислења
11.285
Поени од реакции
14.329
Во најавата за нов устав предвидува три поеднакво силни позиции (претседател, премиер и претседател на Дума) и две подеднакво силни извршни институции (влада и совет).

Додека е Путин жив, дисперзијата на моќ нема да се примети, заради неговиот авторитет и моќ кој излегува силно над било кое законско решение (како што спомна Јамајка погоре). Ама после Путин, би било интересно да се види како би функционирал таков систем.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
9.354
Поени од реакции
7.171
Се сложувам со се што кажа, но пак ќе повторам, како може да биде сила, пред се на економски план, со Кина и САД, со 150 милиони народ и релативно скромна економска база споредбено со овие две држави?
Во ред...
Но имај во предвид дека Франција и Германија се гиганти, со доста помалце народ..
Предноста на Русија во споредба со Кина е компактноста, неограничените ресурси, и напредниот интелектуален потенцијал. Во дадениот момент се уште се чувствува „Латинското царство“, а економската база се гради за неколку децении, поготово со ресурсите што ги поседува....
Автоматски споено мислење:

Во најавата за нов устав предвидува три поеднакво силни позиции (претседател, премиер и претседател на Дума) и две подеднакво силни извршни институции (влада и совет).

Додека е Путин жив, дисперзијата на моќ нема да се примети, заради неговиот авторитет и моќ кој излегува силно над било кое законско решение (како што спомна Јамајка погоре). Ама после Путин, би било интересно да се види како би функционирал таков систем.
Ќе биде интересно да се види како Путин ќе го изгради системот што ќе го наследи...

Според мене, илузија е да се верува дека со демократија попут онаа во западните земји(нема ни Д неа), Русија може да биде успешна и просперитетна држава...
 
Последно уредено:
Член од
16 декември 2009
Мислења
848
Поени од реакции
315
Излагањето на Путин вчера беше Објава или Обзнана кон светот.
Прво,дека најважна е сувереноста на народот и таа не може да се префрли или превземе што во овој момент е најважно прашање во светот.
Второ,Русија во овој момент е најсилна држава на светот и е воено-технолошки супериорна во однос на останатиот свет.Таа нивна сипериорност ќе значи радикални промени во светот во корист на Русија кое временски ќе потрае.Путин рече дека таа своја супериорност нема да ја користат за да ја наметнат својата воља но секако декане мисли така за државите кои со сила ќе даваат отпор кон руските интереси по светот.
Трето,Уставните промени ќе бидат со цел зацврстување на суверенитетот на народот и интегритетот на државата од внатрешни тенденции кои сега го заплискуваат целиот западен свет.
Зголемување на моќта на Думата значи тоа.
Се ова значи објава на идеолошка војна во која Русија ќе биде предводник на суверенизмот во однос на фашистичкиот концепт на западниот индивидуализам кој денес се наметнува како замена на либералниот капитализам.
Едноставно Путин вчера на свтот му понуди нов Пакт(сличен само по обимот и надворешноста но никако по содржината)како Пакта Американа .
 
Последно уредено:

Gag

Член од
14 ноември 2013
Мислења
1.536
Поени од реакции
2.326
Повеќе инфо за Мишустин :

He demonstrated his impressive technocratic chops, as head of the Federal Tax Service, by creating an all digital, AI-monitored system that has massively cut down the amount of tax evasion. E.g. all point of sale systems have to report their data in real-time to the tax servers and all receipts contain a QR code that can be scanned with a smartphone app by the buyer and if they find that the transaction hasn't been uploaded, they can report for a reward. It's caused the rate of Sales Tax/VAT evasion and fraud to go from worse than Greece levels, to the lowest in Europe in just a couple of years (in the regions where it's been implemented, the roll-out isn't complete yet). It also allows the government to collect real-time inflation data for the whole country.


 
Член од
13 јули 2006
Мислења
6.574
Поени од реакции
4.347
Прекрасно сега само ќе ескалира иселувањето од Русија :)
 
На врв Bottom