Ротвајлер

Член од
23 јуни 2014
Мислења
241
Поени од реакции
130
Za tebe ako treba i na hebrejski ke go prevedam gorenapisaniov tekst. Ti samo kazi deka treba.
Ако можеш преведи го, ама не за мене зошто не разбирам хебрејски. Ама гледај да ставиш точки и таму, имаат некоја цел во пишувањето.
 
Член од
29 ноември 2014
Мислења
118
Поени од реакции
157

There she is :) ... Она е Роте, ама јас мислам дека е зајак. Попитомо куче мислам дека нема на светов. Кое и куче да е, било каква раса, растено со љубов и внимание ќе е пријателски настроено.
Си имаме мака со дисплазија, ама и покрај се е весела и разиграна :)
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
4.513
Поени од реакции
4.480
Ротвајлер vs Доберман, но со факти. Одлична споредба на двете раси која со факти ги карактеризира најпрецизно двете раси и непристрасно објаснува која раса во што е подобра. Голем (y) за создателот на видеото. https://www.youtube.com/watch?v=-X24uxa8vmA

Според мене видеово треба да го има и на темата за Доберман не само на темава за Ротвајлер ама од досегашново искуство дека несмее ист линк да има на повеке места го постирав линкот овде.
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
4.513
Поени од реакции
4.480
Ме интересира мислење од сите посебно од вас поискусните да не пишам кучкарите. :) ;) Дали новиов стандард од 2000 година за Ротвајлер ја подобри и унапреди или пак модерно кинолошки ја покака расава ?! Со стариот стандард кои беше од девеесетите Ротвајлериве тежеа највеке до 50 кг и тоа мажјаците сега по стандард највеке до 60 а многу често тежат и повеке. По стариот стандард наликуваа повеке на прави службени кучиња и речиси минимална беше разликата на висината на кучето и должината сега се често подолги од висината. Налик на дога, мастиф. Кратко кажано од спортска и службена раса ја претворија во погруба помлитава.

Е сега тука имам една дилема пошто нели знаеме кинологијата како наука се грижи за унапредување и усовршување на расите што дизајнериве на новиов стандард сакале да постигнат. Првобитните Ротвајлери кога настанале вкрстувајки Тибетански Мастиф и Буленбеизер повеке наликувале на дога, мастиф биле погруби подолго крзно повисоки итн. Со текот на развојот одкако ја дотерале бојата на крзното и решиле да го намалат растот и да ја скоцкаат расата во малце помал размер а со истата моќ и така терале до конечниот договор за изглед кој траел некаде дваесет триесет години се до 2000 година кога иде до последна промена на стандардот со тоа и изгледот и од тогаш е Ротвајлерот поголем и погруб по налик на првобитниот.

Дали мајсториве на стандардот сакале со промената во 2000 г. да направат да расата повторно изгледа како при првобитните вкрстувања или е некоја сосема друга идеја ?

Изложба од 1997 година со Ротвајлери од стариот стандард. https://www.youtube.com/watch?v=jHfWcFqwLV0

Одлично видео за споредба на Ротвајлерите од пред 100 години па се до денес. Сите фази на промена во една линија. https://www.youtube.com/watch?v=AK4BCc1uuj4
 
На врв Bottom