Реставрација на златни рамки од гоблени

Ocajna

Domakjinka
Член од
29 јануари 2007
Мислења
1.330
Поени од реакции
2.178
Имам многу гоблени на кој рамките им се напукнати, златни се,знаете од оние старите,барок, како да ги исчистам од црнилото на места кај што се извалкани? без да им ја оштетам златната боја на рамките а воедно и со што да ги офарбам? за да ги сочувам долго време читави рамките.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.696
Поени од реакции
5.739
Имам многу гоблени на кој рамките им се напукнати, златни се,знаете од оние старите,барок, како да ги исчистам од црнилото на места кај што се извалкани? без да им ја оштетам златната боја на рамките а воедно и со што да ги офарбам? за да ги сочувам долго време читави рамките.
Alfa,
A malce da procepkash na Youtube???
Ili aj jas kako Beta :shook: extra za tebe.
Sekoko si znajs Deutch
 

Ocajna

Domakjinka
Член од
29 јануари 2007
Мислења
1.330
Поени од реакции
2.178
Alfa,
A malce da procepkash na Youtube???
Ili aj jas kako Beta :shook: extra za tebe.
Sekoko si znajs Deutch
Е токму ова нема да го направам никогаш,гледаш дека става некое средство што кога брише и бојата ја избриша од рамката, ја обледна од златна стана ко оние петпарачкине бледо златни од пластичарска. Мене ми треба искуство од некој што фарбал рамки овакви од гоблени, каква златна боја да користам?
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.696
Поени од реакции
5.739
Е токму ова нема да го направам никогаш,гледаш дека става некое средство што кога брише и бојата ја избриша од рамката, ја обледна од златна стана ко оние петпарачкине бледо златни од пластичарска. Мене ми треба искуство од некој што фарбал рамки овакви од гоблени, каква златна боја да користам?
Abe da te isfarbam jas tebe!!

Ti razbirash germanski ili po dve bukvi
 

Ocajna

Domakjinka
Член од
29 јануари 2007
Мислења
1.330
Поени од реакции
2.178
Abe da te isfarbam jas tebe!!

Ti razbirash germanski ili po dve bukvi
Де де не скокај го млад мајмун, човекот си кажува средството е за чистење рамки овакви ама ај погледни подобро на снимката се гледа дека и бојата ја извади покрај црнотијата. Не се толку нечисти кај мене можам да ги средам во тој поглед повеќе ми беше прашањето со што да ја заштитам бојата и како да измачкам некој лак или златна боја врз рамката да се заштити од оштетување, ама да не ја оштетам. Ти очигледно си тераш мајтап на темава, јас убоо си прашав.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.696
Поени од реакции
5.739
Де де не скокај го млад мајмун, човекот си кажува средството е за чистење рамки овакви ама ај погледни подобро на снимката се гледа дека и бојата ја извади покрај црнотијата. Не се толку нечисти кај мене можам да ги средам во тој поглед повеќе ми беше прашањето со што да ја заштитам бојата и како да измачкам некој лак или златна боја врз рамката да се заштити од оштетување, ама да не ја оштетам. Ти очигледно си тераш мајтап на темава, јас убоо си прашав.
Abe vo toa e problemot, shto ne razbirash shto zboruva! Zatoa imash dolu desno kopce za prevod!!!!

Toa e tocno toa shto ti go barash. Cistenje na stari ramki, vo videoto ramka od 1890 God, bez da gi oshtetish!!!!
I toa shto za tebe e boja e vo sushtina Djubre, nikotin, masnotii i ostali sranja shto se nalepile poslednite 100 godini. I kako toj shto veli na krajot, Bil iznenaden kolku temelno se iscistila bez da se oshteti !

Kapishi???
original si e original i zatoa ne se prelakiruva so nishto!
Zatoa shto taa ubavina shto ja imale nikogash nema da ja vratish i zacuvash so " da ja izmackam so nekoj lak"
 
Член од
28 август 2013
Мислења
3.984
Поени од реакции
11.911
Ако се премногу стари и има луѓе колекции што прават, подобро не ги чепкај да не ги заебеш
 
Член од
9 јануари 2022
Мислења
140
Поени од реакции
123
По рамките има вистинско злато или го имитира овој ефект? Инаку се продава златно фолио за декорација, така што ако при чистењето, без да сакаш да го отстраниш оригиналното - можеш да ставиш ново златно фолио нагоре.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom