Репутација

Член од
3 декември 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
772
Што е тоа репутација во општеството? Како се стекнува? Дали е преценета? Дали ги претставува всушност оковите на „идеалното“ што всушност не постои?


За мене угледот е преценета, нереална слика, каде си принуден да криеш дека си грешен, иако сите знаат дека си, ама не ти ги знаат гревовите.

Угледот е синџир во кој самите се оковуваме, докажувајќи си колку сме примитивни и колку живееме за другите.

Ајде, now it`s your turn! :helou:
 

Sawyer

Only God can judge me!!!
Член од
26 август 2009
Мислења
723
Поени од реакции
153
Што е тоа репутација во општеството? Како се стекнува? Дали е преценета? Дали ги претставува всушност оковите на „идеалното“ што всушност не постои?


За мене угледот е преценета, нереална слика, каде си принуден да криеш дека си грешен, иако сите знаат дека си, ама не ти ги знаат гревовите.

Угледот е синџир во кој самите се оковуваме, докажувајќи си колку сме примитивни и колку живееме за другите.

Ајде, now it`s your turn! :helou:
Reputacija e ugledot sto ni go davaat novinarite,zatoa draga novinarke,ke te zamolam ti kako postrucna na taa tema,da mi go objasnis vistinskoto znacenje na istoto:):):):))))):pipi:
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Репутација е дефинитивно преценета работа, поготово во виртуелниот свет. Таја може да му биде битна на некое неиживеано и исфрустрирано детенце ( домашен паразит ) на кој што најголемо достигнување во животот му е да има добра репутација на некој форум, иако за се друго е изгубен и безнадежен случај.
кога станува збор за репутацијата во реалниот живот понекогаш може да биде од големо значење во некој делови од животот, да преценета е но како што рекле старите добар збор за некого ке се слушне во цело село, а лошиот преку три села се слуша.
Уште нешто за виртуелнава репутација : Ако имаш добра репутација на некој форум тоа не значи дека по дифолт е паметна и интилигентна личност.
Има тука доста лигавење околу модератори администратори, па натиго дајмиго стајми ке ти ставам, или едноставно можно е некој деген да пишува нешто и на друг деген тоа да му се гледа интересно смешно и корисно притоа по дегенска линија да стегне добра репутација, а има и случаеви каде што болни умови регистрираат по неколку профили и си стискаат репутација самите на себе си.
Е јебемлига толку од виртуелната репутација, пушташ вода и отиде со останатите говна во канализација .
 

Eddard Stark

Lord Snow
Член од
25 ноември 2009
Мислења
1.220
Поени од реакции
2.540
Reputacija e ugledot sto ni go davaat novinarite,zatoa draga novinarke,ke te zamolam ti kako postrucna na taa tema,da mi go objasnis vistinskoto znacenje na istoto:):):):))))):pipi:
Што треба пак сега ова да значи, сакаш да кажеш дека ако не се пишува за тебе во весници ти немаш углед или репутација!?
 
Член од
6 септември 2008
Мислења
1.049
Поени од реакции
367
Репутацијата во општеството ти е само темата на луѓето што зборуваат/оговараат некого, каде бараат слаба страна за да ти го извалкат угледот и како што кажа ние треба да се криеме зад него. Но доколку угледот го градиш со доверба е тогаш репутацијата би ти изгледала како Ајфеловата кула. Како и да e кога ќе слушнеш your reputation proceeds you не секогаш треба да го сваќаш тоа како комплимент.
 

Sawyer

Only God can judge me!!!
Член од
26 август 2009
Мислења
723
Поени од реакции
153
Zoso si tolku losa sonce?:(Sea mi gi namali poenite za reputacija:(:nesvest:,ali ako sakas opisno,hmmmm,sea ke smislime neso.Pa vaka,nie moze bezuglednite da se tesime so toa deka ugledot e nebitna rabota i slicno,no sekoj potajno posakuva da ima nekakov ugled.Od tuka sleduva prasanjeto,sto e toa ugled i za sto ni koristi?Pa ugledot e apstrakno nesto,koe ni ja kreva cenata i ne pravi popocituvani od drugite i porazlicni,sekako,u pozitivna smisla.Za toa deka samite se okovuvame i ziveeme za drugite,e tuka si vo pravo,site vikaat sto mi e gajle,za toa sto drugite mislat za mene,no mislam deka i toa kako ni e gajle na site sto drugite mislat za nas,sekako deka nema da ni bide seedno ako imaat negativno mislenje za nas.E toa e ugledot,da imaat pozitivno mislenje za tebe i tie sto ne te znaat licno:):):):))))):pipi:
 

Sawyer

Only God can judge me!!!
Член од
26 август 2009
Мислења
723
Поени од реакции
153
Што треба пак сега ова да значи, сакаш да кажеш дека ако не се пишува за тебе во весници ти немаш углед или репутација!?
Mala zafrkancija,nez so vi e fintata sto odma tolku seriozno me sfajkate.Ugled sekako deka imam,no tuka govorev za ugled od posiroki razmeri:):):))))))
 

Красулка

Replay & Undo
Член од
3 јануари 2009
Мислења
1.508
Поени од реакции
1.157
Репутацијата кај нас, често е доста нереална зошто ипак сме на Балкану и живееме за другите и често се прикажуваме во подруго светло, за да нели се пушти добар муабет во иднина за нас, кои би можел да ни отвори железни врати во повисоките општествени кругови.
Сепак на крај се сведува на муабет(кој и не мора да е точен) и општото народно мислење кое циркулира за особата.
Секоја чест на исклучоците кои нормално дека ги има.


абе оваа новинаркава изглеа се има закачено приватно со пола кајгана
Нажалост народот се' уште се занимава со рекла-кажала и поради ваквите девијанти појави во општеството резултираат уште пожаолсни коментари и заклучоци.
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
772
E toa e ugledot,da imaat pozitivno mislenje za tebe i tie sto ne te znaat licno
Углед пред некој што не те познава лично, е непостоечка категорија, која се оживува со ова „репутација“ моментов. Се случува нели, не познаваш некого, ама ќе прашаш едно три - четворица што мислат за личноста, каква е ово оно, и на крај ќе донесеш заклучок од заедничките елементи на исказите на сите што си ги прашал.

Не се согласувам дека угледот мора да биде позитивен. Тој може да биде и крајно негативен. Некогаш оправдано, некогаш како резултат на организирана хајка и неприфаќање на ставовите и карактерот на другиот. Секако, вклучува и дејства, рецимо некој убил некого, крадел и сл.
 

Sawyer

Only God can judge me!!!
Член од
26 август 2009
Мислења
723
Поени од реакции
153
Углед пред некој што не те познава лично, е непостоечка категорија, која се оживува со ова „репутација“ моментов. Се случува нели, не познаваш некого, ама ќе прашаш едно три - четворица што мислат за личноста, каква е ово оно, и на крај ќе донесеш заклучок од заедничките елементи на исказите на сите што си ги прашал.

Не се согласувам дека угледот мора да биде позитивен. Тој може да биде и крајно негативен. Некогаш оправдано, некогаш како резултат на организирана хајка и неприфаќање на ставовите и карактерот на другиот. Секако, вклучува и дејства, рецимо некој убил некого, крадел и сл.
Slazem se,ma da jas ugledot go sfajkam kako nesto pozitivno,dokolku e negativen togas ke bide so prefiks los ugled:):):)))))I eve ti nekolku poeni za dobra reputacija,da ti se zgolemi vekje i onaka golemiot ugled i da ne reces deka sum odmazdoljubiv:):):):helou::smir:
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Имам репутација лоша, се смета таа или само позитивна се признава на темава?
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
Толку ли е тешко да се следи вовед на тема?

Или плукни е полесно од размисли у секој случај...

На следни офтопици и картони ќе има, I promise.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.303
Поени од реакции
78.991
Да, и ја Хитлер не го познавам али врз база на рекла-казала радио-Милева муабети, заклучив дека е гомнар.
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
772
Хитлер имал добра репутација во времето кога манипулирал. Сите го сакале, му верувале, неговиот збор бил - што од стравопочит, што од вистинска верба - закон.
 
Член од
6 септември 2008
Мислења
1.049
Поени од реакции
367
Да, и ја Хитлер не го познавам али врз база на рекла-казала радио-Милева муабети, заклучив дека е гомнар.
Хитлер имал добра репутација во времето кога манипулирал. Сите го сакале, му верувале, неговиот збор бил - што од стравопочит, што од вистинска верба - закон.
Од кога пасега и мртвите имат Репутаија ? Мртвите влегуваат во историјата во овој случај останува само каженото и стореното, а потоа на вас останува проценката (каков бил и што бил) да ја направите.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom