Реакции на Законот против пушење на јавни места

Дали законот ке влијае врз економијата и слободното право на избор


  • Вкупно гласачи
    714

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.656
Поени од реакции
34.947
Нема трпение кај зависности, само оди докажи им дека се болни.
Како трпеа изминативе години?
Се може да се истрпи, во Сталинградска битка и Ленинград со недели деца, жени и мажи биле без воопшто храна и минимално вода и успеале да преживеат, а не пак овие 2 саати без цигара.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.784
Поени од реакции
21.190
Sega zasega edinstvenata pozitivna rabota od ovaa vlada i parlamentarno mnozinstvo.
Barem spored mene.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Како трпеа изминативе години?
Се може да се истрпи, во Сталинградска битка и Ленинград со недели деца, жени и мажи биле без воопшто храна и минимално вода и успеале да преживеат, а не пак овие 2 саати без цигара.
Пиша и на темава некој дека другарите во САД му седеле со една кутија месечно зошто скапи биле таму. Се знае дека ако на Македонецот му се заканиш по џебот оро ќе игра :)
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.784
Поени од реакции
21.190
Како трпеа изминативе години?
Се може да се истрпи, во Сталинградска битка и Ленинград со недели деца, жени и мажи биле без воопшто храна и минимално вода и успеале да преживеат, а не пак овие 2 саати без цигара.
Ako mozea stalingragjani so nedeli da izdrzat bez hrana i malce voda sigurno i vie ke najdite inspiracija vo niv i ke izdrzite dva saati vo prostorija kade se pusi :toe:
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.604
Поени од реакции
26.112
Ako mozea stalingragjani so nedeli da izdrzat bez hrana i malce voda sigurno i vie ke najdite inspiracija vo niv i ke izdrzite dva saati vo prostorija kade se pusi :toe:
Јас тука не се слагам... мене законот ми помогна да ги оставам цигарите, кафаната уствари ми беше најголемиот проблем... Сега едноставно нема да одам у кафани кај што се пуши, ако има такви...
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.784
Поени од реакции
21.190
Јас тука не се слагам... мене законот ми помогна да ги оставам цигарите, кафаната уствари ми беше најголемиот проблем... Сега едноставно нема да одам у кафани кај што се пуши, ако има такви...
Vo pravo si. I da ne idis, djabe da drzis mesto. Abe od doma kaj ima poubo ;)
 
B

Bafra

Гостин
Тоа пушална треба да се вика, а не кафана :)

Еве на пример, ко ќе појдам Битола и да речам да прајме пиво, ќе ме мачиш така јас гостин во пушница да седам ?
Нема да те мачи, туку типично македонски ќе те наговори повторно да им се вратиш на цигарите :D


Штом може цигари, барам и ЛЕГАЛИЗАЦИЈА НА КОНОПОТ, АФИОН и ЈАВНИ КУЌИ.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.604
Поени од реакции
26.112
Нема да те мачи, туку типично македонски ќе те наговори повторно да им се вратиш на цигарите :D


Штом може цигари, барам и ЛЕГАЛИЗАЦИЈА НА КОНОПОТ, АФИОН и ЈАВНИ КУЌИ.
Не се враќам на цигарите, али за коноп може да прајме муабет...
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Колку што прочитав измената е само за тераси кои во зимски услови се затворени со фолии, а сите други забрани продолжуваат да важат.

И 10 евра да е кутија некои ќе продолжат да ги пушат, ама во САД, Германија им се скапи, затоа што таму треба сами да се издржуваат, а не родителите, па платата да оди само за цигари и луксузи.




Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.925
Поени од реакции
7.855
Cel NORMALEN svet go zabranuva pusenjeto duri I vo parkovi ovie kaj nas promoviraat pusenje, nema spas.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.656
Поени од реакции
34.947
Ako mozea stalingragjani so nedeli da izdrzat bez hrana i malce voda sigurno i vie ke najdite inspiracija vo niv i ke izdrzite dva saati vo prostorija kade se pusi :toe:
Значи ти ако седнеш на маса со непушач, намерно сакаш да го труеш?
Зошто ние да издржиме, ти си тој што има девијација, не сум сретнал бебе да се роди со цигара во устата.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.784
Поени од реакции
21.190
Тоа пушална треба да се вика, а не кафана :)

Еве на пример, ко ќе појдам Битола и да речам да прајме пиво, ќе ме мачиш така јас гостин во пушница да седам ?
Ne be , ke napravime razumen kompromis. Ke dojdis vo leto i ke sednime na otvoreno nekade ;)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom