Рамна Земја?

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Ојде Кинескиот балон... бум... нема заебанции со ЈуЕсЕј !
Околу сателитите, постојат сателити, но истите не се таму далеку во вселената, туку многу поблиску се, во нашата земјина атмосфера/небо, на само неколку km или макс. на неколку десетици km над нас, да најверојатно станува збор за балони слични ко овој Кинескиов на небото над Монтана (САД), на висина од 18 km бил !
Сaтелитите на Илон Маск на пр. беа јасно видливи со голо око...
https://www.youtube.com/watch?v=pgysWWwESfU
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.511
Поени од реакции
9.065
#StarlinkSatellitesHoax
Автоматски споено мислење:

Околу сателитите, постојат сателити, но истите не се таму далеку во вселената
Туку висат на балон со хелиум и често паѓаат и "ГУГЛ" дронови тоа е околу 1% од се што е телекомуникации и Интернет на небото а другите 99% се прекуокеански оптички кабли за пренос на интернет и телекомуникација.
 
Последно уредено:

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Каде имаш забележано освен на Јутјуб?
SpaceX StarLink сателитскиот воз последен пат го видов ланската пролет, а претходно го имав забележано и во 2021 и во 2020 и тоа неколку пати (ноќе секако) !
Автоматски споено мислење:

Туку висат на балон со хелиум и често паѓаат и "ГУГЛ" дронови тоа е околу 1% од се што е телекомуникации и Интернет на небото а другите 99% се прекуокеански оптички кабли за пренос на интернет и телекомуникација.
Интернет комуникацијата функционира по пат на хоризонтални таласи/бранови, секако телекомуникациските антени тоа го овозможуваат а истите се поставени по кровови од високи згради или на некои ридови/планини и сл. позиции...
 
Последно уредено:

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.511
Поени од реакции
9.065
99%
Автоматски споено мислење:

Screenshot_2023-02-05-14-43-35-54_cbf47468f7ecfbd8ebcc46bf9cc626da.jpg
Screenshot_2023-02-05-15-21-51-89_cbf47468f7ecfbd8ebcc46bf9cc626da.jpg
 
Последно уредено:

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.601
Поени од реакции
3.719
Океј сепак и верувам на НАСА. Чим Никсон по телефон разговарал со космонаутите на Месечината и тоа со оние старите жични телефони нема повеќе потреба од сомнеж во мисијата на НАСА и слетувањето и стапнувањето на Месецот !
И јас, исто така, верувам дека ѕвездите не се видливи во празната Вселена, кога (ѕвездите) се набљудуваат од површината од небеско тело (Месечината, во случајов), која нема атмосфера...ама истите се секоја вечер видливи, гледани од површината од Земјава.

Така да...не ќе е работата во видливоста/очигледноста од природните феномени, туку во вер(б)ата во постоењето од невидените нешта.
 
Член од
11 јули 2008
Мислења
2.901
Поени од реакции
1.527
И јас, исто така, верувам дека ѕвездите не се видливи во празната Вселена, кога (ѕвездите) се набљудуваат од површината од небеско тело (Месечината, во случајов), која нема атмосфера...ама истите се секоја вечер видливи, гледани од површината од Земјава.

Така да...не ќе е работата во видливоста/очигледноста од природните феномени, туку во вер(б)ата во постоењето од невидените нешта.
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.511
Поени од реакции
9.065
Автоматски споено мислење:

#So Where Is the Curvature of the Earth?
Автоматски споено мислење:

SpaceX StarLink сателитскиот воз последен пат го видов ланската пролет, а претходно го имав забележано и во 2021 и во 2020 и тоа неколку пати (ноќе секако) !
Можеби имаш видено дронови... Од каде си сигурен дека биле "сателити"? "Сателитите" наводно се големи и широки по димензии...Имаш некакви фото докази или само да го оправдаш видеото погоре што го постираше?
 
Последно уредено:
Член од
13 јануари 2016
Мислења
81
Поени од реакции
46

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.511
Поени од реакции
9.065
И да погодам ти одма купи телескоп и го виде истово?
Само "сателити" немам видено... Не мислам на проекција на ИВС ниту на оние со балон туку "вистински сателити". Оние што како пикселче ќе ти прелетаат пред месечева светлина кои со голо око ќе се гледаат колку и да прелетуваат брзо. Штом шарата на месечината ја гледаме која се наоѓа на преку 300 илјади километри од земјата тогаш "сателитите" кои наводно се наоѓаат и на висина од 400-500км. би ги гледале ко на дланка. 5,15,30 на број секоја минута како прелетуваат...ама тоа не постои.
Автоматски споено мислење:

И да погодам ти одма купи телескоп и го виде истово?
Не го видов камерманот на Џејмс Веб во вселената изгледа не ми добацува до таму телескопот или можеби ти го познаваш?
Автоматски споено мислење:

 
Последно уредено:
Член од
13 јануари 2016
Мислења
81
Поени од реакции
46
Само "сателити" немам видено... Не мислам на проекција на ИВС ниту на оние со балон туку "вистински сателити". Оние што како пикселче ќе ти прелетаат пред месечева светлина кои со голо око ќе се гледаат колку и да прелетуваат брзо. Штом шарата на месечината ја гледаме која се наоѓа на преку 300 илјади километри од земјата тогаш "сателитите" кои наводно се наоѓаат и на висина од 400-500км. би ги гледале ко на дланка. 5,15,30 на број секоја минута како прелетуваат...ама тоа не постои.
Автоматски споено мислење:


Не го видов камерманот на Џејмс Веб во вселената изгледа не ми добацува до таму телескопот или можеби ти го познаваш?
Ве читам одамна на темава и во принцип сум човек што почитува туѓо мислење и немам ништо против дури и поддржувам скептицизам но во одредени граници и со поткрепени докази. Докази од типов со планетите се трагикомични и затоа не можев да се воздржам. Најпријателски совет да не верувате на секое видео што ќе го видите на интернет колку и да звучи уверливо. Ако сте веќе вистински скептицисти за формата на земјата мора прво со свои очи да погледнете низ телескоп, што може да се купи и за не многу пари па после ќе дискутираме...
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.511
Поени од реакции
9.065
па после ќе дискутираме...
Јас немам ништо против и ако не дискутираме напротив мило ќе ми биде ако се воздржиш од понатамошна дискусија со мене. Не се потресувај толку за оваа тема... :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom