Разочаран гастарбајтер-повратник

Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.332
Направил голема грешка..не подмитил.
Не бе... се има тој прекрстено таму кај што требало, само една работа не разбрал... тука тарифата е повисока, таму у дојчланд швабата се продава многу поефтино.
 

korka

Голтар
Член од
25 септември 2008
Мислења
976
Поени од реакции
414
Јас сум гастарабајтер и работам сопствен бизнис во ЕУ.Ме чеша газот да си дојдам дома во Македонија и да инвестирам и да работам на мојата струка..Едно да кажам дека ниту сум гладен тука каде што сум а пак ниту пак сакам да зависам од некој мрсулав кретен сељак неписмен што сака да ми команда,едноставно сакам да работам сопствен бизнис во градежништво кој што е мој опсег на работа.Страв ми е само од Бог а мито и корупција секаде има не во Македонија туку и во ЕУ како што ја викате вие.Проблемот кај нас е што секој сака да биде газда одма,а во секој бизнис и почеток си постои скалило на работата.Квалитетот на било која работа во Македонија е многу катастрофален а само ветувања на секој чекор.Немојте да мислите дека повеќето што избегале надвор од Македонија се голтари и дека живеат како идиоти.За мене можам да кажам дека живеам толку солидно што многу можат да ми завидуваат.а ги има доста што живеат многу добро како мене а дури и подобро.
Зошто некои работи кај нас не можат да функционираат како во ЕУ.;;::????
Се додека се бавтате Вмро Сдсм и политички срања вие ќе бидете идиоти и ќе бидете војничиња партиски.
Немојте бре луѓе да се занимавате со идиотската политика.Дозволете да функционира како што треба системот.Мислите ли дека ако си дојдам дома пак дека ќе му лижам газ на некој неписмен идиот кој му дале власт малку да команда.Абре мрсули неписмени (без навреда ќе си се пронајдат самите тука)мислите ли дека ќе си дојдам во Македонија ќе го плукнам целиот труд што сум го вложил надвор од Македонија за да ви го лижам газот небришан сељачки и прост????Сте се заебале сите од еден до последен!Напротив,можете да ми дувнете на свирчево за да ми се отвори дупчето па после да можете да ме клецнете.
За жал има многу гастарабајтери кои сакаат животот да го остават дома и со кругот створен и бизнисот да го шират ама мито да се плати во границите а не да им се даде целиот интерес на идиотите.
П.С........................ИДИОТИ ШТО МЕ ЧИТАТЕ!!!!
Пронајдете се сами во мојот пост кои се тие идиоти па после можам да ви го дадам Ѓоле мој да си поиграете ако имате врски и да ве платам
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
6.980
Поени од реакции
5.469
е па бате ти со 20-30000 евра овде само гарсоњера можеш или не да купиш зависи од градот, а не пак деловен простор.
Така да, ако сака и колку сака нека критикува - но мислам не е во право (што очекувал - дека ќе може ГАЗДА преку ноќ да стане??!!)
таквите„газди„ се со краток век на траење-затоа и самиот ти пиша жолти траки на секој втор-трет дуќан
Шо тресиш глупости, јас ако имам добра идеја (нели и кампања има за тоа), можам бизнис и со 100 еур да направам, не трескај глупости за тоа колку пари имал.

Абе 20.000 еур се во прашање, АЛО, луѓе со 1000 еур прават бизнис.
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.580
Поени од реакции
27.057
Шо тресиш глупости, јас ако имам добра идеја (нели и кампања има за тоа), можам бизнис и со 100 еур да направам, не трескај глупости за тоа колку пари имал.

Абе 20.000 еур се во прашање, АЛО, луѓе со 1000 еур прават бизнис.
може да се види кој тресе глупости
со 100 евра бизнис ќе напраиш:pos:
еееееее браво бе
 

AtoM-AnT

Dexter
Член од
3 септември 2008
Мислења
4.530
Поени од реакции
578
може да се види кој тресе глупости
со 100 евра бизнис ќе напраиш:pos:
еееееее браво бе
Ај ти се молам не треси глупости, тој е бизнисмен од светски ранг и во Струмица вработи 1.200 лица без да инвестира, можеш да читаш на темата како се "вработени" 1.200 лица без пари...

Gesendet von meinem HTC One X mit Tapatalk 2
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.481
Поени од реакции
329
Citam i ne veruvam deka tolku jaden narod sme .... pa i vie procitajte
Македонија не ги сака повратниците од странство


http://www.time.mk/read/NONE/268a5ecea6/index.html

Ako nekoj dobro razmisli zosto se iseluvaat mnogu mladi ama da begaat i povratnici od Mk sramota ..Kako ce pojde drzavata napred ne moze primer se odselil nekoj mlad bracen par sto gubi Mk kako drzava primer ce imaat dete ce trosat peleni, igracki, mleko, struja ,komunalii ce se placaat t.e posilna drzava pogolemi plati za site ..A vaka site sto se selat iskreno ne e dobro samo Skopje nekako zivee ova drugo e se mizerija
 

Mjolnir

Духот на рамковниот договор
Член од
12 декември 2011
Мислења
1.967
Поени од реакции
1.866
И шо вика стариов, се чудел многу контроли имало. Толку години во Австралија не научил дека треба по закон да работи?
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.481
Поени од реакции
329
И шо вика стариов, се чудел многу контроли имало. Толку години во Австралија не научил дека треба по закон да работи?
Se otkazal ovoj se otkazal onoj od Germanija znaci nesto ne e ok ovde sto mislis ti ??
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
5.796
Поени од реакции
10.469
И шо вика стариов, се чудел многу контроли имало. Толку години во Австралија не научил дека треба по закон да работи?
Да, ама не е научен да ти влезе инспекција со однапред напишана казна, иако си чист пред законот.

Se otkazal ovoj se otkazal onoj od Germanija znaci nesto ne e ok ovde sto mislis ti ??
Он не мисли ништо, Латас и Мирка се платени за тоа.
 

methMKD

Евроскептик
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.826
Поени од реакции
719
И шо вика стариов, се чудел многу контроли имало. Толку години во Австралија не научил дека треба по закон да работи?
Мјолнир веруј кај нас не е добро за приватен бизнис .. пичвајз ќе те напраат УЈП .. толку многу лиценци толку СКАПИ лиценци фактички ако порано пред 10тина год во Македонија си можел да си купиш едно ТАМче и да пренесуеш песок и да вадиш пари сега неможеш затоа што ти требаат 10 000 лиценци којшто коштаат илјадници евра .. А НЕ ДАЈ БОЖЕ АЛАХ И БУДА заедно казна да ти залепат МОМЕНТАЛНО пропаѓаш толку од приватниот бизнис а покрај толку лиценци е невозможно да не попиеш казна и фактички е доста невозможно кај нас да водиш бизнис , немаме убав капитализам то е мн лакома власт премногу би рекол :/
 
Член од
17 јули 2010
Мислења
1.353
Поени од реакции
2.048
УЈП УЈП УЈП УЈП УЈП УЈП УПМ
Рекле без ризик нема шизик! Ама тоа не важи во Македонија!
Кристално јасно!
 

Mjolnir

Духот на рамковниот договор
Член од
12 декември 2011
Мислења
1.967
Поени од реакции
1.866
Мјолнир веруј кај нас не е добро за приватен бизнис .. пичвајз ќе те напраат УЈП .. толку многу лиценци толку СКАПИ лиценци фактички ако порано пред 10тина год во Македонија си можел да си купиш едно ТАМче и да пренесуеш песок и да вадиш пари сега неможеш затоа што ти требаат 10 000 лиценци којшто коштаат илјадници евра .. А НЕ ДАЈ БОЖЕ АЛАХ И БУДА заедно казна да ти залепат МОМЕНТАЛНО пропаѓаш толку од приватниот бизнис а покрај толку лиценци е невозможно да не попиеш казна и фактички е доста невозможно кај нас да водиш бизнис , немаме убав капитализам то е мн лакома власт премногу би рекол :/
Каде има убав капитализам...
--- надополнето: 19 јуни 2012 во 21:37 ---
Да, ама не е научен да ти влезе инспекција со однапред напишана казна, иако си чист пред законот.Он не мисли ништо, Латас и Мирка се платени за тоа.
Да бе сите поштени...нека каже од тие дуќанџии кој бил за џабе казнет, освен што ќе почнат да измислуваат ме фатија со два денари плус, го затворив дуќанот 5 минути покасно ме казнија 30 дена. Десет пати бев во Прилеп освен во поголеми маркети никаде не даваат фискална сметка. Нека не продаваат муда за бубрези. И јас сум имал дуќан и фирма. Никој не ти доаѓа така наострен за казни, а особено не те казнуваат ако немаат причина. Друг муабет е што е тешко времето па секој пробува да го заобиколи законот. Ама нека бараат намалување на даноци или некое друго решение а не да се жалат еј ме казнија.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
15.795
Поени од реакции
7.403
Жива вистина и жива мизерја, тоа е тоа.
 
F

fantomX

Гостин
Кога повратник од странство на стари години пак сака да замине, тогаш треба нешто да се кажи за помладите?
Ама јас сметам и оти сам си е крив најмногу, не се инвестира од сентиментални побуди, туку од чисто капиталистички, со пресметан ризик. Да ја направел таа пресметка ќе го заклучел очигледното за овдешните - носи ги парите што подалеку од Република Скопје (Македонија).
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
5.796
Поени од реакции
10.469
Каде има убав капитализам...
Данска, Шведска, Финска, Норвешка

Да бе сите поштени...
Да бе сите криминалци, со роба од 1000 евра во гранапчето изнакупија станови, куќи, коли.

Нека се казнат тие кои стварно го кршат законот, а не сите од ред.
 
На врв Bottom