Развод на "стари"години

Член од
12 декември 2010
Мислења
9.514
Поени од реакции
9.896
Секоја желба има време во кое треба да се исполни, ако желбата не се исполни во времето кога треба после тоа е глупост и смешка. На пример ако некој имал желба а не одел по дискотеки кога бил млад, и сега кога дискотеките се окупирани од децата и внуците на неговата генерација тој таму може да биде само карикатура и смешка.... Или имал желба а не почнал да вози автомобол кога му било време и сега на 50-60 години да се обидува да стане шофер е смешно но пред се и опасно... Имал желба да научи да скија но никогаш не отишол на скијање како млад па сега на 60 години да проба да застане на скии, ке се здроби.... Треба да се размисли околу тоа исполнување на желби неостварени во младоста. За нови хоризнонти неможе ниту да се зборува.... ако животот до сега не ти бил добар, квалитетен и весел... тешко дека така одеднаш преку развод ке стигнеш до поубав живот. Разводот не е волшебно стапче. Ден после разводот ке се разбудиш и ке сватиш дека си истата ти, дека се друго што си гледала, фантазирала и мислела е само пусти фејсбук и инстаграм каде сите луѓе се среќни, убави, весели, се шетаат по мориња и океани, животот им е полон со авантури, сите се во нови облеки, каде сите живеат во свет каде нема чистење, кречење, правење ручек, сукање кори, сметки за триста чуда, нема кредити, нема болести, нема досада... се е една идила. Земи шетај ги внуците и уживај во животот.
типично балканско размислување баш онака си го доловил у целост


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.819
Поени од реакции
3.322
типично балканско размислување баш онака си го доловил у целост


Sent from my iPhone using Tapatalk
Дали под ,,типично балканско размислување,, подразбираш погрешно размислување?
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.097
Поени од реакции
9.064
Дали под ,,типично балканско размислување,, подразбираш погрешно размислување?
Нормално дека твоето мислење е сосема неточно, погрешно и нехумано и нечовечки и ....и кој ков се тие луѓе кои забрануваат и стават граница на еден човек што да прави и до која возраст смее да прави нешта!?
Ајде прво за диското...во многу земји во светот се отворени диска за стари луѓе каде што они слободно си одат, играат и се забавуваат.
Што се однесува за возење кола...па секој човек си ја знае својата психофизичка состојба и ако нема возачка дозвола а има мерак на стари години(до колку е дозволено според закон старосната граница), ако пројде лекарски преглед и го положи тестот за да добие дозвола, што има и тука смешно?
Многу постари особи за прв пат полетале со параглајдер, скокале со падобран...и што, тебе ти е ова смешки, глупо?

Внуците си растат...ке ги шеташ, пораснеш и на крај и тие ке си фатат свои патишта.
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.819
Поени од реакции
3.322
Нормално дека твоето мислење е сосема неточно, погрешно и нехумано и нечовечки и ....и кој ков се тие луѓе кои забрануваат и стават граница на еден човек што да прави и до која возраст смее да прави нешта!?
Ајде прво за диското...во многу земји во светот се отворени диска за стари луѓе каде што они слободно си одат, играат и се забавуваат.
Што се однесува за возење кола...па секој човек си ја знае својата психофизичка состојба и ако нема возачка дозвола а има мерак на стари години(до колку е дозволено според закон старосната граница), ако пројде лекарски преглед и го положи тестот за да добие дозвола, што има и тука смешно?
Многу постари особи за прв пат полетале со параглајдер, скокале со падобран...и што, тебе ти е ова смешки, глупо?

Внуците си растат...ке ги шеташ, пораснеш и на крај и тие ке си фатат свои патишта.
Јас ти ја кажувам реалноста, а ако таа ти се чине нехумана и нечовечка.... не е до мене. Јас не реков дека е забрането страци да одат во дискотеки или дека треба да се забрани. Еве немораш во странство, можеш уште вечер да излезеш и кај нас во било која дискотека, нема да те вратат. Муабетот е во тоа како ке се чувствуваш во дискотеката кога ке сватиш дека таму едноставно си ,,изгубена,, , веднаш ке сватиш дека нереализираните желби од младоста нема смисла да се реализираат на стари години. Не велам дека законски немоеже човек да полага за шофер и на 70 години, но велам дека од тој шофер не бидува ни под точка разно, ако цел живот не возел сега може само да направи беља и некој заради негови неостварени желби од младоста да го изгуби животот. Не велам дека старите луѓе не треба да имаат желби, велам дека тоа треба да бидат нивни желби од сегашноста и согласно нивните можности. И да, остави тоа западот, ти живееш на балканов, и остави тоа фацебукот каде некои твои врснички се глупираат и си мислиш дека нивните животи се совршени, реалноста и во нивните животи е многу подруга, не е романтична ами до коска прозаична...
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Дали под ,,типично балканско размислување,, подразбираш погрешно размислување?
Не е погрешно, туку е ограничено "размислување". Всушност и не е размислување, туку само здраво за готово прифанати предрасуди.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
18.904
Поени од реакции
33.432
Не велам дека законски немоеже човек да полага за шофер и на 70 години, но велам дека од тој шофер не бидува ни под точка разно, ако цел живот не возел сега може само да направи беља
...демек младиве денес, па и тие со тукушто положен возачки испит „ги бидува во разно“ , јас просто се чудам што воопшто автомобилите имаат фарови (трепкачи) кога никогаш младите возачи не ги користат туку само да се плати висока сума како дел кога ги искршат...
...тоа би одело вака : „...алоооо дај бе токмак знак каде вртиш! му вели еден, а младиот возач одговара „ а бе шу ти е гајле кај возам, ал лево ал десно, моја работа си е тоа..!“ :pos:
... ај да не пишувам како се однесуваат при паркирање или на кружен тек младите возачи, перспективни „способни генерации“! :shok2:
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.514
Поени од реакции
9.896
Дали под ,,типично балканско размислување,, подразбираш погрешно размислување?
па за кого како, за оние што не мрднале од земјава е сосема коректно твоето мислење, затоа ти викам типично балканско
во некои од поразвиениве земји ваков став да изнесеш ке сметаат сериозно дека имаш некој проблем
по секој основ дискриминираш нешо незамисливо у денешно време
искрен да бидам првпат слушам дека желбите имале рок на траење


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom