Развод на "стари"години

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.705
Поени од реакции
27.664
У тие десет дена да си нашла некој што ќе ти го сврти паметот за 360 степени до поинакви заклучоци ќе дојдеше. :)
Ама нема никој и ти си викаш дај што даш.....тука е проблемот кај доста жени, утнуваат да најдат прави мажи кога највеќе им требаат. Лов е во прашање...
Паметот ако се сврти за 360 ќе си дојде на истото место.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
18.279
Поени од реакции
9.880
Паметот ако се сврти за 360 ќе си дојде на истото место.
Стара узречица е тоа, да се сврти паметот за 360 степени, но на овие години тешко памет да се заврти, тоа во повеќето случаи се случува кај мажите во поодминати години на кои тешко им паѓа стареењето и знаат да го пуштат мозокот на центрифуга и некоја помлада девојка да им го заврти умот.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.705
Поени од реакции
27.664
Стара узречица е тоа
Старите кои учеле до четврто одделение.

Повеќето од жените се родени со свртени умови па шо да праиме.
На старите мажи не им го врти умот млада жена, свесно го прават тоа, едноставно младо си е младо.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Многу грешиш душо, ова нема врска со никаков лов, едноставно ти е преку глава од мажи...луѓе се разведуваат едноставно само кога нема веќе комуникација, немаат ништо заедничко, си сметаат еден на друг, нема секс, нема љубов, има само заеднички ручек и вечера ама и тоа останало од навика, не дека им е убаво.
Во моментов немам потреба за друг маж, сакам само да не тинтрам веке некој...убива монотонија.
Па што сакаш?
Основната движечка ененргија е поврзана со сексот(односно со мажите во твојот случај). Додека не ти се испомешаат сите хормнони и не знаеш кај тераш тешко дека ќе најдеш среќа :). Додека слушаш музика. читаш книги, сликаш, ловиш риба незнам се пентариш на Монт Еверест и се деруго паметот треба да ти биде како да се изебеш вечер. Тоа го знаеш и ти најдобро, ама еве да те потсетам....да не речеш ти делам памет.
Туку знаеш кај е проблемот.....во таа енергија во човекот, живот наречена. Движењето нејзино зависи од виталноста на телото за жал, и можеш да бараш од некого што знам што ама може нема услови да го најдеш. Ако тој истиот ја потрошил целиот живот на тебе, можеби и фер е да не бараш преку леб погача....што знам.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397


...кхх, кххх, кхх, само да се вмешам да степените што ги спомнуваш е иста ситуација како моментална при вртење на памет и заклучоци што ги предлагаш !...промената што би била целосна во спротивност би била за 180 степени! така да промена за 360 степени НЕМА, ами има за 180 степени! :)
... инаку доколку „постарата особа“ е независен/а во смисол со (на плата / пензија) и стамбено обезбеден/а тогаш ако не ги врзува ништо во брак (освен деца, внуци кои не се присутни), а самиот брак е нездржлив во секој смисол пекол за едниот партнер, тогаш за да има мир и добра старост подобро е да истите се разделат, оти предверемено ќе си умре поради тоа едниот партнер или двајцата, нели, секојдневно нетрпение зависи кој пати или едниот партнер или двајцата!...инаку парите, решено стамбено прашање како и други дополнителни повластици како викендица, автомобил би биле отворена врата за нов/а партнер/ка бил/а помлад/а, бил постар/а !
Мислев да пишам 2π rad и сигурно немаше да се фатиш за целата ротација, ама ај викам да не се правам паметен, после си викам да пишам 180° со знакот кругче горе(демек покејфски) пошто логиката е таа....точно е дека со една ротација пак се враќаш на исто место. Арно ама поентата на тоа 360° е таа што демек некој како ти удара шлаканица, и те освестува....ти си пак истиот ама на некој начин демек другачие размишљаш. И на крај решив да пишам 360 степени. Тоа се се случи во временски интервал од неполна s.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Паметот ако се сврти за 360 ќе си дојде на истото место.
Последиците се битни, не позицијата. Замисли си и се местиш да и го швркнеш на некоја, влегуеш излегуеш и пак си на иста позиција.....исто ама не е исто.
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.993
Поени од реакции
3.724
Десет дена бев на одмор на кој размислував за многу битни работи...десет дена апстинирав од интернет, штрумфував, анализирав што би било кога би било, но на жалост, освен сознанието дека потешко ќе ми биде ако започнам нов живот и тргнам во непознато отколку да се помирам со ситуацијата и си легнам на брашно, фактот дека сепак ние луѓето, колку и да сакаме да не признаеме, живееме за ШТО ЌЕ РЕЧАТ ЛУЃЕТО!
:( Најлошото е она кога ќе слушнеш како велат дека се мрднале по стари години.
Со пензија и други средства за живот како стоиш?
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Смислата на бракот денеска е изгубена во корен. Денеска главна причина на еден пар да се заедно е сексот и површна романтика и ако има некое "мдрнување" на еден од партнерите одма веќе тај брак не е вреден. Се другиот се осеќа изневерен као демек си ги венчале половите органи, а не срцата. Двајца треба да бидат заедно како животни сопатници, ама иако сите тоа го викаат дека се животни сопатници со љубомората тоа го сузбиваат.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
18.279
Поени од реакции
9.880
Додека слушаш музика. читаш книги, сликаш, ловиш риба незнам се пентариш на Монт Еверест и се деруго паметот треба да ти биде како да се изебеш вечер. Ако тој истиот ја потрошил целиот живот на тебе, можеби и фер е да не бараш преку леб погача....што знам.

Таман работа ако луѓето секојдневно, вршејќи разни физички и психички дејствија во паметот им се врти мислата за вечерното клецкање:pos:
Бодихарма, зар си ти таков синко:cool::rolleyes:
(нема везе)

Сигурна сум дека и мажот мој со кого заеднички потрошивме толку години живот посакува да се отргне од таа алка, ланец што се нарекува брачна заедница и да може да си го продолжи остатокот од својот живот по негов терк.

@lazar31 се уште не сум во пензија а и имам примања кои би ми биле доволни за самостоен живот без да зависам од некој друг.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Таман работа ако луѓето секојдневно, вршејќи разни физички и психички дејствија во паметот им се врти мислата за вечерното клецкање:pos:
Бодихарма, зар си ти таков синко:cool::rolleyes:
(нема везе)

Сигурна сум дека и мажот мој со кого заеднички потрошивме толку години живот посакува да се отргне од таа алка, ланец што се нарекува брачна заедница и да може да си го продолжи остатокот од својот живот по негов терк.

@lazar31 се уште не сум во пензија а и имам примања кои би ми биле доволни за самостоен живот без да зависам од некој друг.
Таков сум :cool:
Се се врти околу таа работа сакале ние или не, таа е природата на човекот. Можеби некогаш било само во сезони за парење, и може уште има некои остатоци од тој архаичен свет длабоко во човечката психа, ама со самото сознание на тоа дека таткото станал родител и има негово дете....негде на крајот од матријархатот сексот станал секојдневие, а жените го изгубиле приматот :(
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Таков сум :cool:
Се се врти околу таа работа сакале ние или не, таа е природата на човекот. Можеби некогаш било само во сезони за парење, и може уште има некои остатоци од тој архаичен свет длабоко во човечката психа, ама со самото сознание на тоа дека таткото станал родител и има негово дете....негде на крајот од матријархатот сексот станал секојдневие, а жените го изгубиле приматот :(
Е бар си призна. Иначе брате Боди-Дарма (Дармата на телото ;)) знај дека се додека не се издигнеш над сексуалниот нагон далеко си од значењето на модернио такозван mindfullness кој е сам по себе ногу контрадикторен. Умо треба да биде празен за да е мирен. Кога е пун има само немири.
 
Последно уредено:

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Е бар си призна. Иначе брате Боди-Дарма (Дармата на телото ;)) знај дека се додека не се издигнеш над сексуалниот нагон далеко си од значењето на модернио такозван mindfullness кој е сам по себе ногу контрадикторен. Умо треба да биде празен за да е мирен. Кога е пун има само немири.
Хахахах, Боди-дарма јако нема што...like.
One must still have chaos in oneself to be able to give birth to a dancing star.
Хаосот треба да се бара помеѓу хормоните.
Да ти објаснам за умо, он не е проблем....проблем е што ти го сфаќаш сериозно. Од тука произлегува целата агонија. Ти мислиш дека се твои мислите хахахахх а уствари ништо не е твое, освен фактот што може да ти е убаво или мизерно у моментот заради тоа што се случува на ум-телото што си го земал привремено за твое и се идентификуваш со истото.
Треба да си Буда-Казанова тип, тоа е новата филозофија на новиов Еон.
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Хахахах, Боди-дарма јако нема што...like.
One must still have chaos in oneself to be able to give birth to a dancing star.
Хаосот треба да се бара помеѓу хормоните.
Да ти објаснам за умо, он не е проблем....проблем е што ти го сфаќаш сериозно. Од тука произлегува целата агонија. Ти мислиш дека се твои мислите хахахахх а уствари ништо не е твое, освен фактот што може да ти е убаво или мизерно у моментот заради тоа што се случува на ум-телото што си го земал привремено за твое и се идентификуваш со истото.
Треба да си Буда-Казанова тип, тоа е новата филозофија на новиов Еон.
Да те потсетам само дека сме на друга тема. ;)
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Да те потсетам само дека сме на друга тема. ;)
Сите теми се сведуваат само на она што го пишувам, сите патишта водат до "природата" на битието, така да нема ништо офтопик овде. Развод, погреб раѓање се е тоа поврзано и ги спојува суштината.
Несреќните имаат среќа да прочитаат, а несреќа да не доживеат барем во овие моменти, ама се е тоа дел од "планот"..... како и да е останува вечноста како сигурност дека во одреден момент ќе се просветлат.
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Сите теми се сведуваат само на она што го пишувам, сите патишта водат до "природата" на битието, така да нема ништо офтопик овде. Развод, погреб раѓање се е тоа поврзано и ги спојува суштината.
Несреќните имаат среќа да прочитаат, а несреќа да не доживеат барем во овие моменти, ама се е тоа дел од "планот"..... како и да е останува вечноста како сигурност дека во одреден момент ќе се просветлат.
..............:facepalm:................Знаш ли ти буразеру да летиш високо у "просветљеним" облацима ? (Реторичко питање, наравно).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom