Разбирања во музика, вкусови...итн...

mRnO

И по mRnO,mRnO
Член од
16 април 2006
Мислења
6.263
Поени од реакции
52
Вака сега,како модератор на овој дел од форумот слушам секакви коментари од типот, дечко ти не се разбираш во музика, не го сваќаш рапот,емото,металот дрн дрн дрн...Немаш вкус,вака е,така е онака е...

Е сега ме интересира што е потребно за еден човек да каже дека се разбира од музика,има добар вкус на музика и сл...Дали квалитетната и добра музика мора да е добра за сите,или? Постои ли музика доволно добра што им се свиѓа на сите? Како се формираат вкусовите...и сл...Ај да не дрдорам многу,се надевам ме свативте што сакам да кажам со темава...
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Добра тема mRnO :)

Не би сакал да пишувам долги постови, затоа ќе се обидам да бидам краток и прецизен.
Се се сведува на фактот дека никој не сака некој да му го навредува животниот стил и начинот на кој што тој го перципира секојдневието, светот, моралите и според кој мерила ги има тие погледи.
Тоа е како да разговараш со малски простаци и да ти објаснуваат за политичкиот систем во норвешка, а ти си дипломиран политиколог-и цело време зборат глупости неповрзани едно со друго, го негираат тоа што ти како факт го знаеш и си тупел глава многу часови проучувајќи го. Тоа е навреда, и нормално е дека ќе му кажеш на некој таков дека зборува напамет и не се разбира и подобро нека си ќути.

Се надевам дека бев јасен?
 

Devil-King

Пациентот од Бардовци
Член од
3 февруари 2007
Мислења
1.009
Поени од реакции
67
Член од
27 јуни 2007
Мислења
2.157
Поени од реакции
507
за мене не е битно колку музиката што ја слушам е квалитетна,туку дали мене ми се допаѓа!дека имам изградено некој посебен стил,имам,но тоа не е финалниот!на пр. порано слушав многу транс,а сега не!но основата ќе биде секогаш иста!но факт е дека слушам музика од повеќе стилови.
 

\m/arko

A place where the beer flows like wine...
Член од
15 јануари 2008
Мислења
6.357
Поени од реакции
789
Пред се:

-Да му се допаѓа музичкиот жанр на поединецот.
-Да знае барем нешто од бендовите/пејачите/диџеите биографија и албуми.
-Не е потребно да се облака во стилот на тоа што слуша, се е до единката како го чувствува тоа.
-Ништо од горенаведеново јас не практикувам, со исклучок на првото.
За мене е доволно само да ми се допаѓа песната независно од кој жанр да е (освен шабанско) и ќе си ја слушам.
 

Desire

Refuse,Resist
Член од
25 декември 2007
Мислења
1.823
Поени од реакции
284
Разбирање...што знам,не дека се разбирам нешто мнооогу од музика,ама барем за жанрот што ми се допаѓа колку толку сум информирана.
За разбирање од музика и нема некој рецепт,едноставно треба да имаш оформено мислење и став за музиката на некој начин,и да знаеш добро да го изнесеш истото.
Е сега мислењето не се формира туку така,треба слушање,преслушување,анализирање до некаде,и најмногу од се,сакање на музиката,без тоа џабе и да слушаш,ништо нема да чуеш.
Музика која што на сите им се свиѓа нема,како што и нема човек што се разбира во секој вид,значи тоа релативно е,јас за мене или за некој друг можам да си мислам дека се разбирам,а некој може да дојде и да ме укопа со неговото знаење,што доаѓаме до заклучок дека секој е едуциран на некој свој начин,и ако не се заинтересираш,нема разбирање.
 

KohlBass

Dechak iz vode
Член од
1 јуни 2006
Мислења
1.485
Поени од реакции
36
Добра тема mRnO :)

Не би сакал да пишувам долги постови, затоа ќе се обидам да бидам краток и прецизен.
Се се сведува на фактот дека никој не сака некој да му го навредува животниот стил и начинот на кој што тој го перципира секојдневието, светот, моралите и според кој мерила ги има тие погледи.
Тоа е како да разговараш со малски простаци и да ти објаснуваат за политичкиот систем во норвешка, а ти си дипломиран политиколог-и цело време зборат глупости неповрзани едно со друго, го негираат тоа што ти како факт го знаеш и си тупел глава многу часови проучувајќи го. Тоа е навреда, и нормално е дека ќе му кажеш на некој таков дека зборува напамет и не се разбира и подобро нека си ќути.

Се надевам дека бев јасен?
Секој за себе си мисли дека се разбира од музика исто како што тие маалски простаци мислат дека се дипломирани политиколози.
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Секој за себе си мисли дека се разбира од музика исто како што тие маалски простаци мислат дека се дипломирани политиколози.
Проблемот е што тоа не знаење го наметнуваат како единствено веродостојно, тука настануваат конфликтите.
 
Член од
9 мај 2008
Мислења
184
Поени од реакции
7
Aj ja da prasam ako ima nekoj koj go smeta turbofolkot za nekoj vid na kultura da mi kaze zosto i so e toa so e vredno kaj nego.
 
Член од
11 јуни 2008
Мислења
32
Поени од реакции
2
Ја мислам дека не е култура тука вид на музика....зошто култура...
Ја слушам покрај другото и таква музика...и не гледам ништо лошо во неа...
А што е до темата...немам поима да не тресам безвезе...се сложувам со burn84 :)
 
Член од
9 мај 2008
Мислења
184
Поени од реакции
7
Ја мислам дека не е култура тука вид на музика....зошто култура...
Ја слушам покрај другото и таква музика...и не гледам ништо лошо во неа...
А што е до темата...немам поима да не тресам безвезе...се сложувам со burn84 :)
kako prvo tocno ne e kultura ne e ni vid(ja mislam e viC) na muzika, za da nesto okarakteriziras kako muzika treba da ima MUZIKA vo toa nesto, a zosto kultura? pa vaka neznam za primer ke zemam eve metal
toa e kultura, kako sto edna nacija si ima svoja kultura, imas poseben stil na oblekuvanje, nacin na odnesuvanje itn itn....
 
Член од
29 јуни 2008
Мислења
30
Поени од реакции
0
ima razlicni stilovi i vkusovi koga stanuva zbor za muzikata...nikogas nema da ima tip na muzika so ke gi zadovoli site vkusovii..ima premnogu luge,karakteri,vkusovi...i nemoze da se pogodi se..ima kvaliena i nekvalitetna muuzika da,no nema dobra i losa..zatoa sto nekoj so misli deka taa muzika e losa za nekogo e dobra...vo prasanje e vkusot..no i kvalitetot na pesnata.kolku ima uloga pesnata tolku ima i izveduvacot na taa pesna..kako ke ja izvede taa interpretacija,kako ke ja prezentira,otpee...mora da se ima glas,sarm i nekoja posebna zvezda so ke go prifatat lugeto...
 

Мишелинка

расол
Член од
19 мај 2006
Мислења
3.449
Поени од реакции
385
Се разбира во музика само оној кој има учено музика. И не зборувам за онакво формално познавање на нотите и свирење на „Ода за радоста“ на синтисајзер, туку за сериозно изучување. Тоа е доколку зборуваме за музиката како поим.

Иако повеќе мислам дека темава е отворен за познавање на поедини правци, зашто нели спомна емо, рап итн итн. Не е невозможно некој да научи де, се се учи ако се сака (или ако се мора, ова го сфатив после 4 години физика во Корчагин). И нема зашто да се дрви околу тоа - има луѓе кои го разбираат, слушаат и сакаат некој стил, има и онакви кои не го разбираат. Јас рапот ни го сфаќам, ни го доживувам како музика по мојата претстава (поезија проаѓа како израз) ама имам другар кој слуша рап а учи на Академија и знае за музиката далеку повеќе од мене. Истиот тој нема врска со дум металот и неќе да има. И нема тука никаква навреда - јас не се разбирам во неговата, он не се разбира во мојата музика...:) И не можам да кажам дека он нема вкус. Само вкусот му е различен од мојот. (да нема забуни, има некои моменти кога може да се каже дека некој нема вкус... кога она што го слуша е тотален невкус. рофлмао)

И да, постои музика што им се свиѓа на сите. Тоа е музиката на Опет... Океј, тролам. Не постои:)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom