Радијација од мобилни. Вистина, или...?

  • Креатор на темата gice
  • Време на започнување
Член од
20 април 2009
Мислења
33
Поени од реакции
0
Ja postavuvam temava zatoa sto sum isprovociran od postavenosta na eden predavatel na mobilnive operatori na smo destici metri od mojot dom i na visina sto cisto se somnevam deka e po propis. Me interesira dali nekoj ima validni soznanija za stetnosta na ovi uredi po okolinata, zato sto odamna se polemizira za stetnosta na zracejneto na mobilnite uredi, osobeno za postavuvajne na vakvi uredi koj generirat golema energija. Veruvam deka mnogumina se sretnale so ovoj problem. Dajte iskustva
 

Necrophilia

Optimal Сasual Dating - Authentic Ladies
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
140
Точно е дека се штетни, но и не е точно дека постои опција да се заштитиме од нив освен исклучок - фарадов кафез.

А тоа дали ти се на 5 метри од дома или 200 метри, нема да ти игра голема улога, смртта како резултат не игра од улога на тоа колку репетиторот е далеку од тебе.
 
Член од
5 ноември 2008
Мислења
2.569
Поени од реакции
610
Користиш телефон или не, исто ти е. И така и така сите денеска користат па тие сигнали што т.н зрачат, сепак се околу тебе.
 
Е

експерт

Гостин
Мобилниот апарат се разбира дека има штетност, колку и да не е докажано тоа, но за предавателите е несомнено дека имаат штетно дејство.
 
Член од
20 април 2009
Мислења
33
Поени од реакции
0
se slozuvam deka vo ova moderno vreme kako kolateralna steta site sme izlozeni na zracejne. mecutoa sepak treba da ima nekoj tehnicki kriteriumi koj treba da se ispolnat za postavuvajne na takov objekt vo naseleno mesto, pri sto primarno bi bilo zaztitata po okolinata. Mecutoa seta ova rabota kaj nas se modificira, osobeno koga se vo igra mojcni kompani. Dali nekoj ima ili znae kaj mozi da se dobija ovoj dokument (pretpostavuvam deka e pod resorot na ministersto za zivotna sredina)
 
Член од
13 октомври 2009
Мислења
569
Поени од реакции
233
Пријави ако ти смета, сигурно е поголемо зрачењето ако е поблиску.
Јави во министерство за животна средина па раскажи ни како те изакале.
 
Член од
20 април 2009
Мислења
33
Поени од реакции
0
Eve eden korisen link koj dosta temelno ja tretira temava i veruvam deka site koj vnimatelno ce ja istrazat nema taka seedno da gledat na ova zracejne http://volanskopje.blogspot.com/2006/02/blog-post_22.html

--- надополнето ---

:nerv:I znaete sto! Vo potpolnos se soglasuvam so eden komentar koj vika deka sepak kompaniite ne se vistinskite vinovnici tuku covekovata lakomost i naivnost koj za nekoj suma si go prodava zdravjeto te. na negovoto semejstvo i na se sto egzistira okolu nego. Krajno egoisticki, pokvareno i .. nemam zborovi sto uste
 

Kajgana Shop

На врв Bottom